Tiziano Terzani

Tiziano Terzani (1938 – 2004), bol slávny taliansky reportér a žurnalista. Najviac sa do povedomia zapísal ako veľký znalec juhovýchodnej Ázie. Bol jedným z mála novinárov zo Západu, ktorí boli svedkami dobytia Saigonu Vietkongom ako aj dobytia mesta Phnom Penh Červenými Kmérmi.
Narodil sa vo Florencii v rodine chudobných robotníkov. Vyštudoval právu na univerzite v Pise a po štúdiách pracoval pre firmu Olivetti, popredného výrobcu písacích strojov a kancelárskych potrieb. Osudovou sa mu stala jedna služobná cesta do Japonska, ktorá bola jeho prvým kontaktom s Áziou a navždy mu zmenila život.
V roku 1971 sa presťahoval do Singapuru a začal svoju reportérsku kariéru. Bol korešpondentom talianskeho denníky Il Giorno ako aj nemeckého týždenníka Der Spiegel.
Medzi jeho najznámejšie knihy patria Giai Phon! Oslobodenie Saigonu (1976), Zakázané dvere (1984), Dobrý deň, pán Lenin (1992) či Povedal mi veštec (1995), o ktorej Ryszard Kapuściński napísal: „Úžasná kniha napísaná v najlepších tradíciách literárneho žurnalizmu. Hlboká, bohatá a pravdivá.“ Kapuściński a Terzani zdieľali rovnaký pohľad na literárnu reportáž a jej miesto v knižnom i skutočnom svete.