Raz o tomto mieste napíšem

na sklade

10,79 € s DPH 11,99 €
- +
Prekladateľ: Kristína Karabová
Rok vydania: 2017
Počet strán: 336
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-89845-75-0

O knihe

Takúto knihu o Afrike ste ešte nečítali! Nie je to pohľad na čierny kontinent z letiaceho vrtuľníka, ani cez prírodopisný seriál o slonoch a antilopách. V podaní Binyavangu Wainainu je to silné a pestré rozprávanie o jednom živote prežitom na vlastnej koži, presiaknuté nádhernou poéziou.

Naše predstavy o Afrike stále ovládajú viac predsudky a ošúchané klišé ako reálne skúsenosti. Binyavanga Wainaina nám jednu takúto skúsenosť sprostredkuje.
Kenský prozaik Binyavanga Wainaina podáva v románe Raz o tomto mieste napíšem sugestívne svedectvo o svojom živote na čiernom kontinente. Ponúka nám výbušný kokteil namiešaný z prvkov memoárovej literatúry, reportáže, rodinnej ságy i eseje. Wainaina píše o svojom detstve v Keni, o štúdiách v Juhoafrickej republike i o tom, ako sa stal medzinárodne rešpektovaným spisovateľom. So svojím kontinentom však kontakt nestratil a dokáže sa naň pozerať aj kriticky. Z prvej ruky nám podáva svedectvo o tom, aká je Keňa a africký kontinent na počiatku 21. storočia. Kniha je napísaná mimoriadne silným a krásnym jazykom, ktorý mení bežné čítanie doslova na explóziu farieb, chutí a vnemov.
Kniha Binyavangu Wainainu Raz o tomto mieste napíšem vychádza v preklade Kristíny Karabovej.

O autorovi

Binyavanga Wainaina

Binyavanga Wainaina (*1971) je kenský prozaik a novinár. Narodil sa v Nakuru, v provincii Rift Valley. Je laureátom Caineovej ceny za africkú literárnu tvorbu za rok 2002 a zakladajúcim redaktorom popredného afrického literárneho časopisu Kwani? so sídlom v Keni. Písal pre časopisy Vanity Fair, Granta a noviny New York Times. Wainaina vedie Centrum Chinua Achebe pre afrických spisovateľov a umelcov na Bard College.

Je autorom svetoznámej eseje s názvom Ako písať o Afrike (How To Write About Africa), ktorú publikovali desiatky svetových médií. Ironicky v nej komentuje všetky klišé, ktoré sa objavujú v knihách o africkom kontinente.

Autobiografický román Raz o tomto mieste napíšem (One Day I Will Write About This Place) z roku 2011 je jeho knižným debutom.

Časopis Time zaradil Binyavangu Wainainu v apríli roku 2014 medzi 100 najvplyvnejších osobností sveta.

Recenzie

Raz o tomto mieste napíšem

Trýznený čitateľu, nebudem mrhať tvojím vzácnym časom, a preto: preskoč túto recenziu a namier si to rovno do kníhkupectva za mimoriadnymi memoármi o dospievaní od Binyavangu Wainainu – Raz o tomto mieste napíšem. Hoci túto knihu napísal Východoafričan a je zasadená do prostredia Východnej a Južnej Afriky, nie je iba pre afrofilov či milovníčky postkoloniálnej literatúry. Je pre všetkých, ktorí stále uprednostňujú živiny z dobre napísaného príbehu pred prázdnymi kalóriami celebritných priznaní či švédskymi detektívkami.

Alexandra Fuller, The New York Times Book Review