• -10%

Chladnokrvne

Pravdivý opis viacnásobnej vraždy a jej dôsledkov

Tlačená verzia

Vypredané

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 16,11 € 17,90 €
PrekladateľSamuel Marec
Rok vydania 2018
Počet strán 384
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-047-4

Truman Capote (1924 – 1984), americký spisovateľ a novinár, rodák z New Orleans. Jeho prvý román Iné hlasy iné izby, ktorý vyšiel v roku 1948, mu priniesol medzinárodný úspech a zaručil popredné miesto v generácii amerických povojnových autorov. Svoju pozíciu potvrdil zbierkami poviedok (Strom noci a iné), románmi a novelami (Lúčna harfa a Raňajky u Tiffanyho), cestopisnými zápiskami (Miestna farba), ako aj profilmi a reportážami, ktoré vychádzali v týždenníku The New Yorker (Vojvoda na svojom panstve a Je počuť múzy). Je tiež autorom knihy Chladnokrvne, majstrovského dokumentárneho diela žánru true crime, ako aj niekoľkých krátkych memoárov o svojom detstve na juhu Spojených štátov (Spomienka na Vianoce, Návšteva na Deň vďakyvzdania a Jedny Vianoce), dvoch divadelných hier (Lúčna harfa a Dom kvetov) a scenárov dvoch hraných filmov (Poraz diabla a Nevinní). Truman Capote získal za svoje poviedky dvakrát ocenenie O. Henry Memorial Short Story Prize a bol členom prestížneho amerického združenia National Institute of Arts and Letters. Zomrel v auguste 1984, krátko pred svojimi šesťdesiatymi narodeninami.

Štvornásobná vražda, ktorá premenila americký sen na nočnú moru. Tento hrozný zločin sa stal námetom pre jednu z najslávnejších literárnych reportáží na svete.

Reportáž je detektívka bez fikcie. O knihe Chladnokrvne svetoznámeho amerického spisovateľa Trumana Capoteho to platí dvojnásobne.

Autor slávneho bestselleru Raňajky u Tiffanyho, začal svoju literárnu kariéru ako novinár a jeho reportážny román Chladnokrvne sa dnes radí medzi svetovú klasiku, ktorá spôsobila revolúciu v žánri non-fiction.

Truman Capote rozpráva o beštiálnom zločine, ktorý v roku 1959 otriasol Spojenými štátmi. Stalo sa to v zapadnutej dedinke Holcomb v Kansase, kde dvaja muži, Smith a Hickock, zavraždili farmára s manželkou a dvomi malými deťmi.

Capote sa zaoberá analýzou motívov oboch vrahov, rekonštruuje priebeh vraždy i následné vyšetrovanie. Dokumentaristický prístup, opierajúci sa o rozsiahly zber autentického materiálu sa prelína s prozaickým majstrovstvom velikána svetovej literatúry. Román Chladnokrvne nie je len obrazom chladnokrvnej vraždy, ale aj snahou nahliadnuť za oponu, ktorá ukrýva temné zákutia spoločnosti.

Kniha Trumana Capoteho Chladnokrvne vychádza v preklade Samuela Marca.