Vesmír menom Afrika

Vesmír menom Afrika

Prečo by nás mala zaujímať Afrika? Mohlo by sa zdať, že je od nás príliš vzdialená, príliš iná... A predsa je súčasťou toho istého sveta. Ak sa zoznámime s Afrikou, napríklad aj prostredníctvom literatúry, možno lepšie spoznáme aj samých seba.


„Tento kontinent je priveľký na to, aby sa dal opísať. Je to ozajstný oceán, osobitná planéta, rôznorodý, prebohatý vesmír. Iba kvôli pohodliu a s veľkým zjednodušením hovoríme – Afrika. Ale v skutočnosti, okrem geografického pomenovania, Afrika neexistuje,“ napísal vo svojej legendárnej knihe Eben poľský reportér Ryszard Kapuściński.

Európska komisia v roku 2009 určila 25. máj za Deň Afriky. Má byť pripomienkou toho, že Európa prijíma zodpovednosť za obrovské africké (ale aj globálne) problémy, ako sú ekonomická kríza, chudoba, klimatická zmena, zdravie či migrácia. Tento rok si pripomenieme Deň Afriky už po trinásty raz. Pri tejto príležitosti sme si pre vás pripravili výber niekoľkých našich výnimočných afrických kníh. Sú medzi nimi reportáže, memoáre, ale aj skvelé romány, ktoré vám vesmír menom Afrika ukážu z toho najpozoruhodnejšieho uhla – očami obyčajných ľudí.

Jednou z našich prvých stopercentiek bola famózna autobiografická kniha kenského spisovateľa Binyavangu Wainainu s názvom Raz o tomto mieste napíšem. Je to výživné rozprávanie o jednom živote prežitom na vlastnej koži. Detstvo strávené v Keni, štúdiá v Juhoafrickej republike, cesta k spisovateľskej sláve. Priznajme si, že naše predstavy o Afrike stále ovládajú viac predsudky a ošúchané klišé ako reálne skúsenosti. Binyavanga Wainaina nám jednu takúto skúsenosť sprostredkuje. A bude to skutočne pestrofarebný a výbušný kokteil!

Inú tvár Afriky nám predstaví francúzsko-konžský spisovateľ Alain Mabanckou vo svojom skvelom románe Rozbitý pohár. Zavedie nás do non-stop krčmy kdesi v centre Afriky s príznačným názvom „Na sekeru sa nedáva“ a predstaví nám celé panoptikum najrôznejších stratených existencií, ktoré ho zvyknú navštevovať. Rozbitý pohár, to je spisovateľské majstrovstvo v tej najčistejšej podobe. Jeho próza by sa mala čítať nahlas, mala by sa skandovať, rapovať. Jej flow vás vytrhne z kresla aj s kúskami podlahy.

Ťažký osobný príbeh nám ponúka britsko-líbyjský spisovateľ Hišám Matar v autobiografickom románe Návrat. Kaddáfího režim zavraždil Matarovho otca a z neho samého spravil vyhnanca, ktorý sa mohol do Líbye vrátiť až po páde totalitného režimu.Dvadsaťpäť rokov nevidel svoje mesto, svoje ulice, svoj rodný dom. Teraz je opäť tu a v krajine, ktorá zo seba konečne zhodila okovy hľadá nielen svojho strateného otca, ktorý po únose zmizol kdesi v krutej väznici Abú Salím, ale aj ďalších rodinných príslušníkov, za ktorých prepustenie bojoval aj zo svojho londýnskeho exilu. Kto vôbec prežil toto dlhé utrpenie?

Nigérijská spisovateľka Chimamanda Ngozi Adichie je jednou z najväčších literárnych hviezd súčasnosti. Okrem skvelých esejí, v ktorých definovala feminizmus 21. storočia, napísala aj niekoľko výnimočných románov. Dva z nich sme vydali aj v Absynte v edícii 100%.

Román Amerikánka je príbehom veľkej lásky, ale aj presnou analýzou zásadných otázok týkajúcich sa rasizmu, identity, diskriminácie, predsudkov či stereotypov. Na ľúbostnom vzťahu dvoch hlavných postáv nám zároveň ukáže aj dva odlišné osudy emigrantov, ktorí zatúžili po živote Západe – on v Británii, ona v Amerike. Čo to urobí s ich láskou?.

Na začiatku roka 2021 sme vydali aj ďalší skvelý román Chimamandy Ngozi Adichie s názvom Polovica žltého slnka, ktorý nás prenesie do Nigérie šesťdesiatych rokov. Na pozadí prebiehajúcej občianskej vojny sa nám pred očami odvíjajú a preplietajú dramatické osudy troch hlavných postáv. Román Polovica žltého slnka nám ukazuje, ako môže vyzerať zápas o oslobodenie spod nadvlády kolonializmu, ale aj to, ako fatálne zasahuje vojna do ľudských životov. Akákoľvek vojna.

Ryszardom Kapuścińským sme začali, môžeme s ním aj skončiť. V Absynte sme vydali niekoľko jeho knižiek týkajúcich sa Afriky, či už spomínaný Eben, alebo výbornú reportáž Cisár o etiópskom autokratickom vládcovi Hajle Sillasem.

Kapuścińského angolská knižka Ďalší deň života patrí medzi jeho najkultovejšie diela. V krajine zúri občianska vojna, ktorá vypukla hneď vzápätí, ako kolonisti húfne odleteli naspäť do Lisabonu a v Angole nastal chaos. Ďalší deň života nie je len výnimočná reportáž, je to aj príbeh vojnového reportéra, ktorý sa pri svojej práci borí nielen s neustálym ohrozením života, ale aj s nudou a osamelosťou.

Najhorúcejšou novinkou z produkcie Absyntu je kniha Ryszarda Kapuścińského Fotbalová válka, ktorú sme v týchto dňoch vydali v českej edícii Prokletí reportéři Je to výber jeho najlepších reportáží z Afriky a Južnej Ameriky. Spája ich pohľad na krajiny oslobodené spod koloniálnej nadvlády topiace sa v zmätkoch náhlej slobody.

To je vlastne to, čo sa nazýva tretí svet.

A teda je aj nejaký štvrtý?

A ktorý je druhý?

A ktorý prvý?

Nie je to celé nejaké čudné, keď svet je iba jeden? Možno nám to celé vysvetlí niektorá z „afrických“ knižiek z tohto blogu.