• -10%

Ďalší deň života

  • -10%

na sklade

10,71 € s DPH 11,90 €
- +
Prekladateľ: Patrik Oriešek
Rok vydania: 2020
Počet strán: 128
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-8203-179-2

O knihe

Kultová reportáž Ryszarda Kapuścińského, ktorý bol vždy tam, kde sa hýbali dejiny. V sedemdesiatych rokoch sa ocitol v rozvrátenej Angole na prahu dlhej občianskej vojny.

Bola to dlhá vojna. A táto krajina v nej takmer celkom vykrvácala. V roku 1974, pár mesiacov pred vyhlásením nezávislosti, býval Ryszard Kapuściński v Luande, hlavnom meste Angoly, kde pracoval ako zahraničný korešpondent. Sledoval mesto, ktoré sa postupne vyľudňovalo, pozoroval paniku utekajúcich portugalských kolonialistov, bol svedkom masového šialenstva, klinickej smrti jedného mesta pod neustálou hrozbou delostreleckého bombardovania. Neskôr odišiel priamo na front, na miesta, z ktorých všetci utekali, aby sa stal svedkom jednej z mnohých krvavých premien bývalých zámorských kolónií.
Svoje angolské zážitky opísal vo výnimočnej knihe Ďalší deň života, ktorá nie je len o vojne a proti vojne, ale rozpráva aj o osamelosti reportéra uprostred dejinného chaosu, o nezmyselnosti vraždenia, o neistom zajtrajšku, no najmä o živote, ktorého cena rastie každým dňom.
„Boli tam také situácie, v ktorých sme vedeli, že už ďalej nebudeme žiť. A každý deň sme s úľavou hovorili: Ďalší deň života, mám za sebou ďalší deň...“ povedal o svojom živote v Angole Ryszard Kapuściński.
Kniha Ryszarda Kapuścińského Ďalší deň života vychádza v preklade Patrika Orieška.

O autorovi

Ryszard Kapuściński

Ryszard Kapuściński (1932 – 2007), legendárny poľský reportér. Vyštudoval históriu na Varšavskej univerzite, ale od počiatku svojej kariéry sa upísal novinárstvu, predovšetkým reportáži. Publikoval v mnohých poľských novinách a časopisoch, ale ozajstnú slávu doma i v zahraničí mu priniesli až jeho početné reportážne knihy, v ktorých sa osobitne venoval problematike tretieho sveta. Kapuściński mal neobyčajný inštinkt, vďaka ktorému sa vždy ocitol v tom kúte sveta, kde sa dialo niečo historicky významné a pre svetový vývin príznačné. Preto neprekvapuje, že sa ocitol v Angole práve v čase, keď si krajinu brali späť jej pôvodní obyvatelia a zmietala ňou občianska vojna. Tieto udalosti opísal v krásnej knihe Ďalší deň života.

Recenzie

Ďalší deň života

„Zarazilo ma, že skvelý poľský reportér Ryszard Kapuściński do svojho Ebenu nezaradil Angolu. Ani sa len o nej nezmienil. Akoby týždne strávené v Angole na jeseň roku 1975 jeho africkú skúsenosť nijako neobohatili. Akoby mu na textoch z denníka, ktoré úchytkom zaznamenával počas dramatických návštev, nezáležalo. Akoby svedectvá z bojov na rozličných frontoch brutálnej občianskej vojny boli iba akýmsi vedľajším produktom. Popri jeho hlavnom poslaní: posielať do materskej agentúry čo najviac overených správ. Kapuścińského správy preberali všetky významnejšie tlačové agentúry sveta. On však bol prvý – ostatní prišli v podstate s krížom po funuse. Zo strohých objektívnych postrehov o angolskej občianskej vojne vznikla knižka Ďalší deň života, ktorá si našla čitateľov po celom svete. Verím, že si ich, hoci s oneskorením štvrťstoročia, nájde aj na Slovensku.“

Eugen Gindl