• -10%

Si mŕtvy. História bombardovania

Si mŕtvy. História bombardovania
  • -10%
Tlačená verzia

skladom

13,49 € s DPH 14,99 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

10,69 € s DPH


Prekladateľ: Jozef Zelizňák
Rok vydania: 2019
Počet strán: 328
Jazyk: Slovenčina
Väzba: pevná
ISBN: 978-80-8203-127-3

O knihe

Čo urobíme so svetom, v ktorom máme možnosť zničiť samých seba v priebehu niekoľkých minút? Stačí stisnúť jeden gombík, odpáliť zopár bômb.

Odpoveď hľadá Sven Lindqvist v dejinách nasýtených pušným prachom i oslepujúcimi zábleskami výbuchov. A zisťuje, že realita ďaleko predstihla všetky najsmelšie sci-fi romány.
Kniha Si mŕtvy. História bombardovania, to je 400 fragmentov, 400 malých výbuchov, ktoré spoločne utvárajú plastickú predstavu o dejinách bomby.
Drážďany, Hirošima, Kórea... Všade tam človek demonštroval svoju absolútnu moc rozsievaním smrti z nebeských výšin a toto konanie sa snažil ospravedlniť tými najabsurdnejšími spôsobmi. A hoci v knihe Si mŕtvy. História bombardovania čítame predovšetkým o minulosti, táto kniha je v istom zmysle aj varovaním do budúcnosti. A môžeme len dúfať, že nie je aj predpoveďou.
Dejiny sú vždy labyrint plný odbočiek, zákrut a slepých uličiek. Iná nie je ani táto kniha. Podobne ako legendárny román Julia Cortázara Nebo-Peklo-Raj, aj Sven Lindqvist nám dáva niekoľko možností, ako cez knihu prejsť, ako ju prečítať. Zároveň nám však umožňuje, aby sme si vybrali aj vlastnú cestu, aby sme v dejinách blúdili celkom slobodne.
Mimoriadna kniha Svena Lindqvista Si mŕtvy. História bombardovania vychádza v preklade Jozefa Zelizňáka.

O autorovi

Sven Lindqvist

Sven Lindqvist (1932 – 2019), švédsky novinár a spisovateľ. Vyštudoval literárnu históriu na univerzite v Štokholme. V rokoch 1960 – 1961 pracoval ako kultúrny atašé na švédskom veľvyslanectve v Pekingu. V tom čase sa v ňom rozvinul silný záujem o čínsku kultúru a jazyk. Vydal viac ako tridsaťpäť kníh, veľká väčšina z nich sú dokumentárne eseje, cestopisy a reportáže. Medzi jeho najznámejšie knihy patrí dokumentárny román Vyhubiť všetok ten dobytok (1992), ktorá vychádza zo slávnej knihy Srdce temnoty Josepha Conrada. Je to výnimočná kniha o kolonializme a genocíde. Jeho najprekladanejšou knihou je monumentálny dokument s názvom Si mŕtvy. História bombardovania. Je to spletitý labyrint, ktorý nás vedie tým najhorším, čo spôsobil vynález leteckého bombardovania v histórii ľudstva.

Recenzie

Si mŕtvy. História bombardovania

Lindqvistova kniha je, samozrejme, historickou prácou, no predovšetkým ide o protivojnový manifest. Nezaujíma sa totiž len o bombardovanie a jeho históriu, ale aj o vznik a tvorbu kolektívnej pamäte, ktorá je oveľa lepšia ako kolektívne zabúdanie.

London Review of Books

Si mŕtvy. História bombardovania

Hlboká meditácia o tom, čo sa môže jedného dňa považovať za najviac kontraproduktívny vojenský čin.

The Nation

Si mŕtvy. História bombardovania

Lindqvist vytyčuje jasnú a zreteľnú cestu ku všetkým budúcim holokaustom, ktoré nás ešte len čakajú. Je to veľmi pochopiteľný a bolestivý materiál.

New Statesman

Súvisiace produkty