• -10%

Utópia v Leninovej záhrade

  • -10%
Československá komúna Interhelpo
Tlačená verzia

na sklade

16,11 € s DPH 17,90 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

12,50 € s DPH


Rok vydania: 2021
Počet strán: 440
Jazyk: Slovenčina
ISBN: 978-80-8203-264-5

O knihe

Utópia v Leninovej záhrade je nominovaná na cenu Anasoft Litera za rok 2021!

Nie je to žiadna fatamorgána – pred očami sa im skutočne črtajú obrysy vysnívaného raja. Ďaleko za chrbtami nechávajú československú biedu a vyrážajú za volaním svojho srdca – do Sovietskeho zväzu.

Tristo Slovákov a Čechov nastúpilo 29. marca 1925 na žilinskej stanici do vlaku, aby sa vydali na dlhočiznú dobrodružnú cestu do strednej Ázie. Bol medzi nimi aj Amerikou sklamaný Štefan Dubček s manželkou a so svojím štvorročným synom Alexandrom. Čo ich vyhnalo tak ďaleko? Predovšetkým viera, že v Sovietskom zväze zažijú to, čo ich doma nečakalo – úctu voči robotníkom a dostatok práce.
V priebehu ďalších siedmich rokov odišlo do dnešného Biškeku viac ako tisíc ľudí z Československa, ktorí spoločne písali históriu československého družstva Interhelpo.
Slovenský novinár Lukáš Onderčanin nám vo svojom dokumentárnom románe Utópia v Leninovej záhrade ponúka príbeh družstva Interhelpo, ktoré vzniklo v ďalekom Kirgizsku, aby pomohlo pri budovaní Sovietskeho zväzu. Z čriepkov mnohých ľudských osudov skladá pútavú mozaiku celej existencie československej komúny pod štítmi Ťanšanu, ktorá si medzi rokmi 1925 a 1945 zažila ťažké chvíle neľahkých začiatkov, obdobie rozkvetu, malé i väčšie vzbury ako aj definitívny rozklad. Je to kniha nielen o sile agitácie, ale aj o skutočnej moci nezničiteľných snov.

O autorovi

Lukáš Onderčanin

Lukáš Onderčanin (1990) je slovenský novinár. Od roku 2014 pracuje v denníku SME ako zahraničnopolitický redaktor. Narodil sa na Morave, no vyrastal pod Nízkymi Tatrami. Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave, študoval aj na Varšavskej univerzite v Poľsku. Bol editorom internetového magazínu MONO.sk a je tiež šéfredaktorom štvrťročníka Príbehy 20. storočia, ktorý vydáva občianske združenie Post Bellum. Trikrát bol nominovaný na Novinársku cenu, nomináciu premenil na ocenenie v roku 2021, kedy sa mu podarilo získať Cenu otvorenej spoločnosti za reportáž o slobode médií v Maďarsku. Historický dokumentárny román Utópia v Leninovej záhrade: Československá komúna Interhelpo je jeho knižným debutom.

Recenzie

Utópia v Leninovej záhrade

Je to výnimočná história, pretože Interhelpo je (česko)slovenský príbeh. Príbeh o ľuďoch, ktorí v núdzi alebo viere v lepšiu budúcnosť (alebo oboje) do tej Ázie išli a z nezištných dôvodov pomáhali. Je to pútavý príbeh, ktorý okrem ich ťažkej životnej situácie poukazuje aj na výnimočný idealizmus – v dobrom aj zlom význame tohto slova. Lukáš Onderčanin nielen mapuje, ako Interhelpo fungovalo, s akými problémami zápasilo a čo všetko dokázalo. Píše historický príbeh plný historických zdrojov a fotografií, v ktorom vystupujú konkrétni ľudia. Ľudia s menami, tvárami a osudmi. A všetkých ich spája to, že sa ocitli v situácii, kedy sa im odchod do neznáma zdal byť lepším riešením.

Samo Marec