• -10%

Posledný pustovník

27 rokov samoty v lese

Tlačená verzia

Na sklade

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 15,21 € 16,90 €
- +
PrekladateľMartin Kubuš
Rok vydania 2020
Počet strán 188
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-191-4
Kategória

Mimo edície

Michael Finkel (1969) je americký novinár a spisovateľ. Je autorom knihy Skutočný príbeh: Vražda, pamäti, mea culpa (True Story: Murder, Memoir, Mea Culpa) z roku 2005, podľa ktorej vznikol v roku 2015 hraný film. V roku 2017 vydal knihu Posledný pustovník (Stranger in the Woods) o Christopherovi Knightovi, ktorý strávil osamote vo svojej lesnej skrýši dlhých dvadsaťsedem rokov. Ako novinár pôsobil vo viac ako päťdesiatich krajinách po celom svete, píše pre časopisy ako National Geographic, GQ, Rolling Stone, Esquire, Vanity Fair, The Atlantic a The New York Times Magazine. Žije v západnej Montane.

Napínavý skutočný príbeh pustovníka, ktorý prežil v lese celkom sám dlhých dvadsaťsedem rokov.

„Sám nevedel, kam ide. Nič neplánoval. Len vošiel do lesa a zmizol.“ Tak sa začína príbeh Chistophera Knighta, ktorý krátko po svojich dvadsiatych narodeninách zaparkoval svoje auto hlboko v lese a na štvrť storočia sa stratil z civilizácie.
Čo ho k tomu viedlo? Prečo sa chcel stať „nikým“? A ako ho dlhé roky prežité v lese zmenili?
Možno by sme sa však nemali pýtať, prečo niekto pred spoločnosťou uteká. Možno by sme si mali klásť otázku, prečo v nej chce niekto vôbec zotrvať. Knightovi v lese spoločnosť ľudí nechýbala. Čítal knihy, počúval rádio a žil z toho, čo sa mu podarilo nakradnúť v neďalekých víkendových chatách. Stala sa z neho legenda. Zlodej-pustovník, ktorý sa špecializuje na trvanlivé potraviny, plynové bomby, baterky, no nepohrdne ani sladkosťami či výstrednými likérmi. Jedni ho chceli dolapiť, iní obdivovali jeho drzosť i životaschopnosť a snažili sa mu pomôcť. Až kým ho jedného dňa skutočne nechytili a neobvinili z viac ako tisícky krádeží.
Americký spisovateľ Michael Finkel vo svojej dokumentárnej knihe Posledný pustovník rekonštruuje fascinujúce roky, ktoré Christopher Knight prežil v lesnej divočine. Vybudoval si tam vlastný svet, v ktorom si vystačil sám so sebou. Jeho pustovnícky príbeh je hlbokou úvahou nielen o samote, ale aj návrate do spoločnosti, do sveta, ktorému za tie dlhé roky takmer celkom prestal rozumieť. Dokáže svet porozumieť jemu?
Kniha Michaela Finkela Posledný pustovník vychádza v preklade Martina Kubuša.

Súvisiace produkty