Vitajte v raji

Reportáž o turistickom priemysle

dočasne vypredané

10,79 € s DPH 11,99 €
Prekladateľ: Alexandra Debnárová
Rok vydania: 2016
Počet strán: 224
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-89845-58-3

O knihe

Dokonalá dovolenka, exotický zážitok, objavovanie neznámeho. A na druhej strane ukrutná bieda, vykorisťovanie, likvidácia životného prostredia. Čo spája tieto dva odlišné svety? Dovolenkový biznis, honba za oddychom a dobrodružstvom. Vitajte v raji, kde je všetko zarátané v cene, all inclusive, romantická pláž so sklonenou palmou aj život v chudobe, pred ktorým si však ľahko môžete zavrieť oči.
Jennie Dielemans sa rozhodla nezavrieť oči. V knihe Vitajte v raji nemilosrdne demaskuje fungovanie dovolenkového biznisu. V ostrých kontrastoch sa tu stretávajú opálené a šťastné tváre dovolenkárov s biedou, ktorá plodí prostitúciu, ničí krajinu a ponižuje ľudí. Kniha Vitajte v raji by mala byť pribalená ku každému turistickému bedekru, pretože odhaľuje pravdu ukrytú pod tenkou vrstvou pozlátka našej letnej dovolenky.
Dôležitá kniha v skvelom preklade Alexandry Debnárovej.

O autorovi

Jennie Dielemans

Jennie Dielemans (*1972) je známa švédska novinárka, reportérka, esejistka, vydavateľka a spisovateľka. Pracuje pre tlačové médiá, rozhlas, televíziu aj internetové portály. V rokoch 2005 – 2008 spolu s fotografom Shahabom Salehim navštívila turistické rezorty na celom svete, od Thajska po Karibik, aby zaznamenala dianie za kulisami masovej turistiky. Zbierku reportáží o turistickom priemysle vydala v roku 2008 pod názvom Välkommen till Paradiset (Vitajte v raji, Absynt, 2016).

Recenzie

Vitajte v raji

Bolestne pravdivá reportáž, ktorá núti k zamysleniu. Jennie Dielemans s potlačovaným hnevom poukazuje na morálne i politické problémy, ktoré turizmus nevyhnutne spôsobuje, no my od nich radšej odvraciame tvár.

Expressen

Vitajte v raji

Prečo je Vitajte v raji takou skvelou a dôležitou knihou? Okrem iného pre ostrý zrak Jennie Dielemans, drsný, ale zároveň ľahký štýl a schopnosť napísať text, ktorý ide čitateľovi priamo pod kožu.

Södermanlands Nyheter

Vitajte v raji

Ak máte kúsok svedomia, tak vás pri čítaní reportáže Jennie Dielemansovej isto zamrazí, ba nevyhnete sa ani sebaspytovaniu: ako teda cestovať, keď cestovaním vlastne ubližujeme? A autorka upozorňuje, že ani to "hipsterské" batôžkárske cestovanie za all inclusive hotelmi v devastácii "nedotknutých" kútov sveta nezaostáva, takže myslieť si, že sa to týka len globálnych cestovných kancelárií je omyl.

Martin Kasarda, SME Fórum