• -10%

Akoby si kameň jedla

  • -10%

dočasne vypredané

8,99 € s DPH 9,99 €
Prekladateľ: Slavomír Bachura
Rok vydania: 2015
Počet strán: 112
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 9-788097-182311

O knihe

Bosna, roky deväťdesiate. Vojna, etnická nenávisť, smrť, masové exekúcie, koncentračné tábory. Desiatky reportérov a televíznych štábov z celého sveta vyrážajú na Balkán, aby mohli podať svedectvo o zverstvách páchaných v rozpadajúcej sa Juhoslávií. Z médií presakujú znepokojujúce obrazy, zaznievajú hlasy katov i obetí, slová expertov i politikov. Každá vojna sa však jedného dňa končí. Novinári odchádzajú, experti miznú v informačnom šume, pozornosť médií sa obracia k iným vojnám, k iným nešťastiam. Čo sa deje v krajine, ktorou štyri roky zmietala vojna? Ako sa so stratou blízkych vyrovnávajú tí, čo prežili? Čo cítia a o čom premýšľajú? Kde hľadajú svojich mŕtvych? A ako ich nachádzajú? To sú otázky, na ktoré sa pokúša priniesť odpoveď kniha poľského reportéra Wojciecha Tochmana Akoby si kameň jedla, ktorý sa o osudy ľudí žijúcich v Bosne zaujímal nielen počas vojny, ale aj po nej. V roku 1999 sa vracia na miesto činu, pozoruje pri práci antropologičku Ewu Klonowskú, ktorá zbiera a skladá pozostatky ľudských tiel vykopaných z masových hrobov a na základe DNA identifikuje obete. Rozpráva sa s tými, čo prežili a z rozprávania o kostiach, ktoré patria ich blízkym, rekonštruuje vojnové osudy jednotlivcov i celých rodín, živých aj mŕtvych. Prostým jazykom rozpráva o veciach tragických, neskutočných, strašných. Jeho svedectvo núti zamyslieť sa nad hrôzami vojny, dvojznačnosťou ľudskej prirodzenosti a hlbokou ľudskou potrebou pochovať a oplakať svojich mŕtvych.

O autorovi

Wojciech Tochman

Wojciech Tochman (*1969) – poľský novinár, reportér, spisovateľ. Spolu s Mariuszom Szczygiełom, Pawłom Smoleńským, Jackom Hugo-Baderom, Lidiou Ostałowskou a ďalšími tvoril v 90.-tych rokoch legendárnu skupinu reportérov denníka Gazeta Wyborcza. V rámci edície Prekliati reportéri prinášame jeho knihu reportáží z Bosny a Hercegoviny Akoby si kameň jedla, za ktorú bol zaradený medzi finalistov literárnej ceny NIKE a taktiež na ocenenie Prix Témoin du Monde, ktoré udeľuje Radio France International. Wojciech Tochman sa o osudy ľudí postihnutých vojnou zaujíma aj po skončení bojov a vyhladzovacích akcií. Jeho kniha Akoby si kameň jedla rozpráva aj o tom, aké ťažké a niekedy až nemožné je vyrovnať sa s dopadmi vojny.

Recenzie

Akoby si kameň jedla

Wojciech Tochman vraždenie v Bosne okresal na dreň. Podáva správu, text je plný skratiek - napr., atď., - nekomentuje, nič si nemyslí, len zachytáva. Cituje a citáty dopĺňa základnými faktami: názvami, dátumami a počtami obetí. Nevysvetľuje, nehodnotí. Dalo by sa napísať viac, ale načo? Jediné slovo nie je navyše.

Samo Marec

Akoby si kameň jedla

Mimoriadne dielo plné svedectva… Dielo je napísané jednoducho, jasne, spoliehajúc sa na kumulujúcu silu oznamovacích viet, citátov a zoznamov. Takáto kniha nemohla byť napísaná inak.

Steven Pole, The Guardian

Akoby si kameň jedla

Načo mi je tá smrteľná páľava plná múch? Načo tá pachuť kamenia v ústach? Načo tam ten Poliak cestoval a zostal tam dva roky a prečo sa oni stále do niečoho miešajú, načo tam pchajú nos? Akože čo, že majú nejaký divný pocit zodpovednosti za všetkých?

Jurij Andruchovyč

Súvisiace produkty