• -10%

Povedal mi veštec

Tlačená verzia

Vypredané

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 15,21 € 16,90 €
E-kniha

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

s DPH 12,33 € 13,70 €


PrekladateľAlexandra L. Kučmová
Rok vydania 2019
Počet strán 512
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-111-2
Kategória

Mimo edície

Tiziano Terzani (1938 – 2004), bol slávny taliansky reportér a žurnalista. Najviac sa do povedomia zapísal ako veľký znalec juhovýchodnej Ázie. Bol jedným z mála novinárov zo Západu, ktorí boli svedkami dobytia Saigonu Vietkongom ako aj dobytia mesta Phnom Penh Červenými Kmérmi.
Narodil sa vo Florencii v rodine chudobných robotníkov. Vyštudoval právu na univerzite v Pise a po štúdiách pracoval pre firmu Olivetti, popredného výrobcu písacích strojov a kancelárskych potrieb. Osudovou sa mu stala jedna služobná cesta do Japonska, ktorá bola jeho prvým kontaktom s Áziou a navždy mu zmenila život.
V roku 1971 sa presťahoval do Singapuru a začal svoju reportérsku kariéru. Bol korešpondentom talianskeho denníky Il Giorno ako aj nemeckého týždenníka Der Spiegel.
Medzi jeho najznámejšie knihy patria Giai Phon! Oslobodenie Saigonu (1976), Zakázané dvere (1984), Dobrý deň, pán Lenin (1992) či Povedal mi veštec (1995), o ktorej Ryszard Kapuściński napísal: „Úžasná kniha napísaná v najlepších tradíciách literárneho žurnalizmu. Hlboká, bohatá a pravdivá.“ Kapuściński a Terzani zdieľali rovnaký pohľad na literárnu reportáž a jej miesto v knižnom i skutočnom svete.

Slávnemu talianskemu reportérovi Tizianovi Terzanimu povedal hongkonský veštec, že v roku 1993 bude ohrozený jeho život a mal by sa vyhnúť lietaniu. Rozhodol sa preto, že do lietadla nenastúpi a bude cestovať ako dávni objavitelia. Pešo, loďou, autobusom, autom či vlakom po celej Ázii.

V tejto knihe nájdete Barmu, Thajsko, Laos, Kambodžu, Vietnam, Čínu či Mongolsko videné z tých najnezvyčajnejších uhlov. V každej z týchto krajín hľadal veštcov, jasnovidcov či šamanov, vďaka čomu sa s čoraz väčším porozumením ponáral do dávnych zvykov, ohrozených agresívnou západnou civilizáciou. Z jeho nespočetných ciest, ktoré absolvoval v priebehu roka vznikla unikátna reportážna kniha Povedal mi veštec.
Veľký poľský reportér Ryszard Kapuściński o tejto knihe povedal: „Výnimočná kniha napísaná v duchu najlepších tradícií literárnej reportáže. Knižka hlboká, bohatá, nasiaknutá veľkou múdrosťou.“
„Moje rozhodnutie sa ukázalo ako veľmi dobré a rok 1993 bol jedným z najzaujímavejších v mojom živote,“ povedal neskôr Tiziano Terzani. „Predpovedali mi smrť, no ja som začal znovu žiť.“
Kniha Povedal mi veštec vychádza v preklade Alexandry Kučmovej.

Súvisiace produkty