• -10%

Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči

  • -10%
Spomienky
Tlačená verzia

na sklade

11,69 € s DPH 12,99 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

8,99 € s DPH


Autor: Eva Umlauf
Prekladateľ: Katarína Széherová
Rok vydania: 2018
Počet strán: 248
Jazyk: Slovenčina
Väzba: pevná
ISBN: 978-80-8203-059-7

O knihe

Táto kniha sa nás týka. Rozpráva príbeh ženy, ktorá sa v roku 1942, päť dní pred Vianocami, narodila v židovskom pracovnom tábore v Novákoch.

Koncentráky na Slovensku? Áno, aj taká bola realita slovenská realita v čase druhej svetovej vojny. Eva Umlauf patrí medzi najmladších, ktorí majú na svojom predlaktí vytetované osvienčimské číslo. Po dlhých rokoch si uvedomila, že svedkovia miznú, a ak svoj príbeh nevyrozpráva, navždy sa stratí.

Ako malé dvojročné dievčatko prežila Osvienčim – a to bol zázrak. Spolu s matkou a sestrou sa po vojne usadili v Trenčíne. Verili, že začnú normálny život, no už o pár rokov sa ich dotkla totalitná (i antisemitská) ruka komunistického Československa.

Eva Umlauf rozpráva o svojom vysťahovaní do Nemecka, o láske i bolestných stratách. Táto kniha je na jednej strane žalujúcim prstom, ktorý ukazuje na tie najtemnejšie zákutia našej modernej histórie, no je aj silným príbehom o vôli a sile jednej ženy, ktorá prežila peklo a so svojím príbehom sa rozhodla podeliť. Aby sa nezabudlo. Aby sa nikdy nezabudlo.

Kniha Evy Umlauf Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči vychádza v preklade Kataríny Széherovej.

O autorovi

Eva Umlauf

Eva Umlauf (1942) sa narodila v koncentračnom tábore v Novákoch a ako dieťa prežila Osvienčim. Promovala v Bratislave v odbore pediatria a v roku 1967 odišla do Mníchova, kde spočiatku pracovala ako lekárka v nemocnici. Neskôr mala vlastnú detskú ambulanciu a dodnes pôsobí ako psychoterapeutka. V roku 2011 Eva Umlauf prehovorila na spomienkovej slávnosti v Osvienčime, odvtedy sa angažuje ako svedkyňa doby.

Recenzie

Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči

V deň oslobodenia Osvienčimu sa v koncentračnom tábore ešte nachádzali stovky detí. Aj dvojročná slovenská Židovka Eva Hechtová (Umlauf). Lekári jej predpovedali smrť. Prežila a dospelá sa rozhodla vydať svedectvo. Memoáre vyvolali veľký ohlas. Odporúčam vám prečítať si túto knihu, pretože mnohé príznaky vtedajšej temnej a nenávistnej doby nebezpečne pripomínajú dnešok.

Michal Hvorecký