• -10%

Podzemie

  • -10%
Cesta hlbokým časom
Tlačená verzia

na sklade

17,01 € s DPH 18,90 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

13,20 € s DPH


Prekladateľ: Ivana Krekáňová
Rok vydania: 2021
Počet strán: 432
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-8203-310-9

O knihe

Žijeme na nepokojnej planéte, a tak nás prirodzene zaujíma, aký bude svet po nás? Aké tvory ho budú obývať? A kam sa pohnú nehybné horstvá? Odpoveď nehľadajme v budúcnosti, ale práve naopak – v tom, čo tu bolo dávno pred nami. Pod povrchom. So skvelým Robertom Macfarlanom.

Táto kniha definitívne zmení váš pohľad na svet. A to napriek tomu, že rozpráva o neviditeľnom, o tom, čo je ľudskému zraku skryté. Jaskynné systémy hĺbené milióny rokov trpezlivou vodou v sebe ukrývajú aj krvavé stopy druhej svetovej vojny. Bezrozmerné banské štôlne siahajú hlboko pod úroveň morského dna a podzemné laboratóriá sa snažia zachytiť kozmický vánok.
Robert Macfarlane navštívil mnohé kúty našej planéty, aby skúmal podzemné priestory vo všetkých možných formách. V londýnskom lesíku neďaleko rušnej diaľnice uvažuje o lesnom internete rozprávajúcich sa stromov, s Urbex výskumníkmi v obrovskom podzemnom meste pod ulicami Paríža zas o krehkosti ľudského života. A čo mu hovoria pohrebiská rádioaktívneho odpadu v hlbinách fínskeho pobrežia? A čo roztápajúce sa grónske ľadovce, spod ktorých sa vynára opustená raketová základňa?
Výnimočná kniha Podzemie sa zaoberá tým, čo by sme mohli nazvať archeológiou prítomnosti. Macfarlane pozerá okolo seba a snaží sa pochopiť, čo po nás nájde budúci výskumník a ako bude o tisíce rokov vysvetľovať našu prítomnosť. Podzemie je hlboká cesta strojom času do ďalekej budúcnosti, pri ktorej sa nám ponúka zdanlivo jednoduchá otázku: Sme dobrými predkami?
„Už vyše pätnásť rokov píšem o vzťahoch medzi krajinou a ľudským srdcom,“ povedal o svojej tvorbe Robert Macfarlane, ktorého označujú za najvýraznejšieho súčasného autora píšuceho o prírode. Jeho výnimočná kniha Podzemie vychádza v preklade Ivany Krekáňovej.

O autorovi

Robert Macfarlane

Robert Macfarlane (1976), britský spisovateľ, ktorý sa preslávil najmä knihami o krajine, prírode, miestach, ľuďoch a jazyku. Medzi jeho najznámejšie knihy patria Hory v hlave (Mountains of the Mind, 2003, český preklad: Mladá fronta 2018), Divoké miesta (The Wild Places, 2007), Staré cesty (The Old Ways, 2012), Medzníky (Landmarks, 2015) a Stratené slová (The Lost Words, 2017). Jeho posledná kniha Podzemie (Underland, 2019) vyvolala veľký ohlas po celom svete. Textami o životnom prostredí, literatúre a cestovaní pravidelne prispieva do periodík The Guardian, The Sunday Times a The New York Times.

Recenzie

Podzemie

Britský denník The Guardian zaraďuje knihy Roberta Macfarlana medzi stovku najdôležitejších titulov, ktoré by mal poznať každý. Jednak je to dobrá literatúra, jednak sa konečne musíme naučiť žiť so Zemou, ale nenápadne, bez veľkých slov a gest. Cestou do jaskýň pod Budapešťou sa Robert zastavil u nás na chalupe v pieskovcových roklinách Kokořínska. Prežiarený celodenným pobytom medzi skalami prechádzal okolo intenzívne rozvoniavajúcich líp a ihneď hlásil, že anglický vidiek vonia úplne inak. Nepotreboval som sa ho vypytovať, ako sa mu cez deň darilo. V jeho gestách a tvári bolo zjavné, že ako nejaký keltský bard či druid vstúpil do kontaktu s našou krajinou. To, čo jeho knihy robí takými vzácnymi, spočíva nie ani tak v jeho spisovateľskom nadaní, ale skôr v schopnosti stať sa súčasťou veľkých podzemných riek, ktoré sa nečujne valia pod našimi nohami.

Václav Cílek, geológ a spisovateľ