• -10%

Kníhkupec z Kábulu

Tlačená verzia

Na sklade

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 15,21 € 16,90 €
- +
E-kniha

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

s DPH 10,71 € 11,90 €


PrekladateľSimona Jánošková
Rok vydania 2019
Počet strán 264
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-079-5

Åsne Seierstad (*1970) nórska reportérka a spisovateľka. Vyštudovala ruskú a španielsku filológiu a dejiny filozofie na Univerzite v Osle. V rokoch 1993 a 1997 pracovala ako korešpondentka v Rusku a Číne. Ako novinárka na voľnej nohe je známa predovšetkým vďaka reportážam z vojnových zón (Kábul, Bagdad, Groznyj), za ktoré získala rad významných novinárskych ocenení. Prvú knihu Withtheir Backs to the World: Portraits from Serbia (2000) napísala vďaka pobytu na Balkáne, kde pracovala pre nórsku televíziu NRK. Vydala šesť dokumentárno-reportážnych románov, ktoré odzrkadľujú jej reportérsku prácu v Iraku, Afganistane, Srbsku, Čečensku i Nórsku. Svetovú slávu jej priniesla najmä kniha Kníhkupec z Kábulu (2002, slovenské vydanie Absynt 2019), ktorá je jedným z najväčších bestsellerov v rámci nórskej literatúry všetkých čias (predaných bolo viac ako dva milióny exemplárov).

Åsne Seierstad necúva pred žiadnou ťažkou témou. Dva týždne po teroristických útokoch na veže Svetového obchodného centra odchádza do Afganistanu, aby spoznala život bežných Afgancov.

Hrdina jej reportážneho románu Kníhkupec z Kábulu dvadsať rokov viedol malé kníhkupectvo v centre hlavného mesta. Nezáležalo mu na tom, či boli pri moci komunisti alebo Taliban. Jeho cieľom bolo prinášať knihy všetkým obyvateľom Kábulu. Miloval literatúru a nenávidel cenzúru.
Åsne Seierstad strávila štyri mesiace v afganskej rodine a splynula so životom obyčajných obyvateľov Kábulu, aby ukázala, ako vplývajú turbulentné časy na bežný život. Jej pohľad na každodennosť rodiny je unikátnym svedectvom o spôsobe života, ktorý je pre Európanov takmer nepredstaviteľný. V centre pozornosti stále stojí hlava rodiny – na jednej strane zanietený milovník umenia a kultúrny človek, na strane druhej silne patriarchálne založený despota riadiaci sa prastarými rodovými zvykmi. Knižka Kníhkupec z Kábulu rozpráva príbehy zakázanej lásky, dohodnutých manželstiev i obyčajného života pod temnou záclonou každodenného teroru.
Kniha Åsne Seierstad Kníhkupec z Kábulu vychádza v preklade Simony Jánoškovej.

Súvisiace produkty