• -10%
  • Bestseller

Smrť v bunkri

Smrť v bunkri
  • -10%
  • Bestseller
Správa o mojom otcovi

skladom

10,79 € s DPH 11,99 €
- +
Prekladateľ: Michal Hvorecký
Rok vydania: 2017
Počet strán: 248
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-89876-77-8

O knihe

„Zdedil som po ňom niečo? Nesiem v sebe kus z neho?“ pýta sa spisovateľ a reportér Martin Pollack pri pohľade na fotografiu svojho otca v uniforme SS. Je nenávisť dedičná? A ako sa postaviť temnej minulosti svojich vlastných predkov? S desivým dedičstvom nacizmu sa nedokážu vyrovnať celé krajiny. Ako sa s ním teda má vysporiadať jeden človek, keď zistí, že jeho otec má na rukách krv stoviek nevinných ľudí?

Martin Pollack, autor obľúbenej knihy Americký cisár, prichádza s mimoriadne osobným a o to dôležitejším príbehom – s príbehom vlastnej rodiny. V knihe Smrť v bunkri pátra po nacistickej minulosti svojich predkov, no predovšetkým biologického otca, vysokého predstaviteľa nacistickej SS, ktorý po potlačení SNP operoval a vraždil aj na území Slovenska.

Martin Pollack rekonštruuje jeho život, aby lepšie spoznal a pochopil aj samého seba. Prijať minulosť i všetky jej hriechy – to je možno najlepší spôsob, ako sa vyrovnať s temnými dejinami svojej rodiny. A je to možno aj dobrý recept pre celú spoločnosť. Kniha Martina Pollacka Smrť v bunkri vychádza vo vynikajúcom preklade Michala Hvoreckého.

O autorovi

Martin Pollack

Martin Pollack (*1944) je rakúsky reportér, spisovateľ a prekladateľ. Z poľštiny preložil celé dielo zakladateľa poľskej reportážnej školy Ryszarda Kapuścińskeho.
Je autorom historicko-reportážnych kníh, ktoré sa venujú najmä regiónu strednej a východnej Európy a špeciálne územiam "kontaminovaným dejinami". V knihe Smrť v bunkri (Absynt 2017) spracoval život svojho biologického otca, príslušníka jednotiek SS Gerharda Basta, ktorý v roku 1944 operoval aj na území Slovenska. Takto sa Martin Pollack vyrovnal so svojimi vlastnými ťaživými dejinami - s nacistickou minulosťou svojich rodinných príslušníkov.
V knihe Americký cisár. Masový útek z Haliče (Kaiser von amerika. Flucht aus Galizien), ktorá vyšla v roku 2016 v rámci edície Prekliati reportéri spracúva tému masového vysťahovalectva z tých najzaostalejších oblastí bývalej monarchie na prelome 19. a 20. storočia.

Recenzie

Smrť v bunkri

Martin Pollack mapuje závratnú kariéru svojho otca, pričom jeho stopy vedú aj na Slovensko. Ako člen komanda Einsatzgruppen bojoval proti slovenským partizánom počas SNP. Jeho pôsobisko bolo v okolí Ružomberka a na Donovaloch, kde sa podieľal aj na eliminácii Židov skrývajúcich sa v horách. Okrem tejto reportážnej roviny má kniha tiež podobu úvah o podstate zla. Z textu sa na mnohých miestach vynára etický paradox definovaný už Hannah Arendtovou o banalite zla. Demonštruje ho rodina nacistov, o ktorej by sa dalo v podstate hovoriť ako rodine dobrých, pracovitých, uvedomelých, a pre správnu vec a lásku k vlasti zapálených ľudí.

Jozef Kuric, Blog Denník N

Súvisiace produkty