• Novinka
  • -10%

Polovica žltého slnka

  • Novinka
  • -10%
Tlačená verzia

skladom

15,21 € s DPH 16,90 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

11,89 € s DPH


Prekladateľ: Kristína Karabová
Rok vydania: 2021
Počet strán: 544
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-8203-227-0

O knihe

Chimamanda Ngozi Adichie a jej najlepší román! Autorka obľúbenej Amerikánky a skvelých esejí o feminizme nás tentoraz zavedie do Nigérie šesťdesiatych rokov, aby sme zistili, čo majú spoločné láska a vojna.

Keď listujeme v dejinách, vidíme, že všetko je veľké. Veľké vojny, veľké víťazstvá. No ak sa prizrieme bližšie, všade uvidíme drobné ľudské osudy. A práve v tom spočíva bravúrnosť nigérijskej spisovateľky Chimamandy Ngozi Adichie. Jej strhujúci román Polovica žltého slnka nás prenesie do Nigérie šesťdesiatych rokov. Na pozadí prebiehajúcej občianskej vojny sa nám pred očami odvíjajú a preplietajú dramatické osudy troch hlavných postáv – chudobného dedinského chlapca Ugwua, dievčaťa z bohatej rodiny Olanny a anglického spisovateľa Richarda, milovníka tunajšieho ľudového umenia.
Román Polovica žltého slnka nám ukazuje, ako môže vyzerať zápas o oslobodenie spod nadvlády kolonializmu, ale aj to, ako fatálne zasahuje vojna do ľudských životov. Akákoľvek vojna.
Chimamanda Ngozi Adichie opäť otvára bolestivé témy a z hlbín minulosti vyvoláva príbehy, ktoré navždy zmenili tvár jednej krajiny. Jej majstrovský román Polovica žltého slnka, ktorý sa stál absolútnym víťazom štvrťstoročnice prestížnej Women Prize, vychádza v preklade Kristíny Karabovej vo vynovených šatách edície 100%.

O autorovi

Chimamanda Ngozi Adichie

Chimamanda Ngozi Adichie (1977), nigérijská spisovateľka a publicistka. Vyrástla v univerzitnom meste Nsukka. Rok a pol študovala na vysokej škole medicínu a farmakológiu. Ako devätnásťročná opustila Nigériu a odišla študovať do USA. V roku 2002 sa dostala na shortlist prestížnej Caineovej ceny za africkú literatúru, kam sa prebojovala so svojou poviedkou Ty v Amerike. Knižne debutovala v roku 2003 románom Fialový ibištek (Purple Hibiscus). Svojou prvou knihou vzbudila živú čitateľskú i kritickú pozornosť. V roku 2006 vydala druhý román Polovica žltého slnka (Half of a yellow Sun, slovenské vydanie: Absynt 2021), ktorého dej sa odohráva v čase nigérijskej občianskej vojny v rokoch 1967 – 1970. Za román Polovica žltého slnka získala v roku 2007 prestížnu cenu Women's Prize, ktorá sa od roku 1996 každoročne udeľuje ženskej autorke za najlepší anglicky napísaný román. V roku 2020 sa organizátori Women's prize rozhodli udeliť aj cenu „Winner of Winners“ za celé štvrťstoročie histórie tejto ceny a spomedzi všetkých dvadsiatich piatich víťaziek ju udelili práve Adichie. Jej ďalší román Amerikánka (Americanah, slovenské vydanie: Absynt 2018) na pozadí ľúbostného príbehu analyzuje témy rasizmu v Amerike i hľadania vlastnej identity. Chimamanda Ngozi Adichie sa venuje aj aktivizmu v oblasti rodovej rovnosti. Veľmi populárnymi sa stali jej vystúpenia na TED. Jedno z nich vyšlo aj knižne pod názvom Všetci by sme mali byť feminist(k)ami (We Should All Be Feminists, slovenské vydanie: Absynt 2017). Jeho voľným pokračovaním je knižka Drahá Ijeawele alebo Feministický manifest v pätnástich radách (Dear Ijeawele, or A Feminist Manifesto in Fifteen Suggestions, slovenské vydanie: Absynt 2020).

Recenzie

Polovica žltého slnka

Román, ktorý využíva rozprávanie ako svoju najsilnejšiu zbraň, ponúka príbehy celkom obyčajných ľudí – milujúcich, omylných, vášnivých i zraniteľných – a zachytáva ich v čase šialeného chaosu a stupňujúceho sa násilia.

Chicago Tribune

Polovica žltého slnka

Rovnako, ako Adichie dokáže znova živo otvoriť najtemnejšie nočné mory histórie tejto krajiny, tak isto dokáže popísať aj pomalý proces, v ktorom láska, ak je dostatočne silná, môže zvíťaziť.

The Observer

Polovica žltého slnka

Chimamanda Ngozi Adichie je súčasťou generácie, ktorá znovu otvára dejiny vytvárané a prežité jej rodičmi. Do týchto tém vkladá svoju prenikavú inteligenciu, citlivosť a nesmiernu túžbu po tom, aby sa nič z toho nezabudlo.

The Guardian

Polovica žltého slnka

To, čo robí tento román takým hlbokým, presvedčivým a príťažlivým, je autorkina empatia a predstavivosť. Vytvára živé postavy, na ktorých nám ukazuje, ako sa hrôzy perzekúcií, masakrov, hladu a vojny dotýkajú životov obyčajných ľudí.

San Francisco Chronicle