• -10%
  • Bestseller

Americký cisár

  • -10%
  • Bestseller
Masový útek z Haliče

dočasne vypredané

10,89 € s DPH 12,10 €
Prekladateľ: Michal Hvorecký
Rok vydania: 2016
Počet strán: 240
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-89845-46-0

O knihe

Utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní. Aj naši predkovia z východu rakúsko-uhorskej monarchie boli na sklonku devätnásteho storočia súčasťou exodu obrovských rozmerov. A zároveň boli výhodným obchodným artiklom pre špekulantov, prevádzačov, agentov a podvodníkov každého druhu.
Na Spiši, v Bukovine, ale najmä v Haliči, v najbiednejších krajoch Rakúsko-Uhorska zostávali prázdne domy, zatiaľ čo podpalubia lodí smerujúcich do Ameriky boli prepchaté utečencami, ktorí v neľudských podmienkach snívali svoj sen o lepšom živote.
Martin Pollack v knihe Americký cisár presne a do hĺbky popisuje nástroje a fungovanie obchodu, v ktorom obyčajný človek hrá iba úlohu oklamaného a okradnutého. Namiešal do nej množstvo historických faktov a podporil ich silnými príbehmi konkrétnych ľudí. Americký cisár je dôležité čítanie nielen o predvojnovom období, ale aj o dnešku, vo výbornom preklade Michala Hvoreckého.

O autorovi

Martin Pollack

Martin Pollack (*1944) je rakúsky reportér, spisovateľ a prekladateľ. Z poľštiny preložil celé dielo zakladateľa poľskej reportážnej školy Ryszarda Kapuścińskeho.
Je autorom historicko-reportážnych kníh, ktoré sa venujú najmä regiónu strednej a východnej Európy a špeciálne územiam "kontaminovaným dejinami". V knihe Der Tote im bunker (v češtine Mrtvý v bunkru) spracoval život svojho biologického otca, príslušníka jednotiek SS Gerharda Basta, ktorý v roku 1944 operoval aj na území Slovenska. Takto sa Martin Pollack vyrovnal so svojimi vlastnými ťaživými dejinami - s nacistickou minulosťou svojich rodinných príslušníkov.
V knihe Americký cisár. Masový útek z Haliče (Kaiser von amerika. Flucht aus Galizien), ktorá vyšla v roku 2016 v rámci edície Prekliati reportéri spracúva tému masového vysťahovalectva z tých najzaostalejších oblastí bývalej monarchie na prelome 19. a 20. storočia.

Recenzie

Americký cisár

Rakúšan Martin Pollack robí prácu za nás. Píše o nás, o našom regióne, ohraničenom nie čiarami, ale kultúrou a historickou skúsenosťou. Poskytuje druhý pohľad, protiváhu k romantickej predstave o pastieroch s lyrickými sklonmi.

Samo Marec, bloger

Americký cisár

Máme pred sebou brutálny obraz stretu zaostalej provincie s počiatkami globalizácie. Pollack s citom, avšak neľútostne, búra dva nostalgické mýty o haličskej dedine a americkej zasľúbenej zemi.

Timothy Snyder, historik

Americký cisár

Pollack namiešal do svojej knihy množstvo historických faktov a podporil ich silnými príbehmi konkrétnych ľudí.

Ľubomír Jaško, aktuality.sk

Americký cisár

Pollack patrí k mojim najobľúbenejším autorom reportážnej literatúry. Ale nielen to. Cením si aj jeho mimoriadny prínos k vyrovnávaniu sa s nacistickou minulosťou vlastnej rodiny a krajiny, Celý život skúma vysťahovalectvo, zabudnuté menšiny monarchie, sporné pohraničné územia či tragické ľudské osudy v kľúčových okamihoch dejín.

Michal Hvorecký, spisovateľ

Americký cisár

Kniha má 228 strán malého formátu, dej je podávaný príbehovou formou "hlasom" sympatického rozprávača. Počas čítania nájdete mnohé paralely so súčasnými udalosťami vo svete, tentoraz však z pohľadu ľudí z nášho regiónu, ktorí boli voľakedy utečencami a utekali pred zlými ekonomickými podmienkami.

Peter Rúfus, bloger

Americký cisár

Pollackova kniha je naozaj bohatou zbierkou osudov jednoduchých ľudí, bytostne spojených s utečeneckou vlnou. Okrem pútavo popisovaných príbehov je aj dôkazom toho, že odpor voči tým, ktorí mali menej šťastia ako my, sa nestratil, ale stále prebýva v nás.

islamonline.sk

Americký cisár

Martin Pollack ma zaujal fascinujúcim pohľadom do vnútra celého "biznis modelu" vysťahovalectva z východného Slovenska a Haliče. Môžeme tam nájsť svoje prababky a pradedov.

Marko Škop

Americký cisár

Najsilnejšia kniha roka bola pre mňa tá o utečeneckej kríze, a to aj napriek tomu, že sa odohráva na konci 19. storočia. Veľa sa odvtedy nezmenilo. Akurát vtedy utekali Slováci do Ameriky. Príznačné je, že to musel pre Slovákov napísať Rakúšan.

Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníka N