Rozhovory s katom

  • -20%
  • Predpredaj
  • Vybraný produkt
  • Novinka

Rozhovory s katom

Tlačená verzia

Predpredaj

11,19 € s DPH 13,99 €
+ -
E-book

Na okamžité stiahnutie

9,99 € s DPH


Prekladateľ: Milica Nováková
Rok vydania: 2017
Počet strán: 448
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká / Paperback
ISBN: 978-80-89876-41-9

O knihe

Milí čitatelia, ak si objednáte túto knižku pred 7. augustom, budete si na ňu musieť chvíľu počkať. Zato ju však budete mať za predpredajovú cenu. Ak si spolu s ňou objednáte aj iné tituly, celú objednávku vám pošleme až po naskladnení tejto novinky!

Mnohí si dnes nevieme rady s tým, či s fašistami diskutovať alebo nie. Dokážeme rozhovorom zmeniť svetonázor druhého človeka? Alebo sa máme pokúsiť pochopiť konanie, ktoré sa nám absolútne prieči?
Poľský novinár Kazimierz Moczarski inú možnosť ako rozhovor nemal – po druhej svetovej vojne sa totiž ocitol v jednej väzenskej cele s generálom SS a strojcom definitívnej likvidácie varšavského geta Jürgenom Stroopom. Zo vzájomných rozhovorov vo väznici Mokotów vznikla táto kniha, ktorú samotný autor nenazýva literatúrou, ale „správou“. Rozhovory s katom, to je mimoriadne silný dokument o vzostupoch a pádoch jedného z najsilnejších nacistických pohlavárov i o tom, ako hlboko zakorenené a aké nemenné bolo zlo a čierno-biele videnie Tretej ríše. Odkaz tejto knihy smerom k dnešku je zjavný aj po štyridsiatich rokoch od jej prvého vydania.
Kniha Rozhovory s katom vychádza v preklade Milice Novákovej a s doslovom historika Dušana Segeša.

O autorovi

Kazimierz Moczarski

Kazimierz Moczarski (1907 – 1975) bol poľský novinár a spisovateľ. Narodil sa vo Varšave, vyštudoval právo a žurnalistiku. Počas Druhej svetovej vojny bol členom protifašistického Zväzu národného odboja – Krajinskej armády. Počas svojho pôsobenia v ilegalite vystriedal viacero pseudonymov ako „Borsuk“, „Grawer“, „Maurycy“, „Rafał“ či „Wolski“. Aktívny bol aj počas Varšavského povstania (od 1. augusta do 5. októbra 1944). V tom čase velil informačno-rádiovej bunke Informačnej a propagandistickej kancelárie Hlavného velenia Krajinskej armády (stanica Rafał), po jej rozdelení na dve stanice velil stanici Danuta až do kapitulácie povstaleckých oddielov. Bezprostredne po vojne bol zatknutý a viackrát súdený za svoju príslušnosť ku Krajinskej armáde (KA bola predĺženou rukou poľskej exilovej vlády a po oslobodení Červenou armádou nesúhlasila s tým, aby sa Poľsko podriadilo Moskve).
Vo väzení sedel až do roku 1956 s rôznymi rozsudkami, medzi nimi aj s rozsudkom smrti. 11. decembra 1956 bol rehabilitovaný.
Od 2. marca do 11. novembra 1949 sa nachádza vo varšavskom väzení Mokotów. V jednej cele s ním sedí aj SS-Gruppenführer Jürgen Stroop, strojca a architekt definitívnej likvidácie Varšavského geta (1943). Z tohto stretnutia vznikla silná kniha Kazmierza Moczarského Rozhovory s katom, ktoré vychádzali na pokračovanie v rokoch 1972 – 1974 v mesačníku Odra. Knižne boli prvý raz publikované v roku 1977, dva roky po autorovej smrti (prvá necenzurovaná verzia vyšla až v roku 1992).
V období po rehabilitácii pracoval Kazimierz Moczarski ako novinár v rôznych poľských periodikách.

Recenzie

Rozhovory s katom

Mnohé literárne diela majú svoje kuriózne osudy. Patrí k nim nesporne aj výnimočná kniha Kazimierza Moczarského Rozhovory s katom. Jej autor, významný protifašistický bojovník, po vojne obžalovaný vo vykonštruovanom procese, roku 1949 zdieľal spoločnú celu s nemeckým generálom SS Josefom Stroopom. Stroop na jar 1943 doslova utopil v krvi povstanie vo varšavskom gete a je zodpovedný za vraždy desiatok tisícov jeho civilných obyvateľov. Moczarski ako profesionálny novinár využil tento tragický paradox na spoločné rozhovory, ktoré neskôr spracoval do tohto originálneho knižného svedectva.

Ivan Kamenec, historik