Wojciech Jagielski

Wojciech Jagielski (*1960), novinár a reportér, absolvent žurnalistiky a politológie na Varšavskej univerzite. V rokoch 1986 a 1991 pracoval v Poľskej tlačovej agentúre a ďalších 21 rokov, do marca 2012, bol redaktorom denníka Gazeta Wyborcza.
V súčasnosti opäť pracuje pre Poľskú tlačovú agentúru a pravidelne píše pre krakovský časopis Tygodnik powszechny. Zaoberá sa problematikou Afriky, Strednej Ázie a Kaukazu. Ako pozorovateľ a novinár sa zúčastnil ozbrojených konfliktov v Afganistane, Tadžikistane, Čečensku i Gruzínsku.

Je autorom ôsmich reportážnych kníh: Dobre miejsce do umierania (1994, Dobré miesto na smrť), Modlitwa o deszc (2002, Modlitba za dážď), Wieże z kamienia (2004, Kamenné veže), Nocni wędrowcy (2009, Absynt 2016 pod názvom Noční pútnici), Wypalanie traw (2012, Pálenie trávy), Trębacz z Tembisy (2013, Trubkár z Tembisy), Wszystkie wojny Lary (2015, Všetky Larine vojny) a Na wschód od zachodu (2018, Na východ od západu)

Hoci je často prirovnávaný k Ryszardovi Kapuścińskému, od začiatku sa vybral svojou vlastnou tvorivou cestou. Kniha Noční pútnici, ktorá rozpráva príbeh ugandských detských vojakov bola prvým dielom Wojciecha Jagielskeho, preloženým do slovenského jazyka. Hrdinkou jeho knihy Všetky Larine vojny je gruzínska Čečenka Lara, ktorej život bol fatálne poznačený viacerými vojnovými konfliktami.

Súvisiace produkty