• Novinka
  • -10%
  • Vybraný produkt

Ostrov kľúč

Ostrov kľúč
  • Novinka
  • -10%
  • Vybraný produkt
Tlačená verzia

na sklade

16,11 € s DPH 17,90 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

12,50 € s DPH


Prekladateľ: Karol Chmel
Rok vydania: 2022
Počet strán: 360
Jazyk: Slovenčina
Väzba: pevná
ISBN: 978-80-8203-322-2

O knihe

Hneď za Sochou slobody sa otvára brána do Ameriky. Má podobu maličkého ostrova, z ktorého do vysneného raja vedie len uzučký drevený mostík. Ako sa tam pomestia všetci tí ľudia so svojimi ťažkými batožinami a obrovskými snami?

Poľská reportérka Małgorzata Szejnert nás so sebou berie na ďalekú cestu. Prejdeme s ňou celý oceán, aby sme napokon zakotvili na brehu legendárneho Ellis Islandu pri pobreží New Yorku.
Od konca devätnásteho storočia až do päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia sa tu nachádzala imigračná stanica, tesná brána, za ktorou bolo možné žiť svoje sny.
Do Ameriky tadiaľto prúdili davy ľudí, ktorým doma chýbal chlieb, bezpečnosť či sloboda. Na lodiach všemožných romantických mien sem prichádzajú Nemci, Škandinávci, Íri, Francúzi, Holanďania, Poliaci, Taliani, Gréci, Slováci, Česi, Rusi i Židia rôznej štátnej príslušnosti. Väčšina z nich tu strávi najviac pár hodín. Tí, ktorí nemali toľko šťastia, prežili tu častokrát aj niekoľko mesiacov, dlhú karanténu a nekonečné vyšetrenia. Nemálo však bolo aj tých, ktorí sa hneď museli vydať na cestu späť.
Tam, kde sa končí Americký cisár Martina Pollacka, začína sa Ostrov kľúč Małgorzaty Szejnert. Tieto knihy sú ako dve rôzne kapitoly toho istého príbehu. Príbehu o Európe, Amerike a obrovskej túžbe žiť dobrý a slušný život.
Małgorzata Szejnert sa však nezaujíma len o osudy imigrantov. Rovnako ju zaujímajú aj príbehy zamestnancov imigračnej stanice, lekárov, sestier, opatrovateliek či komisárov. Pred nami sa otvára veľkolepá freska jedného maličkého ostrova, ktorý navždy zmenil tvár Ameriky.

Výnimočná kniha Ostrov kľúč vychádza v preklade Karola Chmela.

O autorovi

Małgorzata Szejnert

Małgorzata Szejnert (1936), patrí medzi najvýraznejšie osobnosti poľskej reportáže. K jej odkazu sa hlásia reportéri a reportérky viacerých generácií. Debutovala v sedemdesiatych rokoch textami o najrôznejších spoločenských témach. V osemdesiatych rokoch bola aktívnou členkou hnutia Solidarność a spolupracovala aj s nelegálnou tlačou. V roku 1984 odišla do Spojených štátov, kde pracovala v poľskom denníku Nowy Dziennik. Do Poľska sa vrátila v roku 1986. Bola spoluzakladateľkou najvýznamnejších poľských novín Gazeta Wyborcza, v ktorých ako editorka pätnásť rokov viedla reportážnu rubriku. Až po odchode do dôchodku sa začala intenzívne venovať písaniu kníh. Jej témy siahajú od Poľska cez Ameriku až na ďaleký Zanzibar. Kniha Ostrov kľúč, ktorá s veľkým úspechom vyšla aj v Spojených štátoch, je prvým dielom Małgorzaty Szejnert preloženým do slovenčiny.

Recenzie

Ostrov kľúč

Małgorzata Szejnert sa v Poľsku i vo svete považuje za fenomén literárnej reportáže, za nedosiahnuteľný vzor celej generácie ambicióznych reportérov. Príklad svojho majstrovstva ponúka aj vo farbistej správe o Ellis Islande, najdôležitejšom prisťahovaleckom centre USA v prvej polovici dvadsiateho storočia. Napísala o mieste prehnaných nádejí a najhlbšieho zúfalstva. Príbeh ostrova pri New Yorku vyrozprávala s okúzľujúcou presnosťou a mimoriadne zručne. Nenapodobiteľne zobrazila jednotlivé ľudské osudy a osobné histórie, ktoré pohromade tvoria výnimočný príbeh.

Martin Pollack

Súvisiace produkty