• -10%

Storočie chirurgov

Tlačená verzia

Vypredané

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 17,91 € 19,90 €
E-kniha

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

s DPH 12,33 € 13,70 €


PrekladateľDana Petrigáčová
Rok vydania 2019
Počet strán 216
Jazyk Slovenčina
Väzba pevná
ISBN 978-80-8203-139-6
Kategória

Dejiny

Jürgen Thorwald (1915 – 2006) sa narodil v nemeckom Solingene a jeho prvé rozprávačské a spisovateľské pokusy z chlapčenských čias sa spájajú s námorníctvom, medicínou, letectvom a literatúrou. Začal študovať medicínu, štúdium však prerušil pre ochorenie obličiek, ktoré mu zmenilo celý život. Rozhodol sa stať učiteľom ako jeho otec, a tak študoval filológiu, hoci viac v nemocničných izbách než v posluchárňach. Keď vypukla vojna, povolali ho do námorníctva, ale vzápätí vyhlásili za neschopného služby. Vďaka spisovateľskému nadaniu ho prijali ako „zelenáča“ na oddelenie vrchného velenia námorníctva, kde sa podľa amerického a anglického vzoru snažil vypracovať na fundovaného námorného spisovateľa. V roku 1948 mu vyšla kniha pod názvom Es begann an der Weichsel (Začalo to na Visle), dielo, ktoré podľa kritiky vtedajšej medzinárodnej tlače prevýšilo v námete a v duchovnom postoji všetky ostatné zobrazenia nemeckej porážky na východe. Nasledovalo pokračovanie: Das Ende an der Elbe (Koniec na Labe, dnes sú obidve dostupné v jednom zväzku Die grosse Flucht, Veľký útek), ktoré sa dodnes považuje za klasické historické dielo. Niečo podobné platí aj pre jeho dvojzväzkové dejiny chirurgie: Storočie chirurgov a Ríša chirurgov. Zožali celosvetový úspech podobne ako kriminálno-historické odborné publikácie Storočie detektívov a Hodina detektívov.

Aj chirurgia má svoje dejiny. Pestré a úchvatné. Čo predchádzalo prvému ostrému zárezu skalpelom do živej ľudskej kože? Aj o tom nám rozpráva nemecký spisovateľ Jürgen Thorwald vo svojej fascinujúcej knihe.

V roku 1846 sa objavom narkózy začína úžasné storočie chirurgov. Skončila sa doba špinavých rúk i zbytočných infekcií, skončila sa doba, v ktorej bol obyčajný zápal slepého čreva rozsudkom smrti. Chirurgické umenie vynieslo v druhej polovici devätnásteho storočia medicínu na piedestál a spôsobilo v nej skutočnú revolúciu.
Storočie chirurgov, to je strhujúci príbeh chirurgie, pri ktorom sa Jürgen Thorwald opiera najmä o spomienky svojho starého otca Henryho Stevena Hartmanna. Ten sa ocitol v Bostone pri objavení narkózy a tento objav v ňom prebudil obrovskú vášeň pre medicínu a najmä pre chirurgiu. Bol presvedčený, že vďaka narkóze čaká chirurgiu obrovský pokrok a túto správu chcel rozšíriť do celého sveta.
Pestrá a pútavá kniha Jürgena Thorwalda sa dočkala mnohých vydaní po celom svete a každá ďalšia generácia ju číta znova so zatajeným dychom.
Storočie chirurgov vychádza v preklade Dany Petrigáčovej.

Súvisiace produkty