• -10%

Uzol

Vojnový príbeh Nových Zámkov

Tlačená verzia

Na sklade

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 15,21 € 16,90 €
- +
E-kniha

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

s DPH 12,24 € 13,60 €


Autor
Rok vydania 2022
Počet strán 200
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-326-0
Kategória

Dejiny

Marek Hudec (1990) je slovenský publicista, spisovateľ a produkčný. Narodil sa v Nových Zámkoch do dvojjazyčnej rodiny, pričom maďarčina mu pomohla aj pri rešerši k tejto knihe. Žurnalistiku študoval najskôr v Bratislave, neskôr na Masarykovej univerzite v Brne a cez program Erasmus pol roka v Bordeaux. Po škole bol štyri roky redaktorom Denníka SME na oddelení kultúry, kde sa venoval hlavne hudbe. Recenzie a články publikoval v rôznych magazínoch ako Kinema, Kinečko, Queerslovakia, Sóda, či Vlna. Prozaicky debutoval s fantasy knihou Prosté rozprávky (Tatran 2018), ktorá spájala motívy z Dobšinského rozprávok s príbehom queer hrdinu. Okrem písania sa v poslednom období na voľnej nohe zaoberá produkciou v oblasti kultúry a podujatí LGBTI komunity, je súčasťou tímu Bratislavského knižného festivalu BRaK, Mesiaca autorského čítania, združenia NoMantinels, Dúhového PRIDE, mesačníka Kapitál, projektu Túlavá čítáreň a filmovej distribučnej spoločnosti Film Expanded.

Hlavnou postavou tejto knihy je mesto. Spálené mesto. Mesto z prachu, popola a ruín. Marek Hudec vo svojom dokumentárnom románe Uzol skúma rany, ktoré na Nových Zámkoch zanechali tony padajúcich bômb.

Tri zničujúce americké bombardovania medzi októbrom 1944 a marcom 1945 navždy zmenili tvár mesta Nové Zámky. Tisíce zabitých ľudí, veľká väčšina budov v troskách. Po druhej svetovej vojne boli Nové Zámky najviac zničeným mestom na území dnešného Slovenska a dobové zápisy prirovnávajú deštrukciu mesta, ktoré pokryla vrstva prachu a popola, k Sodome a Gomore.
Slovenský novinár a spisovateľ Marek Hudec sa ponoril hlboko do minulosti Nových Zámkov, aby nám vo svojej knihe Uzol ponúkol podrobný príbeh týchto hrozivých dní, o ktorých sa málo píše aj v historických knihách. Je to dokumentárna próza, ktorá zaznamenáva desiatky rôznych ľudských osudov – každý z nich je iný, no každý z nich osudovo poznačila trieštivá smrť, ktorá prišla z neba.
Nové Zámky boli významným železničným uzlom. Útok bombardérov, po ktorom sa stovky domov stratili v kráteroch a zo samotnej železničnej stanice sa stala len spleť skrúteného železa sa preto do istej miery dá pochopiť. Prečo však muselo zahynúť toľko nevinných civilistov? A prečo najzničujúcejšie bombardovanie prišlo v marci 1945, keď bol už koniec vojny prakticky na dohľad? To je jedna z mnohých záhad, ktoré sa Marek Hudec pokúša objasniť vo svojej mimoriadne silnej dokumentárnej knihe. Ukážku z nej si môžete prečítať na našom blogu.

Súvisiace produkty