• -10%

Ostrov kľúč

Tlačená verzia

Na sklade

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 17,91 € 19,90 €
- +
E-kniha

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

s DPH 14,58 € 16,20 €


PrekladateľKarol Chmel
Rok vydania 2022
Počet strán 360
Jazyk Slovenčina
Väzba pevná
ISBN 978-80-8203-322-2
Kategória

Dejiny

Małgorzata Szejnert (1936), patrí medzi najvýraznejšie osobnosti poľskej reportáže. K jej odkazu sa hlásia reportéri a reportérky viacerých generácií. Debutovala v sedemdesiatych rokoch textami o najrôznejších spoločenských témach. V osemdesiatych rokoch bola aktívnou členkou hnutia Solidarność a spolupracovala aj s nelegálnou tlačou. V roku 1984 odišla do Spojených štátov, kde pracovala v poľskom denníku Nowy Dziennik. Do Poľska sa vrátila v roku 1986. Bola spoluzakladateľkou najvýznamnejších poľských novín Gazeta Wyborcza, v ktorých ako editorka pätnásť rokov viedla reportážnu rubriku. Až po odchode do dôchodku sa začala intenzívne venovať písaniu kníh. Jej témy siahajú od Poľska cez Ameriku až na ďaleký Zanzibar. Kniha Ostrov kľúč, ktorá s veľkým úspechom vyšla aj v Spojených štátoch, je prvým dielom Małgorzaty Szejnert preloženým do slovenčiny.

Hneď za Sochou slobody sa otvára brána do Ameriky. Má podobu maličkého ostrova, z ktorého do vysneného raja vedie len uzučký drevený mostík. Ako sa tam pomestia všetci tí ľudia so svojimi ťažkými batožinami a obrovskými snami?

Poľská reportérka Małgorzata Szejnert nás so sebou berie na ďalekú cestu. Prejdeme s ňou celý oceán, aby sme napokon zakotvili na brehu legendárneho Ellis Islandu pri pobreží New Yorku.
Od konca devätnásteho storočia až do päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia sa tu nachádzala imigračná stanica, tesná brána, za ktorou bolo možné žiť svoje sny.
Do Ameriky tadiaľto prúdili davy ľudí, ktorým doma chýbal chlieb, bezpečnosť či sloboda. Na lodiach všemožných romantických mien sem prichádzajú Nemci, Škandinávci, Íri, Francúzi, Holanďania, Poliaci, Taliani, Gréci, Slováci, Česi, Rusi i Židia rôznej štátnej príslušnosti. Väčšina z nich tu strávi najviac pár hodín. Tí, ktorí nemali toľko šťastia, prežili tu častokrát aj niekoľko mesiacov, dlhú karanténu a nekonečné vyšetrenia. Nemálo však bolo aj tých, ktorí sa hneď museli vydať na cestu späť.
Tam, kde sa končí Americký cisár Martina Pollacka, začína sa Ostrov kľúč Małgorzaty Szejnert. Tieto knihy sú ako dve rôzne kapitoly toho istého príbehu. Príbehu o Európe, Amerike a obrovskej túžbe žiť dobrý a slušný život.
Małgorzata Szejnert sa však nezaujíma len o osudy imigrantov. Rovnako ju zaujímajú aj príbehy zamestnancov imigračnej stanice, lekárov, sestier, opatrovateliek či komisárov. Pred nami sa otvára veľkolepá freska jedného maličkého ostrova, ktorý navždy zmenil tvár Ameriky.

Výnimočná kniha Ostrov kľúč vychádza v preklade Karola Chmela.

Súvisiace produkty