• -10%

Na východ od západu

Tlačená verzia

Vypredané

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 15,21 € 16,90 €
PrekladateľJuraj Koudela
Rok vydania 2021
Počet strán 288
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-289-8

Wojciech Jagielski (1960), novinár a reportér, absolvent žurnalistiky a politológie na Varšavskej univerzite. V rokoch 1986 a 1991 pracoval v Poľskej tlačovej agentúre a ďalších dvadsaťjeden rokov, do marca 2012, bol redaktorom denníka Gazeta Wyborcza. V súčasnosti opäť pracuje pre Poľskú tlačovú agentúru a pravidelne píše pre krakovský časopis Tygodnik powszechny. Zaoberá sa problematikou Afriky, Strednej Ázie a Kaukazu. Ako pozorovateľ a novinár sa zúčastnil ozbrojených konfliktov v Afganistane, Tadžikistane, Čečensku i Gruzínsku. Je autorom ôsmich reportážnych kníh: Dobre miejsce do umierania (1994, Dobré miesto na smrť), Modlitwa o deszc (2002, Modlitba za dážď, české vydanie Absynt 2018), Wieże z kamienia (2004, Kamenné veže), Nocni wędrowcy (2009, Noční pútnici, slovenské vydanie Absynt 2016), Wypalanie traw (2012, Pálenie trávy), Trębacz z Tembisy (2013, Trubač z Tembisy), Wszystkie wojny Lary (2015, Všetky Larine vojny, slovenské vydanie Absynt 2019) a Na wschód od zachodu (2018, Na východ od západu, slovenské vydanie Absynt 2021).

Hľadali mier a slobodu v krajine, ktorá sa kúpala v krvi. Utekali pred konzumným spôsobom života, aby napokon ďaleko na východe pomohli stvoriť len novú verziu západu. Veľká hipisácka cesta je plná paradoxov i zákrut, ale aj rôznorodých ľudských osudov.

Vojnový reportér Wojciech Jagielski prináša na prvý pohľad tichú a pokojnú knihu. Jeho hrdinami sú hipisáci a veční hľadači, ktorí ďaleko od domova hľadajú zasľúbenú zem. Chrbticou jeho najnovšej knihy Na východ od západu je totiž veľká cesta do Indie za mýtickou krajinou Šangri-La.
Kamal opustila Varšavu s jedným jediným ruksakom. Netúžila po dvoch vysokých školách, byte ani kariére novinárky. Vybrala si Indiu, krajinu, v ktorej je najväčšou hodnotou dosiahnutie duchovnej rovnováhy. Dnes si už svoj predošlý život nepamätá, hoci jej stále neodbytne klope na dvere.
Zo západu utiekol aj hipisák známy pod prezývkou Svätý. Jeho život napĺňala voľná láska, drogové seansy, stretnutia s rôznymi sektami, ako aj hedonistické spoločenstvá na plážach Góy. Všade hľadá len jediné – šťastie, ktoré mu však stále uniká pomedzi prsty. A zrazu sa musí vysporiadať aj s vlastným pokročilým vekom.
India nie je ostrov vytrhnutý z kontextu ľudských dejín. Stvorili ju konflikty, vojny aj britská kolonizácia. A zatiaľ čo zo západu sa sem náhlili mierumilovní hľadači šťastia, opačným smerom utekali ľudia, ktorých konflikty v Pakistane, Afganistane či Iráne pripravili takmer o všetko. Vedľa seba tu stoja dva vysnívané svety. Tí zo západu túžia po východnom pokoji, tí z východu zas po konzume na západný spôsob.
Kniha Wojciecha Jagielského je nezvyčajným pohľadom na vzdialený a neznámy východ. Je to kniha plná nádeje, ale aj trpkých sklamaní a bolestivých paradoxov.
Výnimočná reportážna kniha Na východ od západu vychádza v preklade Juraja Koudelu.

Súvisiace produkty