O nás

Vydavateľstvo Absynt sme založili s cieľom vydávať reportážnu literatúru – na slovenský trh sme priniesli silné knihy z celého sveta s kvalitným a neprehliadnuteľným dizajnom Pavlíny Morháčovej.

Zatiaľ stále veľmi krátke pôsobenie na slovenskom knižnom svete je pre nás ako malý zázrak. Vďaka pestrosti reportážneho žánru vznikla okolo našich kníh silná komunita fanúšikov s vlastným názorom a kritickým myslením.

Náš edičný plán sme sa rozhodli rozšíriť aj o ďalšie žánre. K edícii Prekliati reportéri, ktorá je našou vlajkovou loďou, pribudla edícia 100%, v ktorej prinášame silné non-fiction knihy, ako aj výnimočnú svetovú beletriu. A napokon – nechceme zostať len na Slovensku – to najlepšie zo svetovej reportáže chceme ponúknuť aj čitateľom a čitateľkám v Českej republike v edícii Prokletí reportéři.

Naším najnovším prírastkom je esejistická edícia Skica, ktorú sme v roku 2018 začali vydávať pod zavedenou značkou Kalligram. Vydávať v nej budeme myšlienky a pohľady vzácnych domácich autorov a autoriek, ktorých sme požiadali, aby sa s nami slovom alebo obrazom podelili o to, čo dnes sami považujú za dôležité.

Tešíme sa, že spolu s našimi čitateľmi môžeme v našich "absyntovkách" otvárať dôležité témy, ktoré hýbu svetom.Náš tím

​Juraj Koudela

Spoluzakladateľ Vydavateľstva Absynt. Na starosti má grafy, tabuľky, komunikáciu s partnermi a distribútormi i samotný predaj. Reportážnej literatúre prepadol pred niekoľkými rokmi pri čítaní kníh reportéra Pawła Smoleńského. Bola to láska na prvý pohľad i akési znovuobjavenie bohatého sveta poľskej literatúry.

Napísať mu môžete na adresu juraj@absynt.sk

​Filip Ostrowski

Spoluzakladateľ Vydavateľstva Absynt. Stará sa o komunikáciu s agentmi a vydavateľmi, no zodpovedá i za reklamu a marketing. Reportážna literatúra mu zachutila kedysi dávno na dovolenke pri Baltskom mori. Bola to Futbalová vojna Ryszarda Kapuścińského, ktorú potajomky vytiahol rodičom z kufra. Žije v Krakove.

Napísať mu môžete na adresu filip@absynt.sk

Miroslava Kobrtková

Miroslava Kobrtková

V Absynte sa stará o plynulý chod kancelárie, bezproblémový zákaznícky servis nášho y-shopu a tiež o perfektnú „absyntatmosféru“.
K reportážnej literatúre ju priviedol otec, ktorý jej odjakživa fascinovane rozprával o udalostiach, ktoré sama nemohla zažiť alebo si ich nepamätala. Počas čítania prvej absyntovky sa akoby vrátila v čase a počúvala rozprávanie svojho otca. Odvtedy sa v tom vezie…

Ak máte záujem o recenzný výtlačok, oslovte práve ju.

Napísať jej môžete na adresu miroslava@absynt.sk

Mojmír Baran

Zabezpečuje administratívny chod vydavateľstva a podieľa sa na koordinácii marketingových aktivít. Do sveta reportážnej literatúry ho pozval jeho brat, keď mu posunul Cisára od Ryszarda Kapuścińskeho. Odvtedy absyntovky hasili jeho smäd po vedomostiach a zaujímavých témach.

Napísať mu môžete na adresu mojmir@absynt.sk

Ján Púček

Redaktor a editor Vydavateľstva Absynt. Na starosti má komunikáciu medzi prekladateľmi, redaktormi a korektormi. Píše anotácie
i krátke texty milým čitateľom a čitateľkám. K reportážnej literatúre ho priviedol Eugen Gindl a jeho skvelé texty z rokov 1971-2004. Odtiaľ to už bol len krôčik k Absyntu, ktorý mu dokorán otvoril veľké a nepoznané témy.

Napísať mu môžete na adresu jan@absynt.sk

Soňa Balážová

V Absynte má na starosti sociálne siete, marketing a s tým spojenú komunikáciu. Všetky tieto hrôzostrašné slová a činnosti však zvláda hravo a s úsmevom. Má rada Wojciecha Tochmana i Kolymské denníky. Číta však aj veľa farebných detských knižiek a pre deti po troške aj píše.

Napísať jej môžete na adresu sona@absynt.sk

Michaela Velčková

V Absynte má na starosti fundraising. Už od svojich vysokoškolských čias žije jednou nohou v Česku a práve Gottland Mariusza Szczygieła ju priviedol k reportážnej literatúre, ktorá sa odvtedy popri beletrii a poézii stala jej srdcovou záležitosťou.

Napísať jej môžete na adresu michaela@absynt.sk

Juraj Čorba

Iniciátor prevzatia značky Kalligram Absyntom. Obsahovo vedie vydavateľský program pod touto značkou. Spojenie Absyntu s Kalligramom je stávkou na to, že dopyt po zaujímavých odpovediach na ešte zaujímavejšie otázky našej budúcnosti bude rásť. Aj v slovenčine.

Napísať mu môžete na adresu corbajuraj@absynt.sk

Pavlína Morháčová

Grafická dizajnérka a vďaka Vydavateľstvu Absynt aj zarytá fanúšička Ryszarda Kapuścińského. Navrhuje dizajn jednotlivých absynťáckych edícií a pripravuje do tlače obálky a sadzbu všetkých kníh. Vždy napäto čaká, kedy príde najnovšia knižka z tlačiarne, aby ju mohla oňuchať a prečítať.