• Dotlač
  • -10%

Impérium musí zomrieť

Impérium musí zomrieť
  • Dotlač
  • -10%
Revolučný pád Ruska 1900 – 1917
Tlačená verzia

na sklade

22,49 € s DPH 24,99 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

17,49 € s DPH


Autor: Michail Zygar
Prekladateľ: Samuel Marec
Rok vydania: 2019
Počet strán: 688
Jazyk: Slovenčina
Väzba: pevná
ISBN: 978-80-8203-107-5

O knihe

Nová kniha autora bestselleru Všetci mocní Kremľa!

Rusko všetci dobre poznáme. Ale je to naozaj pravda? Nie je to len naša naivná predstava? Nová kniha Michaila Zygara, autora bestselleru Všetci mocní Kremľa, nás zoberie o sto rokov späť, do mimoriadne zaujímavej časti ruských dejín.
Dokumentárna kniha Impérium musí zomrieť nám predstavuje živú drámu ojedinelého ruského experimentu s občianskou spoločnosťou, ktorú o pár rokov definitívne rozdrvil despotizmus komunistickej revolúcie. Malé okienko medzi dvoma rovnako dusivými autokratickými režimami – imperiálnym a komunistickým – bolo otvorené len na niekoľko krátkych chvíľ, no ozveny tohto veľkého príbehu zreteľne počujeme ešte aj dnes.
Od posledných rokov života Leva Nikolajeviča Tolstého až po smrť cárskej rodiny Rusko experimentovalo s liberálnosťou a kultúrnou otvorenosťou. Ruský balet bol v Európe vrcholom dobrého vkusu. Rozkvitala literatúra, divadlo i nové politické názory a Petrohrad bol na chvíľu druhým Parížom. Na pozadí hroznej vojny a upadajúcej ekonomiky však štát nemohol takéto pokusy tolerovať dlhodobo.
Dokumentárna kniha Michaila Zygara Impérium musí zomrieť vychádza v preklade Samuela Marca. Zároveň ňou otvárame novú absyntovskú edíciu, v ktorej sa budeme venovať histórii a neobyčajným dejinným súvislostiam.

O autorovi

Michail Zygar

Michail Zygar (1981), ruský novinár, spisovateľ a filmár. Zakladateľ a šéfredaktor nezávislej internetovej televízie Dožď (2010 – 2015), ktorá bola odpoveďou na oficiálne kremeľské televízne kanály. Ako reportér denníka Kommersant Zygar pokrýval vojny v Iraku a Libanone, či t revolúciu v Kirgizsku. O týchto skúsenostiach napísal súbor esejí, ktoré vyšli v knihe Vojna v mýtoch (2007). V roku 2008 napísal spolu s Valerijom Paňuškinom investigatívnu knihu Gazprom. Nová ruská zbraň. Kniha Všetci mocní Kremľa, ktorá v Rusku vyšla v roku 2015 sa stala okamžite bestsellerom. Vydanie knihy, ktorá demaskuje idealizovaného ruského vodcu Vladimira Putina vyvolalo veľký rozruch najmä na Ukrajine, no aj v ďalších európskych krajinách. Zygarova dokumentárna kniha Impérium musí zomrieť nám zas predstavuje živú drámu ojedinelého ruského experimentu s občianskou spoločnosťou, ktorú o pár rokov definitívne rozdrvil despotizmus komunistickej revolúcie.

Recenzie

Impérium musí zomrieť

Toto je presne druh rozprávania o histórii, ktoré mám najradšej: poctivé, vyvážené, bez predsudkov a prehnaných emócií, no stále veľmi vzrušujúce a pútavé. To je skutočne výnimočná kombinácia.

Boris Akunin, historik

Impérium musí zomrieť

Zdá sa, že sme zabudli na to, ako sa obzrieť do minulosti a poučiť sa z nej. Pritom pre spoločnosť, ktorá si chce udržať zdravé politické prostredie, je to nesmierne dôležitá vlastnosť. Michail Zygar je jedným z najdôležitejších mysliteľov, ktorí nám pomáhajú nestratiť pamäť, a vlastne ani naše hlavy.

Nadežda Tolkonniková, členka Pussy Riot