• -10%

Všetky Larine vojny

Tlačená verzia

Na sklade

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 15,21 € 16,90 €
- +
PrekladateľJuraj Koudela
Rok vydania 2019
Počet strán 216
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-042-9

Wojciech Jagielski (1960), novinár a reportér, absolvent žurnalistiky a politológie na Varšavskej univerzite. V rokoch 1986 – 1991 pracoval v Poľskej tlačovej agentúre a ďalších 21 rokov, do marca 2012, bol redaktorom denníka Gazeta Wyborcza. V súčasnosti opäť pracuje pre Poľskú tlačovú agentúru a pravidelne píše pre krakovský časopis Tygodnik powszechny. Zaoberá sa problematikou Afriky, Strednej Ázie a Kaukazu. Ako pozorovateľ a novinár sa zúčastnil ozbrojených konfliktov v Afganistane, Tadžikistane, Čečensku aj Gruzínsku. Hoci je často prirovnávaný k Ryszardovi Kapuścińskému, od začiatku sa vybral svojou vlastnou tvorivou cestou. Kniha Noční pútnici, ktorá rozpráva príbeh ugandských detských vojakov, bola prvým dielom Wojciecha Jagielského, preloženým do slovenského jazyka. Hrdinkou jeho knihy Všetky Larine vojny je gruzínska Čečenka Lara, ktorej život bol fatálne poznačený viacerými vojnovými konfliktmi.

Kniha Všetky Larine vojny je silným príbehom jednej ženy a matky, ktorá sa rozhodla nevzdať a bojovať so životom i všetkými jeho príkoriami za každú cenu a do posledného dychu. Aká veľká musí byť láska matky k svojim synom, keď sa rozhodne celkom sama absolvovať púť do vojnou zmietanej Sýrie a žiadať syna, aby sa vrátil? A prečo na ňu musia neustále siahať krvavé pazúry vojny, keď jediné, po čom skutočne túži, je pokoj a mier?

Lara sedí v gruzínskom McDonalde, na stole pred ňou chladne čaj v papierovom poháriku a rozpráva. Rozpráva o svojom živote a o vojnách, ktoré jej neustále zvierajú prsty okolo krku. Najskôr dve čečenské, ktoré jej zmarili sny o kariére herečky, potom tá sýrska, ktorá jej ukradla dvoch synov.

Wojciech Jagielski je pozorný poslucháč a majstrovský rozprávač. Larin príbeh sa pod jeho rukami mení z reportáže na silný, takmer až shakespearovský príbeh. Pred našimi očami sa otvára farbistý život v tichej horskej doline Pankisi, dve čečenské vojny, ktoré ho prevrátia naruby i rozlúčka Lary s jej dvoma synmi, Šámilom a Rašídom, ktorí sa rozhodli hľadať šťastie v bohatej Západnej Európe.

Kniha výnimočného poľského reportéra Wojciecha Jagielskeho Všetky Larine vojny vychádza v preklade Juraja Koudelu.

Súvisiace produkty