• -10%

Kráľ

  • -10%
Tlačená verzia

na sklade

13,41 € s DPH 14,90 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

10,40 € s DPH


Prekladateľ: Alexander Horák
Rok vydania: 2021
Počet strán: 388
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-8203-256-0

O knihe

V rozdelenom meste treba mať pri ruke zbraň alebo tvrdé päste – inak sú vaše dni zrátané. A zároveň musíte mať jasno v tom, na ktorú stranu sa postaviť. Výnimočná noirová gangsterka, ktorá vás dokonale omráči! Literárny knock-out!

Varšava, rok 1937. Proti sebe tu stojí niekoľko rôznych svetov. Židia a kresťania. Fašisti a socialisti. Elegantné nablýskané centrum mesta a na druhej strane biedne okrajové štvrte ponorené po uši do blata.
Sedemnásťročný Mojžiš Bernštajn sedí v prvom rade preplnenej sály Mestského kina a pred jeho očami sa odohráva pästiarsky súboj o titul majstra Varšavy. Nie je to však len zápas dvoch mužov, Andrzeja Ziembińského a Jakuba Šapira, ale aj súboj medzi Poliakmi a Židmi. A to na tribúnach i mimo nich. Mladý Mojžiš ešte netuší, že tento večer ho bude sprevádzať celý život a veľmi živo sa mu vynorí aj keď si o pol storočia neskôr v Tel Avive sadne k písaciemu stroju, aby na papier preniesol spomienky na predvojnové varšavské podsvetie, ktorému kraľoval Kmotor Kaplica. Pekné autá, dievčatá, studená vodka a horúca krv – to je jeho svet.
Szczepan Twardoch, hviezda súčasnej poľskej literatúry nás zavedie do Varšavy, akú už nikde nenájdeme. Živé kulisy, v ktorých sa odohráva jeho román, totiž už o pár rokov padnú za obeť besneniu druhej svetovej vojny. A tak sa nám do rúk dostáva skvelá dobová gangsterka s nezvyčajnou dokumentárnou hodnotou.
Vynikajúci román Szczepana Twardocha Kráľ, po ktorom siahla aj televízna stanica Canal+ a urobila z neho úspešnú televíznu minisériu, vychádza v preklade Alexandra Horáka.

O autorovi

Szczepan Twardoch

Szczepan Twardoch (1979), spisovateľ a publicista, jeden z najvýraznejších autorov súčasnej poľskej prózy. Je autorom bestsellerov ako Morfium (2012), Kráľ (2016, slovenské vydanie Absynt 2021) alebo Kráľovstvo (2018), za ktoré získal viacero významných ocenení, napríklad cenu Paszport „Polityki“ alebo cenu čitateľov Nike. Román Kráľ, zasadený do reálií medzivojnovej Varšavy, vyšiel v roku 2020 s veľkým úspechom v Spojených štátoch. Televízia Canal+ podľa neho nakrútila úspešný televízny seriál. V roku 2020 vyšiel jeho zatiaľ posledný román Pokora. Žije v Pilchowiciach v Hornom Sliezsku.

Recenzie

Kráľ

Predstavte si poľsko-židovského Krstného otca. Ale predstavte si ho drsnejšieho, brutálnejšieho, cudzejšieho, komplexnejšieho, desivejšieho a oveľa lepšie napísaného ako bestseller Maria Puza z roku 1969. Podobne ako jeho gangsterský antihrdina, Kráľ vás chytí pod krk (alebo za bradu) až sa vám zježia všetky vlasy.

Historical Novel Society

Kráľ

Twardochove vykreslenie charakterov, atmosféry a spoločenských reálií je také dôkladné, živé a vzrušujúce, akoby sme sa ocitli na hranici šialenstva.

Rolling Stone

Kráľ

Kráľ je štúdiou rôznych extrémov: lásky a nenávisti, sympatií a odporu, fikcie a reality. Twardochovo balansovanie medzi nimi je dôkazom jeho literárneho majstrovstva.

World Literature Today

Kráľ

Skúste zmixovať Krstného otca s Chandlerovou Rozlúčkou nadlho a Exodom Leona Urisa a keď k tomu pridáte štipku Rockyho, výsledok stále nebude taký silný, ako je v skutočnosti Twardochov Kráľ. V tejto knihe všetko dokonale funguje: silné charaktery, farbisté opisy a nečakané zvraty. Tento román vás dokonale omráči.

New York Journal of Books

Súvisiace produkty