Raz o tomto mieste napíšem

Tlačená verzia

Vypredané

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 13,41 € 14,90 €
PrekladateľKristína Karabová
Rok vydania 2017
Počet strán 336
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-89845-75-0
Kategória

100%

Binyavanga Wainaina (*1971) je kenský prozaik a novinár. Narodil sa v Nakuru, v provincii Rift Valley. Je laureátom Caineovej ceny za africkú literárnu tvorbu za rok 2002 a zakladajúcim redaktorom popredného afrického literárneho časopisu Kwani? so sídlom v Keni. Písal pre časopisy Vanity Fair, Granta a noviny New York Times. Wainaina vedie Centrum Chinua Achebe pre afrických spisovateľov a umelcov na Bard College.

Je autorom svetoznámej eseje s názvom Ako písať o Afrike (How To Write About Africa), ktorú publikovali desiatky svetových médií. Ironicky v nej komentuje všetky klišé, ktoré sa objavujú v knihách o africkom kontinente.

Autobiografický román Raz o tomto mieste napíšem (One Day I Will Write About This Place) z roku 2011 je jeho knižným debutom.

Časopis Time zaradil Binyavangu Wainainu v apríli roku 2014 medzi 100 najvplyvnejších osobností sveta.

Takúto knihu o Afrike ste ešte nečítali! Nie je to pohľad na čierny kontinent z letiaceho vrtuľníka, ani cez prírodopisný seriál o slonoch a antilopách. V podaní Binyavangu Wainainu je to silné a pestré rozprávanie o jednom živote prežitom na vlastnej koži, presiaknuté nádhernou poéziou.

Naše predstavy o Afrike stále ovládajú viac predsudky a ošúchané klišé ako reálne skúsenosti. Binyavanga Wainaina nám jednu takúto skúsenosť sprostredkuje.
Kenský prozaik Binyavanga Wainaina podáva v románe Raz o tomto mieste napíšem sugestívne svedectvo o svojom živote na čiernom kontinente. Ponúka nám výbušný kokteil namiešaný z prvkov memoárovej literatúry, reportáže, rodinnej ságy i eseje. Wainaina píše o svojom detstve v Keni, o štúdiách v Juhoafrickej republike i o tom, ako sa stal medzinárodne rešpektovaným spisovateľom. So svojím kontinentom však kontakt nestratil a dokáže sa naň pozerať aj kriticky. Z prvej ruky nám podáva svedectvo o tom, aká je Keňa a africký kontinent na počiatku 21. storočia. Kniha je napísaná mimoriadne silným a krásnym jazykom, ktorý mení bežné čítanie doslova na explóziu farieb, chutí a vnemov.
Kniha Binyavangu Wainainu Raz o tomto mieste napíšem vychádza v preklade Kristíny Karabovej.