• -10%

Halič

Putovanie po stratenom svete

Tlačená verzia

Na sklade

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 17,01 € 18,90 €
- +
E-kniha

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

s DPH 13,05 € 14,50 €


PrekladateľMichal Hvorecký
Rok vydania 2020
Počet strán 320
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-219-5
Kategória

Dejiny

Martin Pollack (1944) je rakúsky reportér, spisovateľ a prekladateľ. Z poľštiny preložil celé dielo zakladateľa poľskej reportážnej školy Ryszarda Kapuścińského. Je autorom historicko-reportážnych a esejistických kníh, ktoré sa venujú najmä regiónu strednej a východnej Európy a špeciálne územiam, ktoré sú kontaminované dejinami. V knihe Americký cisár. Masový útek z Haliče (Absynt 2016) spracúva tému masového vysťahovalectva z tých najzaostalejších oblastí bývalej monarchie na prelome 19. a 20. storočia. Táto kniha sa intenzívne dotýka aj viacerých území východného Slovenska. S veľkým úspechom ju na Slovensku inscenovalo divadlo Pôtoň. V knihe Smrť v bunkri (Absynt 2017) spracoval život svojho biologického otca, príslušníka jednotiek SS Gerharda Basta, ktorý počas druhej svetovej vojny operoval so svojimi jednotkami na viacerých miestach zasiahnutých nacistickou okupáciou. V roku 1944, počas SNP, operoval aj na území Slovenska. Takto sa Martin Pollack vyrovnal so svojimi vlastnými ťaživými dejinami – s nacistickou minulosťou svojich rodinných príslušníkov. Kniha Halič. Putovanie po stratenom svete (Absynt 2020) je fascinujúcim historickým bedekrom, v ktorom sa spolu s autorom prepadneme o celé storočie späť, aby sme videli mestá a dediny Haliče také, aké už dávno nie sú.

Vlaky sú ešte veľmi pomalé a zanechávajú za sebou dlhý pás čierneho dymu, kone a vozy na cestách sú samozrejmosť a na autá hľadíme s veľkou nedôverou. Máte chuť na takúto cestu v čase? Vyrazte do stratenej Haliče.

Ľvov. Černovice. Drohobyč. Brody. To sú názvy staníc, na ktorých zastaneme pri našej spoločnej ceste s Martinom Pollackom. Tieto mená zároveň vyvolávajú predstavy nádherných ulíc a bulvárov najvýchodnejšej časti monarchie. Haličská exotika však mala aj svoju odvrátenú stranu v podobe rozbahnených uličiek a chudobných štetlov.
Halič, kedysi hrdá súčasť veľkého Rakúsko-Uhorska, dnes zapadnutý kus sveta roztrhaný medzi Poľsko a Ukrajinu. Zmizla z máp a zmizla aj z pamäti. Pritom jej kultúrne bohatstvo bolo nesmierne. Úžasné tolerantné prostredie, v ktorom sa miešali rôzne kultúry, etniká i konfesie, dalo svetu mnohých svetoznámych spisovateľov ako Joseph Roth, Bruno Schulz či Paul Celan a viaceré haličské mestá sú podnes výkladnými skriňami zašlej slávy tohto kraja.
Martin Pollack nás vo svojom slávnom historickom bedekri pozýva na nostalgickú cestu po rozkvitajúcich mestách, kde sa na námestiach miešajú desiatky rôznych jazykov, po dedinách, v ktorých sa objavili ropné ložiská a nezvyčajné bohatstvo, no aj po biednych židovských štetloch, ktorých jedinou budúcnosťou je len rozpad a zmar.
Kniha Halič. Putovanie po stratenom svete v sebe spája historickú reportáž, cestopis i kultúrne dejiny jedného čarovného kúta sveta. Je to povinné čítanie pre všetkých, ktorí si obľúbili knihu Americký cisár.
Nevšedná cestopisná kniha Martina Pollacka Halič. Putovanie po stratenom svete vychádza v preklade Michala Hvoreckého a s archívnymi fotografiami z autorovej zbierky.

Súvisiace produkty