• Novinka
  • -10%
  • Vybraný produkt

Uzol

Uzol
  • Novinka
  • -10%
  • Vybraný produkt
Vojnový príbeh Nových Zámkov
Tlačená verzia

na sklade

13,41 € s DPH 14,90 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

10,40 € s DPH


Autor: Marek Hudec
Rok vydania: 2022
Počet strán: 200
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-8203-326-0

O knihe

Hlavnou postavou tejto knihy je mesto. Spálené mesto. Mesto z prachu, popola a ruín. Marek Hudec vo svojom dokumentárnom románe Uzol skúma rany, ktoré na Nových Zámkoch zanechali tony padajúcich bômb.

Tri zničujúce americké bombardovania medzi októbrom 1944 a marcom 1945 navždy zmenili tvár mesta Nové Zámky. Tisíce zabitých ľudí, veľká väčšina budov v troskách. Po druhej svetovej vojne boli Nové Zámky najviac zničeným mestom na území dnešného Slovenska a dobové zápisy prirovnávajú deštrukciu mesta, ktoré pokryla vrstva prachu a popola, k Sodome a Gomore.
Slovenský novinár a spisovateľ Marek Hudec sa ponoril hlboko do minulosti Nových Zámkov, aby nám vo svojej knihe Uzol ponúkol podrobný príbeh týchto hrozivých dní, o ktorých sa málo píše aj v historických knihách. Je to dokumentárna próza, ktorá zaznamenáva desiatky rôznych ľudských osudov – každý z nich je iný, no každý z nich osudovo poznačila trieštivá smrť, ktorá prišla z neba.
Nové Zámky boli významným železničným uzlom. Útok bombardérov, po ktorom sa stovky domov stratili v kráteroch a zo samotnej železničnej stanice sa stala len spleť skrúteného železa sa preto do istej miery dá pochopiť. Prečo však muselo zahynúť toľko nevinných civilistov? A prečo najzničujúcejšie bombardovanie prišlo v marci 1945, keď bol už koniec vojny prakticky na dohľad? To je jedna z mnohých záhad, ktoré sa Marek Hudec pokúša objasniť vo svojej mimoriadne silnej dokumentárnej knihe. Ukážku z nej si môžete prečítať na našom blogu.

O autorovi

Marek Hudec

Marek Hudec (1990) je slovenský publicista, spisovateľ a produkčný. Narodil sa v Nových Zámkoch do dvojjazyčnej rodiny, pričom maďarčina mu pomohla aj pri rešerši k tejto knihe. Žurnalistiku študoval najskôr v Bratislave, neskôr na Masarykovej univerzite v Brne a cez program Erasmus pol roka v Bordeaux. Po škole bol štyri roky redaktorom Denníka SME na oddelení kultúry, kde sa venoval hlavne hudbe. Recenzie a články publikoval v rôznych magazínoch ako Kinema, Kinečko, Queerslovakia, Sóda, či Vlna. Prozaicky debutoval s fantasy knihou Prosté rozprávky (Tatran 2018), ktorá spájala motívy z Dobšinského rozprávok s príbehom queer hrdinu. Okrem písania sa v poslednom období na voľnej nohe zaoberá produkciou v oblasti kultúry a podujatí LGBTI komunity, je súčasťou tímu Bratislavského knižného festivalu BRaK, Mesiaca autorského čítania, združenia NoMantinels, Dúhového PRIDE, mesačníka Kapitál, projektu Túlavá čítáreň a filmovej distribučnej spoločnosti Film Expanded.

Recenzie

Uzol

„Nijaké iné mesto na dnešnom Slovensku neprežilo také vojnové bombardovanie ako Nové Zámky. Dve tretiny domov padli! Letecká vojna navždy zmenila metropolu juhu. Autor pôsobivo evokuje minulosť prostredníctvom podrobného štúdia aj rozhovorov s pamätníkmi. Jeho písanie prekračuje žánrové hranice a sústavne hľadá pravdu. Čo sa stalo s mestom, kde sa narodil? Cením si, že Absynt oslovuje domáce autorky a autorov, aby reportážne spracovali témy, ktoré sa ich bytostne týkajú.“

Michal Hvorecký

Súvisiace produkty