Otvorení za každých okolností alebo Aký bol absyntovský rok 2021

Máme za sebou druhý dlhý rok pandémie. Po vlaňajšku sprevádzanom strachom a neistotou sme sa v Absynte rozhodli, že rok 2021 bude najmä o nádeji. Aj preto sme sa pustili do nových, možno aj trochu nečakaných projektov, aj preto sme v našej žilinskej centrále privítali nového kolegu, aj preto sme sa popri všetkých „uzáverách“ snažili zostať vždy čo najviac otvorení.
Keď sme si takto pred rokom spoločne prechádzali tabuľky s naším edičným plánom, nenašli sme tam jedinú knihu, pri ktorej by nám nezažiarili oči. A tak sme si po vlaňajšku, ktorý nabúral všetky naše očakávania, povedali, že každá jedna ďalšia kniha pre nás bude zázrak a zároveň aj dôvod na malú oslavu.
Ako sme teda v priebehu roka oslavovali?
Naše vydavateľské portfólio sa v roku 2021 opäť o čosi rozšírilo, no vlajkovou loďou Absyntu naďalej zostáva edícia Prekliati reportéri (ktorá spolu so svojou českou sestričkou Prokletí reportéři tvorí nerozlučnú dvojicu). Zoznam kníh, ktoré sme vydali s charakteristickými hnedými a sivými obálkami pripomína cestu okolo sveta. Veď posúďte sami: Špicbergy, Švédsko, Bangladéš, India, USA, Kanada, Severné Írsko či Dánsko. A podobne široká je aj tematická pestrosť tohtoročných kníh.
Azda najviac sme sa tešili na silnú reportáž americkej autorky Jessicy Bruder Země nomádů, ktorá sa stala predlohou rovnomenného oscarového filmu a podobne netrpezlivo sme očakávali aj oceňovaný príbeh Patricka Raddena Keefeho z čias občianskej vojny v Severnom Írsku s názvom Nič nehovor.
Jar 2021 sa nám spájala najmä s očakávaným redizajnom edície 100%. Prinášame v nej pestrý „stopercentný“ kokteil autorov i žánrov, ktoré spája jedno – človek a jeho silný príbeh. S novým lookom sme okrem noviniek Chimamandy Ngozi Adichie, Szczepana Twardocha a Emmanuela Carrèra priniesli aj druhé vydania obľúbených kníh Moruša a Snežný leopard.
V roku 2021 sa nám opäť rozrástla aj rodinka kníh, ktoré sme vydali mimo našich tradičných edícií. Poviedky Sergeja Dovlatova z knižky Kufor vás zavedú do brežnevovského Sovietskeho zväzu, kniha Roberta Vlacha Na voľnej nohe je dobrodružnou cestou svetom freelancerov, Steve Silberman vás vo fantastickej knihe NeuroKmene zoznámi s fascinujúcim svetom autizmu a Robert Macfarlane zase s tajomnými hlbinami našej planéty, do ktorých sa ponára vo svojej nevšednej knihe Podzemie.
Bol to však aj rok veľkých noviniek! S pokorou no o to väčšou radosťou sme sa pustili do vydávania prekladových grafických románov. Lásku, surfing i lásku k surfingu nájdete v knihe Vo vlnách, konšpirácie a túžbu po pravde zase vo vynikajúcom grafickom románe Sabrina.
Na začiatku jesene sme spustili novú absyntovskú edíciu, v ktorej budeme vydávať knihy určené deťom a mládeži. Tento nápad sme nosili v hlavách už veľmi dlho. A hneď prvá kniha Jaternice tiahnu na Paríž otvára množstvo dôležitých tém, ktoré sa netýkajú len „deciek“, ale aj všetkých dospelých.
Určite ste postrehli, že v rodine Vydavateľstva Absynt sa objavila aj vzácna spolupráca so Slovenskou národnou galériou. V tomto tandeme sme vydali fotografickú knihu Ilony Németh s názvom Eastern Sugar, v ktorej cez optiku cukru skúma celý mikrokozmos mechanizmov postkomunistickej premeny v celej strednej Európe.
Ako vidíte, noviniek bolo v roku 2021 viac než dosť. No ktoré knihy vás tento rok oslovili najviac? Nech sa páči, tu je absyntovská TOP 3 za rok 2021:
1. Greg Steinmetz: Najbohatší muž všetkých čias
2. Åsne Seierstad: Kníhkupec z Kábulu
3. Marek Rabij: Život na míru
Medzi sviatkami sme boli zvedaví aj na to, ktorá z vlaňajších kníh najviac oslovila vás – čitateľov a čitateľky. Zorganizovali sme preto anketu na sociálnych sieťach, v ktorej sme od vás dostali až 269 hlasov. Výsledok teda rozhodne treba brať vážne. Prvá trojka vyzerá takto:
1. Ilona Wiśniewska: Biele
2. Lukáš Onderčanin: Utópia v Leninovej záhrade
3. Marek Rabij: Život na míru
Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že ani rok 2021 opäť neprial osobným stretnutiam a besedám s našimi autormi a autorkami, opak je pravdou.
V júni zavítal na bratislavský festival BRaK Szczcepan Twardoch aby predstavil svoju medzivojnovú gangsterku Kráľ.
Slovenský novinár Lukáš Onderčanin na BRaK-u predstavil svoju dokumentárnu knižku Utópia v Leninovej záhrade o československej komúne Interhelpo, ktorá hľadala šťastie v ďalekom Kirgizsku. Neskôr vyrazil na malé turné a na besedách sa stretol s čitateľmi a čitateľkami v Prešove, Košiciach, Trnave i Žiline.
Ilona Wiśniewska, autorka reportážnej knihy Biele o mrazivých Špicbergoch, zavítala v septembri do Prešova na festival 451° a na Žilinskom literárnom festivale sme zase mali tú česť pokrstiť novú knihu fenomenálneho Wojciecha Jagielského s názvom Na východ od západu.
V októbri sme pre niekoľkých z vás pripravili aj mimoriadnu možnosť prežiť s nami v rámci akcie Noc s Absyntom pár spoločných chvíľ v našej žilinskej kancelárii a vo Sphére Juraja Gábora zažiť online besedu s Gregom Steinmetzom, autorom knihy Najbohatší muž všetkých čias. Na túto udalosť máme veľa pekných spomienok!
Do online priestoru sme v novembri už druhý rok po sebe priniesli nevšedný knižný trh. Pod názvom Absyntéka sa tentoraz ukrýval víkend plný výhodných zliav na naše tituly a niekoľko výnimočných besied. Samo Marec pri mikrofóne privítal Patricka Raddena Keefeho, AJ Dunga i Steva Silbermana.
Všetci spoločne veríme, že v roku 2022 nás čakajú rovnako pestré chvíle a rovnako silné knihy ako v roku, s ktorým sme sa práve rozlúčili. Aký bude edičný plán s číslom 2022 sa dozviete už čoskoro!