• Dotlač
  • -10%

Vojna nemá ženskú tvár (paperback)

Vojna nemá ženskú tvár (paperback)
  • Dotlač
  • -10%
2. vydanie / paperback
Tlačená verzia

na sklade

13,41 € s DPH 14,90 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

7,99 € s DPH


Prekladateľ: Marek Chovanec / Ondrej Marušiak
Rok vydania: 2015
Počet strán: 328
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-89876-09-9

O knihe

O tých najväčších a najstrašnejších udalostiach sa hovorí potichu. V kuchyniach, obývačkách predmestských bytov, medzi štyrmi očami. Taká je aj kniha laureátky Nobelovej ceny Svetlany Alexijevič Vojna nemá ženskú tvár. V pamätiach stoviek žien, ktoré zažili Veľkú vlasteneckú vojnu ako jej priame účastníčky pátra po tom, čo je neprenosné, po tom najosobnejšom – zážitkoch, ktoré utkveli na kožiach vojačiek i zdravotníčok, spomienkach, ktorých sa nemožno zbaviť, nemožno ich vytesniť z pamäti, ani zo snov.

Hrôza vojny sa v dokumentárnej koláži Svetlany Alexijevič strieda s prekvapujúcou ľudskosťou a odkrýva tak celkom inú tvár vojny, tvár, ktorú by sme v kusých kapitolách učebníc dejepisu hľadali len márne.

Druhé vydanie obľúbenej knihy Vojna nemá ženskú tvár vychádza v mäkkej väzbe, tak, ako edíciu pôvodne navrhla Pavlína Morháčová.

O autorovi

Svetlana Alexijevič

Svetlana Alexijevič (*1948), bieloruská novinárka a  spisovateľka, laureátka Nobelovej ceny za literatúru 2015 za polyfónny literárny štýl, ktorý „je dokumentom utrpenia a  odvahy našej doby“. V roku 1972 absolvovala žurnalistiku na Leninovej univerzite v  Minsku. Pracovala pre regionálne noviny a ako učiteľka. V roku 1976 sa stala dopisovateľkou minského literárneho časopisu Neman. Ako novinárka robila rozhovory s ľuďmi, ktorí zažili druhú svetovú vojnu, sovietsku intervenciu do Afganistanu alebo černobyľskú haváriu. Žila v Paríži, Göteborgu a Berlíne. V roku 2013 sa opäť vrátila do Minska.

Vo svojich dielach píše o udalostiach, ktoré sú v ruskej histórii opomínané a vytláčané: o účasti žien v druhej svetovej vojne, o vojnových osudoch detí či každodennom živote po úpadku komunizmu.

V edícii Prekliati reportéri smedoposiaľ vydali päť kníh Svetlany Alexijevič: Vojna nemá ženskú tvár (Absynt 2015) o osudoch žien vo Veľkej vlasteneckej vojne, Časy zo second handu. Koniec červeného človeka (Absynt 2016) o homo sovieticus, ktorý svoj sovietsky pas ešte stále uchováva ako najcennejšiu relikviu, knihu Zinkoví chlapci (Absynt 2016), desivý obraz sovietskej invázie do Afganistanu v rokoch 1979 – 1989, a knihu Černobyľská modlitba (Absynt 2017), ktorá podáva neľútostné svedectvo o najväčšej európskej jadrovej apokalypse z 26. apríla 1986. Kniha Poslední svedkovia (Absynt 2018) o detskom pohľade na vojnu je zavŕšením hrôzostrašnej pentalógie Svetlany Alexijevič, v ktorej zaznievajú tisíce zlomených hlasov.

Recenzie

Vojna nemá ženskú tvár (paperback)

Zaznieva chór hlasov frontových žien, ich skrvavené city, rozstrieľané myšlienky. Táto kniha nie je o nalinkovanom sovietskom hrdinstve. Je to necenzurovaná oral history, subverzívna literatúra o ženskej bolesti i archaickej sile. Ak chceme spoznať smrteľnú diagnózu menom vojna, musíme čítať Svetlanu Alexijevič.

Irena Brežná, spisovateľka a novinárka

Vojna nemá ženskú tvár (paperback)

Svetlana Alexijevič teda putuje za ženami, aby ich počúvala. A sú to celkom iné príbehy ako tie, ktoré sa rozprávajú na školských akadémiách. Je to celkom iná tvár vojny. A tiež zisťuje, že musí byť so ženami sama, aby jej otvorili svoje vnútro, nie je dobré, ak sú pritom iní ľudia, členovia rodiny.

Jana Beňová, spisovateľka

Vojna nemá ženskú tvár (paperback)

Pani Svetlana sa výborne pýta, potom pozorne počúva a nakoniec majstrovsky zapisuje. Výsledkom je niečo ako „dokumentárny román”, ktorý má svojich hrdinov aj antihrdinov, svoj košatý dej, svoje zápletky, katastrofy aj katarzie. Presne, ako hovoria švédski akademici: je to román-monument.

Juraj Kušnierik, .týždeň

Vojna nemá ženskú tvár (paperback)

Jednoducho nechať úprimne prehovoriť ľudí o svojom živote, čo im priniesol, ako to zvládali, ako to vnímajú a hodnotia – to je jednoduchosť vykúpená obrovským objemom neradostnej práce, ktorá sa dá robiť len s totálnym nasadením, podmieneným zas fanatickou oddanosťou a presvedčením o správnosti svojho poslania, vďaka ktorému s pokojnou istotou zvládne aj zraniteľnosť výsledku, keď kdekto spochybní, či to je literatúra, umenie… A tvorí vytrvalo ďalej aj proti odporu štátnej moci vo svojej vlasti – to všetko sú vlastnosti génia, a je jedno, akým žánrom ho formálne označkujeme – Alexijevičová môže byť samostatný žáner.

Peter Birčák, Rádio Devín

Vojna nemá ženskú tvár (paperback)

Kniha je smutným rozprávaním obrovského množstva žien, ktoré bojovali v druhej svetovej vojne. Predstavte si, že prídete za nudnou účtovníčkou nejakého podniku a za ňou sa skrýva žena, ktorá v zákopoch roky bránila vlasť guľometom a mŕtvych už nepočítala. Autorka skvele zachytila traumy, ktoré v ženách ostali, hoci mnohé najskôr nechceli rozprávať. Úplne iný pohľad na vojnu, ako sme zvyknutí.

Karol Sudor, Denník N

Súvisiace produkty