• -10%

Európa a pandémia

  • -10%
Ako nás zmení koronavírus?
Tlačená verzia

na sklade

9,81 € s DPH 10,90 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

7,59 € s DPH


Autor: Ivan Krastev
Prekladateľ: Samuel Marec
Rok vydania: 2020
Počet strán: 106
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-8203-183-9

O knihe

Aj svetoznámy politológ Ivan Krastev zostal počas pandémie koronavírusu v domácej izolácii. O novom fenoméne, ktorý za niekoľko týždňov zmenil celý svet, sa tak rozhodol uvažovať hneď zahorúca. Jeho najnovšia esej vychádza naraz vo väčšine európskych krajín.

Esej Ivana Krasteva Európa a pandémia nie je predpoveďou toho, ako bude vyzerať svet po koronavíruse. A nie je ani manifestom toho, ako by vyzerať mal. Je to snaha pozrieť sa na svet obrátený naruby a pochopiť fenomén, ktorý sa zásadne odlišuje od všetkého, čo nás postretlo doteraz.
Vieme, že koronavírus najviac postihuje tých, ktorí už nejaké zdravotné problémy majú. A keďže liberálne demokracie trpia jednou z najvážnejších chorôb – nedôverou ľudí v inštitúcie –, patria práve ony medzi najohrozenejších pacientov. Krastev je presvedčený, že Európska únia bude po tejto kríze celkom iná než pred ňou: môže sa rozpadnúť, môže sa premeniť na modernú kópiu stredovekej Svätej rímskej ríše alebo môže dosiahnuť strategickú autonómiu. Jedna vec je však istá už dnes: nie je to kríza, ktorú môže Európska únia len tak jednoducho prečkať.
„Svet sa zmení nie preto, že by naša spoločnosť po tejto zmene túžila, alebo preto, že by existoval konsenzus o tom, akým smerom nás má táto zmena posunúť. K zmene dôjde preto, že cesta späť neexistuje,“ hovorí uznávaný politológ Ivan Krastev vo svojej najnovšej knihe Európa a pandémia. Jeho nadčasová esej o tom, ako nás zmenil koronavírus, vychádza v preklade Samuela Marca.

O autorovi

Ivan Krastev

Ivan Krastev (1965), bulharský politológ, jeden z mála celosvetovo rešpektovaných východoeurópskych komentátorov globálneho politického diania. Pravidelne publikuje vo veľkých svetových denníkoch a vystupuje na rôznych svetových a európskych fórach. V roku 2018 mu v slovenčine vyšla kniha Čo príde po Európe?, ktorá svojou provokatívnou nosnou otázkou, či Európska únia zanikne podobne, ako sa to stalo habsburskej monarchii, vzbudila medzi slovenskými čitateľmi veľký záujem. Ku kríze spojenej so svetovou pandémiou koronavírusu sa Krastev vyjadroval od jej začiatku v prestížnych svetových médiách. Výsledkom týchto vystúpení je aj kniha Európa a pandémia, ktorú práve držíte v rukách.