• -10%

Divoký rok

Denník mladého prírodovedca

Tlačená verzia

Na sklade

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 16,11 € 17,90 €
- +
E-kniha

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

s DPH 13,05 € 14,50 €


PrekladateľDana Petrigáčová
Rok vydania 2022
Počet strán 292
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-338-3
Kategória

Mladý Absynt

Dara McAnulty je tínedžer, ktorý miluje prírodu a punk. Žije s mamou, otcom, bratom Lorcanom, sestrou Bláthnaid a zachráneným anglickým chrtom Rosie v grófstve Down na východe Severného Írska. Jeho vášeň pre divokú prírodu, aktivizmus a úprimnosť, s akou rozpráva o živote s autizmom, mu priniesli pozornosť nielen na sociálnych sieťach, ale aj v médiách. Darova obľúbená časť dňa je súmrak, keď noc vyháňa slnko z oblohy, a za svojho najobľúbenejšieho tvora považuje kaňu sivú, ktorej pohyb pripomína hmlu. Dara má srdce prírodovedca a ochrancu prírody, ktorú sa snaží zachrániť písaním o láske, radostiach i strastiach. Svoju debutovú knihu, ktorú práve držíte v rukách, napísal ako štrnásťročný a získal za ňu mnoho ocenení, vrátane prestížnych a svetovo známych British Book Awards, Wainwright Prize a Post Irish Book Award.

Sloboda, nespútaná radosť, všadeprítomná príroda, ale aj dych berúca úzkosť, nechcené sťahovanie či šikana. To je divoký rok štrnásťročného Daru McAnultyho, autistického chalana žijúceho s mamou, otcom, bratom Lorcanom, sestrou Bláthnaid a zachráneným anglickým chrtom Rosie v grófstve Down na východe Severného Írska. Jeho zápisky sú surové, úprimné, intenzívne. Divoké.

Objavte čaro prírody očami Daru, ochrancu prírody, aktivistu a vychádzajúcej hviezdy britskej literatúry, ktorý nadovšetko miluje svoju rodinu, prírodu a punk. Tieto tri veci sú v jeho živote poprepletané ako korene stromov, ktoré mu dávajú pevný základ ustáť aj tie najničivejšie búrky. Okrem otca, prírodovedca a ekológa, sú všetci v rodine autisti, a tak je to otec, na ktorého sa všetci spoliehajú pri odhaľovaní nielen tajomstiev prírody, ale aj ľudského sveta. Slovami Daru: „Spolu sme pomerne excentrické a chaotické zoskupenie. Sme si blízki ako vydry. A schúlení jeden pri druhom kráčame svetom svojou vlastnou cestou.“

Darov debutový denník mladého prírodovedca vás ohromí a zvláštnym spôsobom upokojí. Ako prechádzka v lese, beh pomedzi stromy alebo vystúp na vrchol hory. Toto je oslava života, prírody a rodiny. Toto je balzam na dušu. Toto je Divoký rok.

Nestáva sa často, aby tínedžeri vyhrávali prestížne literárne ceny. Darovi sa to však podarilo, a to rovno vo veľkom štýle. Dara McAnulty sa stal najmladším víťazom prestížnej literárnej ceny Wainwright Prize, ktorú udeľujú za najlepšie knihy o prírode. Kniha Divoký rok získala viaceré významné ocenenia, vrátane British Book Awards za najlepšiu non-fiction knihu či Post Irish Book Award pre nováčika roka.

Knihu Divoký rok s podtitulom Denník mladého prírodovedca do slovenčiny preložila Dana Petrigáčová. Je to druhá kniha Vydavateľstva Absynt, ktorá je určená pre tínedžerov a tínedžerky vo veku 13+. Radosť z nej však budú mať aj milovníci prírody vo veku 13 až 100 rokov.

Tituly pre deti a mládež z Vydavateľstva Absynt sú označené naším upraveným logom.

Súvisiace produkty