Samé silné príbehy alebo Aký bol absyntovský rok 2020?

Samé silné príbehy alebo Aký bol absyntovský rok 2020?

Svet sa zo dňa na deň zmení. Prichádza vojna, alebo živelná katastrofa. Veci už nikdy nebudú také, aké boli predtým. O niečom takom sme doposiaľ len čítali, no v roku 2020 sme zrazu jeden takýto príbeh spoločne zažili. A nebolo to v absyntovke! Ako sme tento pandemický rok prežívali my vo vydavateľstve?

Aj bez pandémie a neustálych zmien to bol pre nás špeciálny rok, ktorý sa niesol v znamení kníh vydaných mimo edície. Viete, čo spája žánrovo i dizajnovo pestré knižky ako Slovutný pán prezident od Madeline Vadkerty, autobiografický román autistického génia Daniela Tammeta Narodený v modrú stredu či svetoznámy americký cestopis Potulky s Charleym nobelistu Johna Steinbecka? V každej jednej spoločne prežívame silné príbehy jednotlivcov hľadajúcich porozumenie v okolitom svete.

Dynamická a nestála situácia sa v priebehu roka podpísala aj na našom edičnom pláne, ktorý zažil asi najviac presunov a škrtov od vzniku Absyntu. Pozrite si, ako to celé ovplyvnilo edičný plán na prvý polrok 2021, ktorý sa rozrástol o presunuté knihy z roku 2020. Okrem presunov však vyšla aj knižka, o ktorej sme na začiatku roka ani len netušili. Bola ňou esej politológa Ivana Krasteva Európa a pandémia, v ktorej uvažuje aj o tom, ako súčasná situácia zmení tvár starého kontinentu.

Cesta kníh k čitateľkám a čitateľom sa taktiež pod vplyvom protipandemických opatrení skomplikovala. Čoraz menej ľudí chodilo privoniavať ku knihám do kníhkupectiev, a tak sme sa ich vôňu snažili sprostredkovať aspoň online. Zaujímal by Vás rebríček top ten najpredávanejších absyntoviek? Nech sa páči, tieto knihy Vám v roku 2020 najviac „voňali“.


1. Daniel Tammet Narodený v modrú stredu

2. John Steinbeck – Potulky s Charleym

3. Svetlana Alexijevič – Černobyľská modlitba

4. Andrej Bán – Trochu oheň, trochu voda

5. Madeline Vadkerty – Slovutný pán prezident

6. David Grann – Vrahovia mesiaca kvetov

7. Jürgen Thorwald – Storočie chirurgov

8.Witold Szabłowski – Ako nakŕmiť diktátora

9. Michael Finkel – Posledný pustovník

10. Svetlana Alexijevič – Vojna nemá ženskú tvár


Našu kreativitu sme sa snažili vložiť aj do organizovania podujatí, ktoré sa od marca museli presunúť do online priestoru. Začalo sa to štafetovým čítaním príbehov z knihy Slovutný pán prezident od Madeline Vadkerty a skončilo našou novembrovou Absyntékou! Vďaka moderátorovi Samovi Marcovi sme počas Absyntéky zažili výborné diskusie o viacerých knihách vydaných v roku 2020. S Michaelom Finkelom sa porozprával o tajomnom hrdinovi knihy Posledný pustovník, ktorý prežil 27 rokov sám v lese, Kate Brown prezradila detaily o bádaní pri písaní svojej monumentálnej knihy Černobyľ: Príručka prežitia a David Grann zase diskutoval o skvelom detektívnom westerne Vrahovia mesiaca kvetov, ktorý sa stal predlohou pripravovaného filmu svetoznámeho režiséra Martina Scorseseho v hlavnej úlohe s Leonardom Di Capriom.

Rok 2020 bol náročný, dramatický, divoký aj smutný. Veľmi sa však tešíme, že aj v tomto ťažkom období ste s nami zostali v čulom kontakte. Azda najviac nás potešil veľký medziročný nárast návštevníkov a návštevníčok nad 65 rokov na našej webovej stránke. Znamená to, že záujem o silné príbehy a reportáže nepozná vekové hranice. Ale to vieme už dávno...