• -10%

Vrahovia mesiaca kvetov

Vrahovia mesiaca kvetov
  • -10%
Vraždy Osagov a zrod FBI
Tlačená verzia

na sklade

13,41 € s DPH 14,90 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

10,40 € s DPH


Autor: David Grann
Prekladateľ: Samuel Marec
Rok vydania: 2020
Počet strán: 306
Jazyk: Slovenčina
Väzba: pevná
ISBN: 978-80-8203-187-7

O knihe

Milionársky indiánsky kmeň, séria nevysvetliteľných vrážd a prvý veľký prípad americkej FBI. Je to trochu western a trochu triler, no predovšetkým skvelý dokumentárny román, ktorého jadro tvoria dve tekutiny – ropa a krv.

Amerika sa s pôvodnými obyvateľmi veľmi nemaznala. Ak ich odsunuli kamsi na okraj, bol to ešte ten lepší prípad. Taký osud postretol aj kmeň Osagov, ktorému sa ušlo drsné a neúrodné územie na severe Oklahomy. Zrazu sa však ukázalo, že táto bezcenná zem ukrýva obrovské bohatstvo – ropu!
Začiatkom 20. storočia sa z osažských Indiánov stali najbohatší ľudia na svete. Skutoční milionári! Ich mestá rozkvitali a neslýchané bohatstvo vyvolalo patričnú pozornosť. Niečo také sa totiž na tomto svete len tak neodpúšťa!
David Grann napísal fascinujúcu knižku Vrahovia mesiaca kvetov, v ktorej prezradí, ako sa k ohromne bohatým Osagom postavili bieli Američania. Po objavení ropy sa totiž nezačala len zlatá horúčka, ale aj nevysvetliteľná séria vrážd. Tento komplikovaný prípad sa usilovala vyriešiť novovzniknutá FBI na čele s legendárnym Edgarom J. Hooverom, no aj tí najlepší agenti ľahko uviazli v neprehľadnej sieti korupcie, strachu a násilia, ktorá prerástla celou osažskou rezerváciou.
Americký bestseller Vrahovia mesiaca kvetov sa stal predlohou pripravovaného filmu svetoznámeho režiséra Martina Scorseseho v hlavnej úlohe s Leonardom Di Capriom, ktorého premiéra je naplánovaná na rok 2021. Vychádza v preklade Samuela Marca.

O autorovi

David Grann

David Grann je reportér týždenníka The New Yorker a autor bestselleru Stratené mesto Z, ktorý bol preložený do dvadsiatich piatich jazykov vrátane slovenčiny. New York Times, The Washington Post a mnohé iné periodiká ho zvolili za jednu z najlepších kníh roka. Je aj autorom knihy Diabol a Sherlock Holmes. Za svoju novinársku prácu dostal niekoľko ocenení vrátane ocenenia George Polk Award.

Recenzie

Vrahovia mesiaca kvetov

Myslím si, že je to western. Odohráva sa v rokoch 1921 – 1922 v Oklahome, kde stále žijú klasickí kovboji, no okrem koní majú už aj autá. Môj film bude predovšetkým o indiánskom kmeni Osagov, ktorý skončil odsunutý na nehostinnom území Oklahomy. Osagovia si túto zem napriek všetkému zamilovali, pretože tam mohli žiť v pokoji a žiadni belosi sa o nich nezaujímali. Neskôr sa však zistilo, že táto biedna zem v sebe ukrýva ropu a z Osagov sa do desiatich rokov stali najbohatší ľudia na celom svete. Potom, podobne ako v zlatokopeckých oblastiach Yukonu a Colorada, prišli bieli a všetko bolo stratené. Podsvetie a organizovaný zločin získali nad všetkým plnú kontrolu, určili si vlastné pravidlá, a tak sa mohlo ľahko stať, že ste sa do väzenia dostali skôr za zabitie psa než za vraždu Indiána.

Martin Scorsese, filmový režisér