Otvorení za každých okolností alebo Aký bol absyntovský rok 2021

Otvorení za každých okolností alebo Aký bol absyntovský rok 2021

Máme za sebou druhý dlhý rok pandémie. Po vlaňajšku sprevádzanom strachom a neistotou sme sa v Absynte rozhodli, že rok 2021 bude najmä o nádeji. Aj preto sme sa pustili do nových, možno aj trochu nečakaných projektov, aj preto sme v našej žilinskej centrále privítali nového kolegu, aj preto sme sa popri všetkých „uzáverách“ snažili zostať vždy čo najviac otvorení.

Keď sme si takto pred rokom spoločne prechádzali tabuľky s naším edičným plánom, nenašli sme tam jedinú knihu, pri ktorej by nám nezažiarili oči. A tak sme si po vlaňajšku, ktorý nabúral všetky naše očakávania, povedali, že každá jedna ďalšia kniha pre nás bude zázrak a zároveň aj dôvod na malú oslavu.

Ako sme teda v priebehu roka oslavovali?

Naše vydavateľské portfólio sa v roku 2021 opäť o čosi rozšírilo, no vlajkovou loďou Absyntu naďalej zostáva edícia Prekliati reportéri (ktorá spolu so svojou českou sestričkou Prokletí reportéři tvorí nerozlučnú dvojicu). Zoznam kníh, ktoré sme vydali s charakteristickými hnedými a sivými obálkami pripomína cestu okolo sveta. Veď posúďte sami: Špicbergy, Švédsko, Bangladéš, India, USA, Kanada, Severné Írsko či Dánsko. A podobne široká je aj tematická pestrosť tohtoročných kníh.

Azda najviac sme sa tešili na silnú reportáž americkej autorky Jessicy Bruder Země nomádů, ktorá sa stala predlohou rovnomenného oscarového filmu a podobne netrpezlivo sme očakávali aj oceňovaný príbeh Patricka Raddena Keefeho z čias občianskej vojny v Severnom Írsku s názvom Nič nehovor.

Jar 2021 sa nám spájala najmä s očakávaným redizajnom edície 100%. Prinášame v nej pestrý „stopercentný“ kokteil autorov i žánrov, ktoré spája jedno – človek a jeho silný príbeh. S novým lookom sme okrem noviniek Chimamandy Ngozi Adichie, Szczepana Twardocha a Emmanuela Carrèra priniesli aj druhé vydania obľúbených kníh Moruša a Snežný leopard.

V roku 2021 sa nám opäť rozrástla aj rodinka kníh, ktoré sme vydali mimo našich tradičných edícií. Poviedky Sergeja Dovlatova z knižky Kufor vás zavedú do brežnevovského Sovietskeho zväzu, kniha Roberta Vlacha Na voľnej nohe je dobrodružnou cestou svetom freelancerov, Steve Silberman vás vo fantastickej knihe NeuroKmene zoznámi s fascinujúcim svetom autizmu a Robert Macfarlane zase s tajomnými hlbinami našej planéty, do ktorých sa ponára vo svojej nevšednej knihe Podzemie.

Bol to však aj rok veľkých noviniek! S pokorou no o to väčšou radosťou sme sa pustili do vydávania prekladových grafických románov. Lásku, surfing i lásku k surfingu nájdete v knihe Vo vlnách, konšpirácie a túžbu po pravde zase vo vynikajúcom grafickom románe Sabrina.

Na začiatku jesene sme spustili novú absyntovskú edíciu, v ktorej budeme vydávať knihy určené deťom a mládeži. Tento nápad sme nosili v hlavách už veľmi dlho. A hneď prvá kniha Jaternice tiahnu na Paríž otvára množstvo dôležitých tém, ktoré sa netýkajú len „deciek“, ale aj všetkých dospelých.

Určite ste postrehli, že v rodine Vydavateľstva Absynt sa objavila aj vzácna spolupráca so Slovenskou národnou galériou. V tomto tandeme sme vydali fotografickú knihu Ilony Németh s názvom Eastern Sugar, v ktorej cez optiku cukru skúma celý mikrokozmos mechanizmov postkomunistickej premeny v celej strednej Európe.

Ako vidíte, noviniek bolo v roku 2021 viac než dosť. No ktoré knihy vás tento rok oslovili najviac? Nech sa páči, tu je absyntovská TOP 3 za rok 2021:

1. Greg Steinmetz: Najbohatší muž všetkých čias

2. Åsne Seierstad: Kníhkupec z Kábulu

3. Marek Rabij: Život na míru

Medzi sviatkami sme boli zvedaví aj na to, ktorá z vlaňajších kníh najviac oslovila vás – čitateľov a čitateľky. Zorganizovali sme preto anketu na sociálnych sieťach, v ktorej sme od vás dostali až 269 hlasov. Výsledok teda rozhodne treba brať vážne. Prvá trojka vyzerá takto:

1. Ilona Wiśniewska: Biele

2. Lukáš Onderčanin: Utópia v Leninovej záhrade

3. Marek Rabij: Život na míru

Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že ani rok 2021 opäť neprial osobným stretnutiam a besedám s našimi autormi a autorkami, opak je pravdou.

V júni zavítal na bratislavský festival BRaK Szczcepan Twardoch aby predstavil svoju medzivojnovú gangsterku Kráľ.

Slovenský novinár Lukáš Onderčanin na BRaK-u predstavil svoju dokumentárnu knižku Utópia v Leninovej záhrade o československej komúne Interhelpo, ktorá hľadala šťastie v ďalekom Kirgizsku. Neskôr vyrazil na malé turné a na besedách sa stretol s čitateľmi a čitateľkami v Prešove, Košiciach, Trnave i Žiline.

Ilona Wiśniewska, autorka reportážnej knihy Biele o mrazivých Špicbergoch, zavítala v septembri do Prešova na festival 451° a na Žilinskom literárnom festivale sme zase mali tú česť pokrstiť novú knihu fenomenálneho Wojciecha Jagielského s názvom Na východ od západu.

V októbri sme pre niekoľkých z vás pripravili aj mimoriadnu možnosť prežiť s nami v rámci akcie Noc s Absyntom pár spoločných chvíľ v našej žilinskej kancelárii a vo Sphére Juraja Gábora zažiť online besedu s Gregom Steinmetzom, autorom knihy Najbohatší muž všetkých čias. Na túto udalosť máme veľa pekných spomienok!

Do online priestoru sme v novembri už druhý rok po sebe priniesli nevšedný knižný trh. Pod názvom Absyntéka sa tentoraz ukrýval víkend plný výhodných zliav na naše tituly a niekoľko výnimočných besied. Samo Marec pri mikrofóne privítal Patricka Raddena Keefeho, AJ Dunga i Steva Silbermana.

Všetci spoločne veríme, že v roku 2022 nás čakajú rovnako pestré chvíle a rovnako silné knihy ako v roku, s ktorým sme sa práve rozlúčili. Aký bude edičný plán s číslom 2022 sa dozviete už čoskoro!