• -10%

Rozhovory s katom

Rozhovory s katom
  • -10%
Tlačená verzia

skladom

12,59 € s DPH 13,99 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

7,90 € s DPH 9,29 €


Prekladateľ: Milica Nováková
Rok vydania: 2017
Počet strán: 448
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-89876-41-9

O knihe

Mnohí si dnes nevieme rady s tým, či s fašistami diskutovať alebo nie. Dokážeme rozhovorom zmeniť svetonázor druhého človeka? Alebo sa máme pokúsiť pochopiť konanie, ktoré sa nám absolútne prieči?

Poľský novinár Kazimierz Moczarski inú možnosť ako rozhovor nemal – po druhej svetovej vojne sa totiž ocitol v jednej väzenskej cele s generálom SS a strojcom definitívnej likvidácie varšavského geta Jürgenom Stroopom. Zo vzájomných rozhovorov vo väznici Mokotów vznikla táto kniha, ktorú samotný autor nenazýva literatúrou, ale „správou“. Rozhovory s katom, to je mimoriadne silný dokument o vzostupoch a pádoch jedného z najsilnejších nacistických pohlavárov i o tom, ako hlboko zakorenené a aké nemenné bolo zlo a čierno-biele videnie Tretej ríše. Odkaz tejto knihy smerom k dnešku je zjavný aj po štyridsiatich rokoch od jej prvého vydania.
Kniha Rozhovory s katom vychádza v preklade Milice Novákovej a s doslovom historika Dušana Segeša.

O autorovi

Kazimierz Moczarski

Kazimierz Moczarski (1907 – 1975) bol poľský novinár a spisovateľ. Narodil sa vo Varšave, vyštudoval právo a žurnalistiku. Počas Druhej svetovej vojny bol členom protifašistického Zväzu národného odboja – Krajinskej armády. Počas svojho pôsobenia v ilegalite vystriedal viacero pseudonymov ako „Borsuk“, „Grawer“, „Maurycy“, „Rafał“ či „Wolski“. Aktívny bol aj počas Varšavského povstania (od 1. augusta do 5. októbra 1944). V tom čase velil informačno-rádiovej bunke Informačnej a propagandistickej kancelárie Hlavného velenia Krajinskej armády (stanica Rafał), po jej rozdelení na dve stanice velil stanici Danuta až do kapitulácie povstaleckých oddielov. Bezprostredne po vojne bol zatknutý a viackrát súdený za svoju príslušnosť ku Krajinskej armáde (KA bola predĺženou rukou poľskej exilovej vlády a po oslobodení Červenou armádou nesúhlasila s tým, aby sa Poľsko podriadilo Moskve).
Vo väzení sedel až do roku 1956 s rôznymi rozsudkami, medzi nimi aj s rozsudkom smrti. 11. decembra 1956 bol rehabilitovaný.
Od 2. marca do 11. novembra 1949 sa nachádza vo varšavskom väzení Mokotów. V jednej cele s ním sedí aj SS-Gruppenführer Jürgen Stroop, strojca a architekt definitívnej likvidácie Varšavského geta (1943). Z tohto stretnutia vznikla silná kniha Kazmierza Moczarského Rozhovory s katom, ktoré vychádzali na pokračovanie v rokoch 1972 – 1974 v mesačníku Odra. Knižne boli prvý raz publikované v roku 1977, dva roky po autorovej smrti (prvá necenzurovaná verzia vyšla až v roku 1992).
V období po rehabilitácii pracoval Kazimierz Moczarski ako novinár v rôznych poľských periodikách.

Recenzie

Rozhovory s katom

Mnohé literárne diela majú svoje kuriózne osudy. Patrí k nim nesporne aj výnimočná kniha Kazimierza Moczarského Rozhovory s katom. Jej autor, významný protifašistický bojovník, po vojne obžalovaný vo vykonštruovanom procese, roku 1949 zdieľal spoločnú celu s nemeckým generálom SS Josefom Stroopom. Stroop na jar 1943 doslova utopil v krvi povstanie vo varšavskom gete a je zodpovedný za vraždy desiatok tisícov jeho civilných obyvateľov. Moczarski ako profesionálny novinár využil tento tragický paradox na spoločné rozhovory, ktoré neskôr spracoval do tohto originálneho knižného svedectva.

Ivan Kamenec, historik

Rozhovory s katom

Kazimierz Moczarski využil príležitosť na to, aby lepšie spoznal, ako sa z bežného radového Nemca stane monštrum - a či aspoň pred koncom života nevysloví ľútosť nad množstvom zničených životov, ktoré mala na svedomí nacistická ideológia a aj on sám. Výsledkom je nesmierne pútavý záznam rozhovorov poľského novinára s nemeckým esesákom a katom tisícok Židov, Poliakov a Ukrajincov.

Róbert Kotian, Magazín o knihách

Súvisiace produkty