• -10%

Čo to má spoločné so mnou?

Čo to má spoločné so mnou?
  • -10%
Zločin z marca 1945. Príbeh mojej rodiny
Tlačená verzia

na sklade

10,79 € s DPH 11,99 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

8,39 € s DPH


Prekladateľ: Elena Diamantová
Rok vydania: 2019
Počet strán: 216
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-8203-115-0

O knihe

Oslava, šampanské, tanec, prestávka na masaker, znova tanec, znova šampanské... Tak vyzerala oslava na zámku Rechnitz, ktorú v marci 1945 usporiadala autorova prateta Margit Batthyány. Zostalo po nej stoosemdesiat zavraždených Židov, stoosemdesiat zmárnených ľudských životov.

Stalo sa to v marci 1945, v predvečer Kvetnej nedele. Medzi pozvanými hosťami boli prominentní funkcionári NSDAP i SS. Okolo polnoci niektorí hostia opustili oslavu a začali strieľať do Židov, ktorí na zámku vykonávali otrockú prácu.
Švajčiarsky novinár Sacha Batthyany sa vo svojej knihe Čo to má spoločné so mnou? usiluje rozpliesť záhadu tejto masovej vraždy z konca druhej svetovej vojny a zároveň zistiť, akú úlohu pri tom všetkom zohrávala jeho prateta, ktorú prezývali „hostiteľka z pekla“.
Pri svojom pátraní navštevuje Maďarsko, Rakúsko, no prostredníctvom psychoanalýzy sa snaží nahliadnuť aj do svojho podvedomia.
Jeho kniha je však aj o nás, o súčasných Stredoeurópanoch, o pocitoch viny a spoluzodpovednosti za zločiny minulosti, o snahe pochopiť a prežiť na vlastnej koži tak vzdialené a predsa neustále prítomné dejiny.
Kniha Sachu Batthyanyho Čo to má spoločné so mnou? vychádza v preklade Eleny Diamantovej.

O autorovi

Sacha Batthyany

Sacha Batthyany (1973) je švajčiarsky novinár a spisovateľ, potomok maďarského šľachtického rodu Batthyányovcov. Vyštudoval sociológiu v Zürichu a Madride. Od roku 2008 pôsobil ako redaktor Neuen Zürcher Zeitung, neskôr pracoval pre Magazin a Tages-Anzeigers. V rokoch 2015 – 2018 pôsobil ako korešpondent Tages-Anzeiger a Süddeutsche Zeitung vo Washingtone. V súčasnosti žije opäť v Zürichu, pracuje ako redaktor nedeľných novín Neue Zürcher Zeitung am Sonntag a na švajčiarskej novinárskej škole MAZ prednáša kreatívne písanie. V roku 2016 vydal svoju debutovú reportážnu knihu Čo to má spoločné so mnou?, o masakri v mestečku Rechnitz, na ktorom sa zúčastnila aj jeho prateta Margit von Batthyány. Za túto knihu bol nominovaný na prestížnu švajčiarsku Knižnú cenu a dostal sa s ňou aj do finále ceny Ryszarda Kapuścińského za rok 2018, ktorá sa udeľuje za najlepšiu knihu reportážnej literatúry.

Recenzie

Čo to má spoločné so mnou?

Batthyanyho literárno-historická reportážna sonda do minulosti šľachtických stredoeurópskych predkov je ozajstný psychothriller. Jeho prateta grófka Margit Batthyányová-Thyssenová sa opojene vykrúca na parkete v rakúskom Rechnitzi, zatiaľ čo jej tanečníci sa povykrádajú z vily, aby postrieľali stoosemdesiat Židov. Po vojne si bez pocitu viny užíva zámožný život v Lugane. Aj pradedo utají vraždu na židovských susedoch, hoci jej mohol zabrániť – bol zámocký pán na maďarskom vidieku, mal moc. „Sme krty,“ napísala stará mama do denníka, ktorý určila na zánik. Ale vnuk ho číta a krty vyťahuje na svetlo, horúčkovite pátra po činoch svojich príbuzných, nachádza stopy a spája nitky do neúprosnej spovede doby.

Irena Brežná, reportérka a spisovateľka

Súvisiace produkty