• Novinky
  • -10%

Vojna a trest

Putin, Zelenskyj a cesta k ruskej invázii do Ukrajiny

Tlačená verzia

Na sklade

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 22,41 € 24,90 €
- +
E-kniha

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

s DPH 17,50 €


PrekladateľSamuel Marec
Rok vydania 2023
Počet strán 544
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-466-3

Michail Zygar (1981), ruský novinár, spisovateľ a filmár. Zakladateľ a šéfredaktor nezávislej internetovej televízie Dožď (2010 – 2015), ktorá bola ráznou odpoveďou na oficiálne kremeľské televízne kanály. Ako reportér denníka KommersantZygar pokrýval vojny v Iraku a Libanone, či revolúciu v Kirgizsku. O týchto skúsenostiach napísal súbor esejí, ktoré vyšli v knihe Vojna v mýtoch (2007). V roku 2008 napísal spolu s Valerijom Paňuškinom investigatívnu knihu Gazprom. Nová ruská zbraň. Kniha Všetci mocní Kremľa, ktorá v Rusku vyšla v roku 2015 sa stala okamžite bestsellerom. Kniha, ktorá demaskuje ruského vodcu Vladimira Putina a popisuje jeho cestu k absolútnej moci vyvolala veľký rozruch najmä v Ukrajine, no aj v ďalších európskych krajinách. Zygarova dokumentárna kniha Impérium musí zomrieť z roku 2017 nám zas predstavuje živú drámu ojedinelého ruského experimentu s občianskou spoločnosťou, ktorú o pár rokov definitívne rozdrvil despotizmus komunistickej revolúcie.

Dvadsiateho štvrtého februára 2022, keď Vladimir Putin spustil totálnu inváziu do Ukrajiny, napísal otvorený list, ktorý následne podpísalo množstvo ruských spisovateľov, filmárov i novinárov. Neskôr sa k nim pripojili desaťtisíce obyvateľov Ruska. Potom musel utiecť do Nemecka, kde počas prvého roka vojny spracoval všetky materiály, ktoré v Rusku a v Ukrajine urobil za predchádzajúcich osemnásť rokov. Vznikla tak kniha Vojna a trest, ktorá nám dáva odpoveď na otázku, ako sme sa dostali tam, kde sme dnes.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. Autor bestselleru Všetci mocní Kremľa, sa vo svojej najnovšej knihe zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Michail Zygar nás už toho o Rusku naučil veľa. Vďaka nemu vieme, kto v Kremli ťahá za nitky, aká bola cesta od imperializmu ku komunizmu i ako s tým všetkým súvisí Putin. Dvadsiaty štvrtý február 2022 však prekvapil aj jeho.

Podstatnú časť svojej knihy Všetci mocní Kremľa napísal u kamarátky Nadje v ukrajinskej Buči. Nadja sa s ním dnes už nerozpráva, pretože si myslí, že je imperialista, ako všetci ostatní Rusi a Rusky. Túto knihu napísal aj preto, aby Nadji dokázal opak.

Zygarova najnovšia kniha Vojna a trest je o mýtoch a o ľuďoch. O ľuďoch, ktorí sa po svojej smrti stali obeťami nemilosrdnej „dejinnej logiky“ slúžiacej potrebám mocných. A zároveň je aj o našich súčasníkoch. O Volodymyrovi Zelenskom, ktorého vnímame ako skutočného, no čoskoro sa aj z neho stane nesmrteľný hrdina. A je aj o Vladimirovi Putinovi, z ktorého sa už počas jeho života, stal symbol nadpozemského, univerzálneho zla. Ako presne sa to stalo? To je otázka, ktorú si kladie Michail Zygar.

Ako novinár robil Zygar viackrát rozhovory s prezidentom Zelenským a mal prístup k mnohým významným hráčom – od politikov až po oligarchov. Ako expert na Putinove nálady a správanie strávil roky študovaním plánov Kremľa týkajúcich sa Ukrajiny a v tejto knihe prehľadne a chronologicky vysvetľuje, ako sme sa dostali až sem.

Napriek tomu nejde len o dejiny Ukrajiny a zatiaľ krátku históriu prebiehajúcej vojny. Ide skôr o detektívny príbeh podaný z pohľadu páchateľa, o kroniku toho, ako Rusko počas posledných piatich storočí utláčalo Ukrajinu. Ako sa impérium snažilo o vychovanie lojálnych elít, ale v konečnom dôsledku aj tak nedokázalo potlačiť živú ukrajinskú spoločnosť.

Táto kniha nedokáže napraviť minulosť ani prítomnosť, ale môže zmeniť budúcnosť.

Kniha Michaila Zygara Vojna a trest vychádza v preklade Samuela Marca.

Súvisiace produkty