• -10%

Nič nehovor

Nič nehovor
  • -10%
Pravdivý príbeh o zabíjaní a spomínaní v Severnom Írsku
Tlačená verzia

na sklade

16,11 € s DPH 17,90 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

12,50 € s DPH


Prekladateľ: Alexandra Strelková
Rok vydania: 2021
Počet strán: 640
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-8203-293-5

O knihe

Únosy. Výbuchy. Nevysvetliteľné zmiznutia. Streľba na uliciach. Aj taký bol celkom nedávny obraz Severného Írska zmietajúceho sa od šesťdesiatych rokov až do konca 20. storočia v krvavom občianskom konflikte.

Mimoriadny dokumentárny román Nič nehovor investigatívneho novinára Patricka Raddena Keefeho podrobne skúma prípad tridsaťosemročnej Jane McConvillovej, matky desiatich detí, ktorú v decembri 1972 odvliekli neznámi ľudia priamo z jej belfastského bytu, zatiaľ čo na nohách jej viseli plačúce deti. Až o mnoho rokov neskôr sa ukázalo, že Jane McConvillovú odsúdila IRA na smrť pre podozrenia z udavačstva. Bolo na tom niečo pravdy?
Konflikt medzi republikánmi (katolíkmi) a unionistami (protestantmi) bol politický, etnický i náboženský zároveň. Severné Írsko sužoval od konca šesťdesiatych rokov až po samý záver storočia. Tridsať rokov sa Severné Írsko kúpalo v krvi a nečakaných teroristických útokoch. Na prípade Jane McConvillovej ilustruje Patrick Radden Keefe anatómiu a podstatu celého severoírskeho konfliktu, ktorý dostal priliehavý názov „The Troubles“ (Problémy). Táto kniha nie je len rozprávaním o jednom nekonečnom konflikte a jeho dôsledkoch. Je aj dôkladnou anatómiou strachu.
Kniha Patricka Raddena Keefeho Nič nehovor, ktorú časopis Time vyhlásil za najlepšiu reportáž roku 2019 bola ovenčená mnohými cenami vrátane prestížnej Ceny Georgea Orwella. Vychádza v preklade Alexandry Strelkovej.


Vydanie publikácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

O autorovi

Patrick Radden Keefe

Patrick Radden Keefe, americký spisovateľ a investigatívny novinár. Je členom redakcie časopisu New Yorker a autorom kníh The Snakehead (Hadia hlava) a Chatter (Vrava). Prispieva aj do New York Times Magazine, Slate, New York a New York Review of Books. V roku 2014 získal ocenenie National Magazine Award v kategórii esejistická tvorba (publicistika) za text s názvom A Loaded Gun (Nabitá zbraň) a v rokoch 2015 a 2016 bol finalistom National Magazine Award v kategórii reportáž. Zároveň získal štipendiá od Nadácie Johna Simona Guggenheima a nadácie New America v rámci podporného programu Erica a Wendy Schmidtovcov. Jeho dokumentárny román Nič nehovor bol ovenčený mnohými prestížnymi literárnymi cenami. Žije v New Yorku.

Recenzie

Nič nehovor

Dôkladne zrešeršovaná, vynikajúco napísaná a pútavo vyrozprávaná, taká je kniha Nič nehovor, ktorá je pre mňa absolútnym zjavením. Keefe nielenže vrstvu po vrstve odhaľuje pozadie jedného z najvýznamnejších zločinov tohto hrozného konfliktu, ale predkladá nám aj celú históriu bojov v Severnom Írsku s presahom do súčasnosti.

David Grann, novinár a spisovateľ, autor dokumentárnej knihy Vrahovia mesiaca kvetov

Nič nehovor

Zdrvujúca a osobná štúdia o tom, ako sa mladí muži a ženy kŕmení radikálnym politickým násilím postupom času menia a pokúšajú sa vyrovnať s množstvom krvi, ktorú preliali. Kniha Nič nehovor je mimoriadne silným posolstvom o vyrovnávaní sa s minulosťou. Keefe napísal zásadnú knihu.

Philip Gourevitch, novinár a spisovateľ, autor knihy Chceli by sme Vám oznámiť, že zajtra nás aj s rodinami pozabíjajú