• -10%

Limonov

  • -10%
Tlačená verzia

na sklade

15,21 € s DPH 16,90 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

11,80 € s DPH


Prekladateľ: Igor Navrátil
Rok vydania: 2021
Počet strán: 464
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-8203-269-0

O knihe

Niekde medzi poéziou a politikou. Medzi sovietskym Ruskom, Manhattanom, Parížom a väzenskou celou. Tam ho nájdete. Eduarda Limonova, básnika, ktorý v jednej ruke drží pero a v druhej zbraň. Nie je to fikcia! Aj keď sa zdá, že by mohla byť...

Idol sovietskeho undergroundu, disident, tulák, emigrant aj stratený vojak strieľajúci na Sarajevo. Búrlivý život básnika Eduarda Limonova trochu pripomínal jeho slávny román To som ja, Eduško a vystačil by na niekoľko biografických románov. Táto kniha je ako žeravá výbušnina, od ktorej sa chcete držať čo najďalej, no napriek tomu ju nedokážete pustiť z rúk.
Významný súčasný francúzsky spisovateľ a dokumentarista Emmanuel Carrère sa rozhodol knižne spracovať život jednej z najkontroverznejších osobností moderných ruských dejín. Limonovov osud sleduje od jeho neľahkého detstva až po zúfalé a napokon úspešné pokusy o získanie uznania intelektuálnej elity. Román Limonov Emmanuela Carrèra sa dá čítať ako pôvabný príbeh chlapca strateného vo víre veľkého sveta, ale aj ako znepokojivý obraz druhej polovice dvadsiateho storočia, v ktorom prekvitá násilie, anarchia, brutalita i nenávisť. Taká bola životná cesta pozoruhodnej postavičky menom Eduard Limonov. Keď sa napokon vrátil do postkomunistického Ruska, založil nacionálno-boľševickú politickú stranu, čím svojmu životnému príbehu nasadil korunu. Je to však kráľovská koruna alebo šašovská čiapka?
„On sa pokladá za hrdinu, ale mohli by sme ho považovať za gaunera,“ hovorí o ňom Emmanuel Carrère. Jeho skvelý biografický román Limonov vychádza v preklade Igora Navrátila.

O autorovi

Emmanuel Carrère

Emmanuel Carrère (1957), spisovateľ a scenárista, jeden z najvýraznejších súčasných francúzskych autorov. Je autorom viac ako desiatky románov, z ktorých viaceré boli sfilmované. V slovenčine vyšlo viacero jeho kníh: Protivník (2004) preložil Igor Navrátil), Ruský román (2008) a Iné životy ako môj (2010), oba v preklade Ivany Dobrakovovej. Biografický román Limonov vyšiel vo francúzštine roku 2011. Vo Vydavateľstve Absynt pripravujeme na vydanie aj jeho monumentálny román Kráľovstvo z roku 2016. Jeho zatiaľ poslednou knihou je autobiografický román Joga z roku 2020.

Recenzie

Limonov

Cenami ovenčený beletrizovaný životopis ruského spisovateľa, publicistu a politického aktivistu Eduarda Limonova je vzrušujúcim príbehom, ktorý sa číta jedným dychom. Ponúka pohľad západného liberálneho intelektuála na jednu z najkontroverznejších osobností moderných ruských dejín. Limonov, vlastným menom Savenko, sa narodil počas vojny v Dzeržinsku, v meste, ktoré nieslo meno obávaného šéfa tajnej polície a aj jeho otec pracoval pre túto organizáciu. Carrère nás vezme putovať spolu s Eduardom po mnohých cestách, na ktorých sa v živote pohyboval. Od detstva v rodine nižšieho dôstojníka NKVD a dospievania v charkovskom undergrounde, cez útek do Moskvy, kde sa živil ako krajčír, emigráciu v New Yorku a Paríži, návrat do vlasti, založenie extrémistickej Nacionálno-boľševickej strany, účasť v balkánskych vojnách na strane Srbov, až po pobyt vo väzení a pracovnom tábore. Na pozadí jeho života môžeme vidieť bežať moderné ruské a európske dejiny.

Milo Janáč, spisovateľ

Súvisiace produkty