• Knihy za 1/2
  • -50%

Si mŕtvy. História bombardovania

Tlačená verzia

Na sklade

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 17,91 € 19,90 €
- +
PrekladateľJozef Zelizňák
Rok vydania 2019
Počet strán 328
Jazyk Slovenčina
Väzba pevná
ISBN 978-80-8203-127-3
Kategória

Dejiny

Sven Lindqvist (1932 – 2019), švédsky novinár a spisovateľ. Vyštudoval literárnu históriu na univerzite v Štokholme. V rokoch 1960 – 1961 pracoval ako kultúrny atašé na švédskom veľvyslanectve v Pekingu. V tom čase sa v ňom rozvinul silný záujem o čínsku kultúru a jazyk. Vydal viac ako tridsaťpäť kníh, veľká väčšina z nich sú dokumentárne eseje, cestopisy a reportáže. Medzi jeho najznámejšie knihy patrí dokumentárny román Vyhubiť všetok ten dobytok (1992), ktorá vychádza zo slávnej knihy Srdce temnoty Josepha Conrada. Je to výnimočná kniha o kolonializme a genocíde. Jeho najprekladanejšou knihou je monumentálny dokument s názvom Si mŕtvy. História bombardovania. Je to spletitý labyrint, ktorý nás vedie tým najhorším, čo spôsobil vynález leteckého bombardovania v histórii ľudstva.

Čo urobíme so svetom, v ktorom máme možnosť zničiť samých seba v priebehu niekoľkých minút? Stačí stisnúť jeden gombík, odpáliť zopár bômb.

Odpoveď hľadá Sven Lindqvist v dejinách nasýtených pušným prachom i oslepujúcimi zábleskami výbuchov. A zisťuje, že realita ďaleko predstihla všetky najsmelšie sci-fi romány.
Kniha Si mŕtvy. História bombardovania, to je 400 fragmentov, 400 malých výbuchov, ktoré spoločne utvárajú plastickú predstavu o dejinách bomby.
Drážďany, Hirošima, Kórea... Všade tam človek demonštroval svoju absolútnu moc rozsievaním smrti z nebeských výšin a toto konanie sa snažil ospravedlniť tými najabsurdnejšími spôsobmi. A hoci v knihe Si mŕtvy. História bombardovania čítame predovšetkým o minulosti, táto kniha je v istom zmysle aj varovaním do budúcnosti. A môžeme len dúfať, že nie je aj predpoveďou.
Dejiny sú vždy labyrint plný odbočiek, zákrut a slepých uličiek. Iná nie je ani táto kniha. Podobne ako legendárny román Julia Cortázara Nebo-Peklo-Raj, aj Sven Lindqvist nám dáva niekoľko možností, ako cez knihu prejsť, ako ju prečítať. Zároveň nám však umožňuje, aby sme si vybrali aj vlastnú cestu, aby sme v dejinách blúdili celkom slobodne.
Mimoriadna kniha Svena Lindqvista Si mŕtvy. História bombardovania vychádza v preklade Jozefa Zelizňáka.

Súvisiace produkty