• -10%

Čo to má spoločné so mnou?

Zločin z marca 1945. Príbeh mojej rodiny

Tlačená verzia

Na sklade

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 15,21 € 16,90 €
- +
PrekladateľElena Diamantová
Rok vydania 2019
Počet strán 216
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-115-0

Sacha Batthyany (1973) je švajčiarsky novinár a spisovateľ, potomok maďarského šľachtického rodu Batthyányovcov. Vyštudoval sociológiu v Zürichu a Madride. Od roku 2008 pôsobil ako redaktor Neuen Zürcher Zeitung, neskôr pracoval pre Magazin a Tages-Anzeigers. V rokoch 2015 – 2018 pôsobil ako korešpondent Tages-Anzeiger a Süddeutsche Zeitung vo Washingtone. V súčasnosti žije opäť v Zürichu, pracuje ako redaktor nedeľných novín Neue Zürcher Zeitung am Sonntag a na švajčiarskej novinárskej škole MAZ prednáša kreatívne písanie. V roku 2016 vydal svoju debutovú reportážnu knihu Čo to má spoločné so mnou?, o masakri v mestečku Rechnitz, na ktorom sa zúčastnila aj jeho prateta Margit von Batthyány. Za túto knihu bol nominovaný na prestížnu švajčiarsku Knižnú cenu a dostal sa s ňou aj do finále ceny Ryszarda Kapuścińského za rok 2018, ktorá sa udeľuje za najlepšiu knihu reportážnej literatúry.

Oslava, šampanské, tanec, prestávka na masaker, znova tanec, znova šampanské... Tak vyzerala oslava na zámku Rechnitz, ktorú v marci 1945 usporiadala autorova prateta Margit Batthyány. Zostalo po nej stoosemdesiat zavraždených Židov, stoosemdesiat zmárnených ľudských životov.

Stalo sa to v marci 1945, v predvečer Kvetnej nedele. Medzi pozvanými hosťami boli prominentní funkcionári NSDAP i SS. Okolo polnoci niektorí hostia opustili oslavu a začali strieľať do Židov, ktorí na zámku vykonávali otrockú prácu.
Švajčiarsky novinár Sacha Batthyany sa vo svojej knihe Čo to má spoločné so mnou? usiluje rozpliesť záhadu tejto masovej vraždy z konca druhej svetovej vojny a zároveň zistiť, akú úlohu pri tom všetkom zohrávala jeho prateta, ktorú prezývali „hostiteľka z pekla“.
Pri svojom pátraní navštevuje Maďarsko, Rakúsko, no prostredníctvom psychoanalýzy sa snaží nahliadnuť aj do svojho podvedomia.
Jeho kniha je však aj o nás, o súčasných Stredoeurópanoch, o pocitoch viny a spoluzodpovednosti za zločiny minulosti, o snahe pochopiť a prežiť na vlastnej koži tak vzdialené a predsa neustále prítomné dejiny.
Kniha Sachu Batthyanyho Čo to má spoločné so mnou? vychádza v preklade Eleny Diamantovej.

Súvisiace produkty