• -10%

Planéta Kaukaz

Planéta Kaukaz
  • -10%
Tlačená verzia

dočasne vypredané

10,79 € s DPH 11,99 €
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

7,99 € s DPH


Prekladateľ: Alexander Horák
Rok vydania: 2017
Počet strán: 240
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-89916-04-7

O knihe

Vlajka Sovietskeho zväzu sa tu v dvadsiatom storočí roztrhala na desiatky drobných kúskov. Čečensko, Ingušsko, Abcházsko, Osetsko a mnohé ďalšie uznané i neuznané krajiny a krajinky. Vitajte na Kaukaze – neznámej planéte na mape sveta.

Územie medzi Čiernym a Kaspickým morom obývajú po stáročia desiatky rôznych národov s vlastnými jazykmi, dejinami i kultúrou. Každá krajina a každý človek, ktorý tu žije, je jednou planétou neznámej „kaukazskej galaxie“, ktorá sa stala pre poľského reportéra Wojciecha Góreckého celoživotnou vášňou. So zmyslom pre dobrodružstvo, s citlivým senzorom na zaujímavých ľudí a s hlbokými vedomosťami o tejto oblasti sa vydáva na cesty naprieč celým Kaukazom, aby ho videl, spoznal a pochopil. A toto obrovské bohatstvo teraz ponúka aj nám všetkým.

Kniha Planéta Kaukaz vychádza v preklade Alexandra Horáka.

O autorovi

Wojciech Górecki

Wojciech Górecki (*1970), poľský historik, novinár a reportér. Vyštudoval žurnalistiku na Varšavskej univerzite a v roku 1986 debutoval ako reportér v novinách Sztandarda młodych. Neskôr spolupracoval prevažne s denníkmi Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita a týždenníkom Tygodnik Powszechny. Ako reportér sa Wojciech Górecki venuje takmer výlučne regiónom Kaukazu. Tak je to v knihe Planéta Kaukaz (poľský originál vyšiel prvý raz v roku 2002 vo vydavateľstve Czarne), ale aj v ďalších jeho knižných publikáciách. V roku 2010 vydal knihu Toast za przodków [Prípitok na predkov] a v roku 2013 knihu Abchazja [Abcházsko], v ktorých naďalej rozvíja svoju vášeň pre kaukazské krajiny a ich obyvateľov.

Recenzie

Planéta Kaukaz

Vďaka knihe Planéta Kaukaz sú pre nás Čečeni, Inguši, Osetci i Abcházci ako naši starí známi, blízki, či susedia. Autorovou veľkou zásluhou je, že svojím písaním prispel k poznaniu neznámeho a cez poznanie – aj k pochopeniu a zblíženiu.

Ryszard Kapuściński

Planéta Kaukaz

Planéta Kaukaz je kniha o láske, nenávisti a histórii; nestratiť sa v spleti národov a v tom, kto s kým je proti komu, odkedy a prečo, je nadľudská úloha. Stratíte sa. Nedáva to zmysel. Budete chcieť povedať, že už sme predsa ďalej; že národ a jeho nezávislosť nie je všetko; že nám našimi očami to nedáva zmysel, lenže Kaukaz nie je Európa. Kaukaz je Kaukaz - samostatný región so samostatnými pravidlami. Ani Európa, ani Rusko, ani Ázia. Proste Kaukaz. Je to magické, ale väčšinou tak menej.

Samo Marec, blog Denník N

Planéta Kaukaz

Górecki berie rozpoltenosť Kaukazu ako niečo prirodzené. Po rozpade Sovietskeho zväzu sa región medzi Čiernym a Kaspickým morom roztrieštil na desiatky uznaných a neuznaných štátov a republík. Precestoval ich všetky, pokúsil sa ich spoznať a pochopiť... Teraz svoje poznanie posúva čitateľom.

Lucia Mattová, Knižná revue

Súvisiace produkty