• -10%

Návrat

Tlačená verzia

Na sklade

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 15,21 € 16,90 €
- +
PrekladateľMilan Kopecký
Rok vydania 2018
Počet strán 248
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-018-4
Kategória

100%, Knihy za 1/2

Hišám Matar (1970), britsko-líbyjský spisovateľ, laureát Pulitzerovej ceny za literatúru. Narodil sa v New Yorku, no detstvo prežil v Líbyi. Jeho otec Džaballáh Matar patril medzi najvýraznejšie osobnosti disentu, ktorý sa postavil proti Kaddáfího režimu. V dôsledku toho musel čoskoro s celou rodinou utiecť do Egypta.

Hišám Matar debutoval v roku 2006 knihou V krajine mužov (In the Country of men), ktorá bola nominovaná na Man Bookerovu cenu. O päť rokov vydal druhú knihu Anatómia zmiznutia (Anatomy of a Dissappearance). Obe prvé knihy majú výrazne autobiografické črty a tematizujú detstvo i dospievanie autora. Táto tendencia vyvrcholila v roku 2016 v jeho čisto autobiografickom románe Návrat (The Return, slovenské vydanie Absynt 2018), v ktorej popisuje svoj návrat do Líbye po páde Kaddáfího režimu a pátrane po osude zmiznutého otca.

Za knihu Návrat mu bola v roku 2017 udelená Pulitzerova cena v kategórii biografia/autobiografia.

Najlepšie hodnotená líbyjská kniha na Goodreads

Kaddáfího režim mu ukradol otca a spravil z neho vyhnanca. Dvadsaťpäť rokov nevidel svoje mesto, svoje ulice, svoj rodný dom. Teraz, keď diktatúra padla, rozhodol sa vrátiť. Žije ešte jeho otec? A ak zomrel – ako a kedy?

Za svoj silný autobiografický román Návrat dostal líbyjsko-britský spisovateľ Hišám Matar Pulitzerovu cenu. Ponára sa v ňom do tých najväčších hĺbok samého seba i svojej krajiny. V Líbyi, ktorá zo seba zhodila okovy autokratického Kaddáfího režimu hľadá nielen svojho strateného otca, ktorý po únose zmizol kdesi v hlbinách krutej väznice Abú Salím, ale aj ďalších rodinných príslušníkov, za ktorých prepustenie bojoval zo svojho londýnskeho exilu. Kto prežil toto dlhé utrpenie? Komu sa to podarilo?

Vo svojom rýdzo osobnom príbehu nám Hišám Matar ponúka aj výnimočný portrét Líbye – minulej, prítomnej i budúcej. Od oslobodenia spod talianskej nadvlády až po občiansku vojnu na začiatku 21. storočia.

Silný román Návrat Hišáma Matara nielen o otcoch a synoch vychádza v preklade Milana Kopeckého.

Súvisiace produkty