• -10%

Všetky Larine vojny

  • -10%

skladom

10,79 € s DPH 11,99 €
- +
Prekladateľ: Juraj Koudela
Rok vydania: 2019
Počet strán: 216
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-8203-042-9

O knihe

Kniha Všetky Larine vojny je silným príbehom jednej ženy a matky, ktorá sa rozhodla nevzdať a bojovať so životom i všetkými jeho príkoriami za každú cenu a do posledného dychu. Aká veľká musí byť láska matky k svojim synom, keď sa rozhodne celkom sama absolvovať púť do vojnou zmietanej Sýrie a žiadať syna, aby sa vrátil? A prečo na ňu musia neustále siahať krvavé pazúry vojny, keď jediné, po čom skutočne túži, je pokoj a mier?

Lara sedí v gruzínskom McDonalde, na stole pred ňou chladne čaj v papierovom poháriku a rozpráva. Rozpráva o svojom živote a o vojnách, ktoré jej neustále zvierajú prsty okolo krku. Najskôr dve čečenské, ktoré jej zmarili sny o kariére herečky, potom tá sýrska, ktorá jej ukradla dvoch synov.

Wojciech Jagielski je pozorný poslucháč a majstrovský rozprávač. Larin príbeh sa pod jeho rukami mení z reportáže na silný, takmer až shakespearovský príbeh. Pred našimi očami sa otvára farbistý život v tichej horskej doline Pankisi, dve čečenské vojny, ktoré ho prevrátia naruby i rozlúčka Lary s jej dvoma synmi, Šámilom a Rašídom, ktorí sa rozhodli hľadať šťastie v bohatej Západnej Európe.

Kniha výnimočného poľského reportéra Wojciecha Jagielskeho Všetky Larine vojny vychádza v preklade Juraja Koudelu.

O autorovi

Wojciech Jagielski

Wojciech Jagielski (1960), novinár a reportér, absolvent žurnalistiky a politológie na Varšavskej univerzite. V rokoch 1986 – 1991 pracoval v Poľskej tlačovej agentúre a ďalších 21 rokov, do marca 2012, bol redaktorom denníka Gazeta Wyborcza. V súčasnosti opäť pracuje pre Poľskú tlačovú agentúru a pravidelne píše pre krakovský časopis Tygodnik powszechny. Zaoberá sa problematikou Afriky, Strednej Ázie a Kaukazu. Ako pozorovateľ a novinár sa zúčastnil ozbrojených konfliktov v Afganistane, Tadžikistane, Čečensku aj Gruzínsku. Hoci je často prirovnávaný k Ryszardovi Kapuścińskému, od začiatku sa vybral svojou vlastnou tvorivou cestou. Kniha Noční pútnici, ktorá rozpráva príbeh ugandských detských vojakov, bola prvým dielom Wojciecha Jagielského, preloženým do slovenského jazyka. Hrdinkou jeho knihy Všetky Larine vojny je gruzínska Čečenka Lara, ktorej život bol fatálne poznačený viacerými vojnovými konfliktmi.

Recenzie

Všetky Larine vojny

Jagielski je dokonalým rozprávačom Larinho príbehu. S obrovskou empatiou, ktorou sa vyznačuje celé jeho dielo, sa vciťuje do kože zúfalej matky a tragickej hrdinky, ktorá slepo bojuje s globálnymi a nepochopiteľnými silami. Napriek svojmu pokojnému tempu je kniha mimoriadne znepokojujúca a otvára tie najaktuálnejšie témy a otázky. Vo Všetkých Lariných vojnách Jagielski doviedol do dokonalosti poslanie a remeslo reportéra ako hovorcu sveta. Pri komornosti tohto príbehu je celkom zrejmé, že Jagielskému sa podarilo nazrieť pod podšívku sveta – a to práve v miestach, kde chcú dnes nahliadnuť všetci.

Culture.pl