• -10%

Narodený v modrú stredu

  • -10%
Vo výnimočnej mysli autistického génia
Tlačená verzia

na sklade

12,51 € s DPH 13,90 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

9,79 € s DPH


Autor: Daniel Tammet
Prekladateľ: Alexandra Strelková
Rok vydania: 2020
Počet strán: 232
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-8203-175-4

O knihe

Aké je to byť iný? Iný ako väčšina ľudí? Autistický génius Daniel Tammet nám rozpráva o svojom živote, ktorý bol často plný bolesti, ale aj neuveriteľných zázrakov.

Dokázal sa naspamäť naučiť 22 514 čísel za desatinnou čiarkou čísla pí. Na to, aby sa plynule naučil rozprávať po španielsky či islandsky potreboval týždeň. Aj takéto schopnosti má výnimočný autistický génius a savant Daniel Tammet. Jeho život však nebol žiadnou rozprávkou. Prežil komplikované detstvo i dospievanie, výsmech aj šikanu. Najbezpečnejšie sa vždy cítil sám uzavretý vo svojom malom svete zloženom z nádherných číselných krajín.
Daniel Tammet sa narodil v jednu modrú stredu. Prečo práve modrú? Pretože čísla vidí ako farby, každé z nich má v jeho vnímaní iný odtieň, iný tvar, inú veľkosť aj iný charakter. Spôsobuje to záhadný a mimoriadne vzácny jav známy ako synestézia.
Narodený v modrú stredu je výnimočná autobiografická kniha o živote mladého autistického muža, ktorý vládne nadpriemernými jazykovými i matematickými schopnosťami, no mnohé bežné životné situácie sú preňho absolútne neprekonateľné. Dojemný a motivujúci príbeh Daniela Tammeta je aj o tom, ako sa dokázal popasovať so životom bez toho, aby stratil svoju vlastnú tvár.
Svetový bestseller Narodený v modrú stredu vyšiel už v osemnástich jazykoch. V Absynte vychádza mimo edície v preklade Alexandry Strelkovej.

O autorovi

Daniel Tammet

Daniel Tammet (1979) je britský spisovateľ a autistický savant s mimoriadnym nadaním na matematiku a jazyky. Narodil sa ako prvé z deviatich detí. Vo svojom memoárovom románe Narodený v modrú stredu (Absynt 2020), rozpráva o tom, ako epilepsia, synestézia, a Aspergerov syndróm hlboko ovplyvnili jeho detstvo. Daniel Tammet účinkoval v dokumentárnom filme Brainman. Je aj autorom ďalších kníh ako Embracing the Wide Sky (Objať šíre nebo), Thinking in Numbers (Rozmýšľať v číslach), Every Word Is a Bird We Teach to Sing (Každé slovo je vták, ktorého učíme spievať), zbierky básní Portraits (Portréty) či románu Mishenka, ktorý napísal po francúzsky.

Recenzie

Narodený v modrú stredu

Vo svojej prvej knihe Daniel pútavo a detailne rozpráva príbeh svojho života od detských čias, keď sa neustále cítil ako outsider, až do dospelosti, keď okrem mnohých iných výnimočných výkonov spamäti predniesol 22 514 číslic za desatinnou čiarkou v matematickej konštante pí, čím vytvoril nový britský i európsky rekord. Sú jeho zázračné schopnosti výsledkom kombinácie dvoch vzácnych syndrómov v jednom človeku? Vďaka synestézii funguje jeho pamäť na základe bohato štruktúrovaného mnohozmyslového vnímania, autizmus mu zas umožňuje sústrediť pozornosť na čísla a syntaktické vzorce. A z toho vznikla pozoruhodná a inšpiratívna kniha o jednom ľudskom živote.

Simon Baron-Cohen, riaditeľ Centra pre výskum autizmu Cambridgeskej univerzity

Súvisiace produkty