• -10%

NeuroKmene

  • -10%
Príbehy autizmu a neurodiverzity
Tlačená verzia

na sklade

17,01 € s DPH 18,90 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

13,20 € s DPH


Prekladateľ: Milan Kopecký
Rok vydania: 2021
Počet strán: 580
Jazyk: Slovenčina
ISBN: 978-80-8203-252-2

O knihe

Viete na kom stojí ohromný úspech Silicon Valley? Na podivínoch, čudákoch a nenápadných génioch s poruchou autistického spektra. Táto knižka však nie je len o tých šťastnejších a úspešnejších, ale aj o celkom obyčajných rodinách a ich malých víťazstvách nad predsudkami.

Hovorili že je to choroba. Zriedkavá a výnimočná. Zatvárali ich preto do ústavov, kde prežívali svoje hrozné životy v otrasných a neľudských podmienkach. Takmer ako pokusné králiky, na ktorých skúšali všemožné tabletky, drogy i elektrošoky. Kým ľudstvo konečne pochopilo, že nejde o ľudí menejcenných, ale naopak výnimočných, ubehlo ešte veľmi veľa času.
Americký novinár Steve Silberman nám vo svojej knihe NeuroKmene s podtitulom Príbehy autizmu a neurodiverzity ponúka fascinujúci príbeh toho, ako sa postupne rodili naše vedomosti o autizme či Aspergerovom syndróme – a to od doby temna až po súčasnosť, ktorá do tejto témy konečne vniesla viac svetla i tolerancie.
Silberman vyspovedal obrovské množstvo vedcov, lekárov, terapeutov, rodičov autistických detí a, čo je najdôležitejšie – aj samotných autistov. Vo svojej knihe kniha nám tak ponúka predovšetkým silné ľudské príbehy, ktoré nie sú ani tak o boji s poruchou, ale skôr s predsudkami a so spoločnosťou.
V pestrom kaleidoskope príbehov stoja vedľa seba príbehy geniálneho vedca Henryho Cavendisha, ktorý budil rozruch svojím nezvyčajným správaním, plachosťou a nemennými rituálmi, i mladého chlapca, ktorý pre svoj vnútorný pokoj nevyhnutne potrebuje zelené slamky z kaviarne Starbucks.
Je to príbeh cesty, na ktorej sme prestali autistov vnímať ako narušených a pochopili sme, že sú „cenní inak, nie menej“. Vďaka tejto knihe pochopíme, že autizmus nie je choroba, ale neoddeliteľná súčasť identity mnohých krásnych ľudských bytostí.
Kniha NeuroKmene s podtitulom Príbehy autizmu a neurodiverzity vychádza v preklade Milana Kopeckého.

O autorovi

Steve Silberman

Steve Silberman je oceňovaný americký spisovateľ a novinár. Prispieva do periodík Wired, New York Times, New Yorker a iných. Veľkú pozornosť si získal svojou reportážou The Geek Syndrome [Mumácky syndróm] v časopise Wired, ktorý odštartoval jeho hlboký záujem o ľudí s poruchami autistického spektra a taktiež o dejiny vedeckých poznatkov o týchto poruchách. Vrcholom jeho dlhodobého výskumu tejto témy je kniha NeuroKmene s podtitulom Príbehy autizmu a neurodiverzity z roku 2015, ktorú viaceré renomované periodiká zaradili medzi najlepšie knihy roka a bola preložená do viac ako pätnástich jazykov. V roku 2021 mu vyjde kniha The Taste of Salt [Chuť soli], ktorá skúma cystickú fibrózu a ľudí, ktorí s ňou bojujú. Steve Silberman v mladosti pracoval ako asistent legendárneho beatnického básnika Allena Ginsberga na univerzite Naropa. Žije so svojím manželom Keithom v San Franciscu.

Recenzie

NeuroKmene

Neviem o nikom inom, kto by strávil toľko času iba počúvaním a snahou porozumieť tomu, čo znamená byť autista. S využitím novinárskeho inštinktu a schopností Steve nazbieral obrovské množstvo materiálu a ako nikto iný priblížil verejnosti osudy Lea Kannera a Hansa Aspergera, ich kliník a pokračovateľov. Zdokumentoval pozoruhodnú zmenu vo vnímaní autizmu a Aspergerovho syndrómu, ktorá sa udiala za posledné desaťročia. NeuroKmene sú obsiahlymi a podmanivo vykreslenými dejinami tohto všetkého, nechýba im citlivosť ani zriedka vídaná empatia. Držíte v ruke fascinujúcu knihu, ktorá zmení váš pohľad na autizmus.

Oliver Sacks

Súvisiace produkty