• predpredaj
  • -15%
  • Vybraný produkt

Projekt vlk

Projekt vlk
  • predpredaj
  • -15%
  • Vybraný produkt
Reportáž

predpredaj

11,80 € s DPH 13,90 €
- +
Autor: Lars Berge
Prekladateľ: Jozef Zelizňák
Rok vydania: 2021
Počet strán: 256
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-8203-298-0

O knihe

Milí čitatelia, ak si túto knižku objednáte pred 3.decembrom, budete si na ňu musieť chvíľu počkať. Zato ju však budete mať s výhodnou 15% predpredajovou zľavou. Ak si spolu s ňou objednáte aj iné knižky, objednávku vybavíme až po naskladnení tejto novinky.


Zoologická záhrada je zvláštny model sveta. Pozeráme sa v nej na živé zvieratá a tvárime sa, že všetko je tak ako v divočine. Príroda, ktorej sa môžeme pokojne prizerať a bezpečne sa jej dotknúť, sa nám páči. Lenže čo ak sa zrazu niečo stane?

Švédsky novinár Lars Berge spracoval príbeh, ktorý otriasol celým Švédskom. V krajine, kde nadovšetko milujú prírodu a ona ich vrúcne city opätuje, sa zrazu v najväčšej švédskej zoo odohrala tragédia. Vlk zapojený do projektu „Intímny kontakt s vlkmi“, ktorý mal návštevníkom umožniť dôvernú blízkosť s veľkým dravcom, nečakane napadol svoju ošetrovateľku a zabil ju. Celá krajina bola v šoku. Bol to vlk, v ktorého blízkosti sa odfotografovali mnohé osobnosti kultúry, športu, či politiky, ale aj stovky turistov denne. Zrazu si každý z nich uvedomil, že mohol byť na mieste ošetrovateľky.
Lars Berge preskúmal všetky detaily tohto tragického prípadu, no čím viac zistil, tým ťažšie mu bolo odpovedať na otázku: Kde sa stala chyba? Išlo len o nekompetentnosť pracovníkov? Alebo o chamtivosť zamestnávateľov? Vlk z reportáže Larsa Bergeho nám ukáže, v akej ilúzii žijeme. A kto z nás v skutočnosti žije za mrežami klietky.
Reportážna knižka švédskeho novinára Larsa Bergeho Projekt vlk nie je len trilerovým záznamom jednej tragickej udalosti, ale aj úvahou o živej prírode, o skutočnej divočine a o mieste človeka medzi živými tvormi. Kniha vychádza v preklade Jozefa Zelizňáka.

O autorovi

Lars Berge

Lars Berge (1974), švédsky novinár, scenárista a dokumentarista. Dlhé roky spolupracoval so švédskym denníkom Svenska Dagbladet. Venuje sa písaniu prózy i reportáží. Jeho knižka Projekt vlk bola nominovaná na prestížnu reportérsku Cenu Ryszarda Kapuścińského. Spracoval v nej nečakaný útok vlka vo švédskej zoo, ktorý napadol a zabil svoju ošetrovateľku. Bol to prípad, ktorý otriasol celým Švédskom. Lars Berge žije v Štokholme.

Recenzie

Projekt vlk

Projekt vlk je výnimočná kniha, v ktorej si Lars Berge kladie náročné otázky. Snaží sa pochopiť tragickú udalosť zabitia človeka vlkmi, čo nie je možné bez porozumenia samotným vlkom. Nie je to jednoduché. Do vlkov si totiž často projektujeme naše predstavy a očakávania, ktoré nám bránia vnímať skutočného vlka. Raz ich vnímame ako beštie a symbol diabla, inokedy vlky romantizujeme a dávame im takmer božské vlastnosti. Svorka vlkov na nás môže pôsobiť ako harmonická rodina starajúca sa o mláďatá, no zakrátko sa môže premeniť na skupinu neľútostných zabijakov, ktorá ,zavraždí‘ člena vlastnej rodiny. Pritom sú to stále tie isté zvieratá. Nemusí nám to dávať zmysel, ale v živote vlkov platia ich pravidlá. Svet vlkov je iný ako ten náš. Úplne ho pochopiť je ťažké, možno až nemožné. Aj napriek tomu by sme sa mali snažiť vlkom porozumieť, a najmä rešpektovať ich svet.

Erik Baláž, ekológ a aktivista