O nás

Sme Absynt: silné príbehy a reportáže

Juraj Koudela

juraj@absynt.sk

Filip Ostrowski

filip@absynt.sk

V Absynte vydávame knihy pre 21. storočie. Snažíme sa zvedavých a odvážnych ľudí sprevádzať chaosom dnešnej rýchlej doby a prinášame im príbehy a reportáže, o ktorých je potrebné hovoriť nahlas. Dôležité témy podávame pútavo a zrozumiteľne a potrpíme si na kvalitný dizajn.

Na začiatku sme spojili sily s grafickou dizajnérkou Pavlínou Morháčovou a prišli sme s nezameniteľným dizajnom našej vlajkovej edície Prekliati reportéri. Knihy z tejto edície s farebnou páskou vydávame v slovenskom a českom jazyku, pričom každá krajina má vlastný edičný plán.


Neskôr sme sa rozhodli náš edičný plán rozšíriť o edíciu 100%. Prvým knihám z tejto edície dominoval linoryt Tomáša Klepocha, ktorého grafiky z obálok si môžete kúpiť v našom y-shope. Dnes už na obálke nájdete farebnú fotografiu.

V roku 2018 sme začali vydávať eseje pod kultovou značkou Kalligram. Vznikla z toho edícia Skica, ktorú však už pomaly uzatvárame. Eseje však majú u nás miesto. Príbehy, o ktorých si myslíme, že by vám nemali ujsť, no nezmestia sa do edičných škatuliek, vydávame mimo nich a nájdete tam populárne eseje. Navyše, postupne začíname vydávať grafické romány a rozbehli sme aj úspešné knižné projekty so slovenskými autorkami a autormi.

Obľúbené knihy, ktoré nájdete pod označením Dejiny, sa na prvý pohľad tvária viac odborne, no sú napísané tak, aby ste sa od nich nedokázali odtrhnúť. A dejiny Absyntu? Tie začínajú v krakovských uliciach. Nie je to príbeh na knihu, aj keď niekto by sa toho mohol chopiť. Radi sa vraciame k článku v SME, v ktorom to veľmi pekne zhrnuli: “V nadnárodnej stavebnej firme v Krakove sa stretli Poliak so Slovákom, ktorých spájalo nadšenie pre dobré knihy. To, čo sa začína ako úvod vtipu, vyvrcholilo projektom knižného vydavateľstva Absynt.

Our team

​Juraj Koudela

Spoluzakladateľ Vydavateľstva Absynt. Na starosti má grafy, tabuľky, komunikáciu s partnermi a distribútormi i samotný predaj. Reportážnej literatúre prepadol pred niekoľkými rokmi pri čítaní kníh reportéra Pawła Smoleńského. Bola to láska na prvý pohľad i akési znovuobjavenie bohatého sveta poľskej literatúry.

​Filip Ostrowski

Spoluzakladateľ Vydavateľstva Absynt. Stará sa o komunikáciu s agentmi a vydavateľmi, no zodpovedá i za reklamu a marketing. Reportážna literatúra mu zachutila kedysi dávno na dovolenke pri Baltskom mori. Bola to Futbalová vojna Ryszarda Kapuścińského, ktorú potajomky vytiahol rodičom z kufra. Žije v Krakove.

Miroslava Kobrtková

V Absynte sa stará o plynulý chod kancelárie, bezproblémový zákaznícky servis nášho y-shopu a tiež o perfektnú „absyntatmosféru“. K reportážnej literatúre ju priviedol otec, ktorý jej odjakživa fascinovane rozprával o udalostiach, ktoré sama nemohla zažiť alebo si ich nepamätala. Počas čítania prvej absyntovky sa akoby vrátila v čase a počúvala rozprávanie svojho otca. Odvtedy sa v tom vezie…

Mojmír Baran

Zabezpečuje administratívny chod vydavateľstva a podieľa sa na koordinácii marketingových aktivít. Do sveta reportážnej literatúry ho pozval jeho brat, keď mu posunul Cisára od Ryszarda Kapuścińskeho. Odvtedy absyntovky hasili jeho smäd po vedomostiach a zaujímavých témach.

Ján Púček

Redaktor a editor Vydavateľstva Absynt. Na starosti má komunikáciu medzi prekladateľmi, redaktormi a korektormi. Píše anotácie
i krátke texty milým čitateľom a čitateľkám. K reportážnej literatúre ho priviedol Eugen Gindl a jeho skvelé texty z rokov 1971-2004. Odtiaľ to už bol len krôčik k Absyntu, ktorý mu dokorán otvoril veľké a nepoznané témy.

Soňa Balážová

V Absynte má na starosti edíciu Mladý Absynt. Má rada Wojciecha Tochmana i Kolymské denníky. Číta však aj veľa farebných detských knižiek a pre deti po troške aj píše.

Michaela Velčková

V Absynte má na starosti fundraising. Už od svojich vysokoškolských čias žije jednou nohou v Česku a práve Gottland Mariusza Szczygieła ju priviedol k reportážnej literatúre, ktorá sa odvtedy popri beletrii a poézii stala jej srdcovou záležitosťou.

Pavlína Morháčová

Grafická dizajnérka a vďaka Vydavateľstvu Absynt aj zarytá fanúšička Ryszarda Kapuścińského. Navrhuje dizajn jednotlivých absynťáckych edícií a pripravuje do tlače obálky a sadzbu všetkých kníh. Vždy napäto čaká, kedy príde najnovšia knižka z tlačiarne, aby ju mohla oňuchať a prečítať.