• Dotlač
  • -10%
  • Vybraný produkt

Vlčice zo Sernovodska

  • Dotlač
  • -10%
  • Vybraný produkt
Zápisky z rusko-čečenskej vojny
Tlačená verzia

na sklade

9,89 € s DPH 10,99 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

7,29 € s DPH


Rok vydania: 2016
Počet strán: 176
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-89845-67-5

O knihe

Dve krvavé koloniálne vojny, ktoré vyústili do diktatúry Ramzana Kadyrova pod patronátom Vladimira Putina – taká je cena, ktorú zaplatilo Čečensko na prahu 21. storočia za svoje vzopretie a volanie po samostatatnosti. Spisovateľka a reportérka Irena Brežná bola pri tom od začiatku.

Osud Čečenska prežila na vlastnej koži, zžila sa s ním a svoje reportážne texty publikovala v najprestížnejších nemeckých a švačiarskych médiách. Vypálené dediny, odkryté masové hroby, najprv štátny terorizmus Kremľa a potom aj ten čečenský, trpiaci a zomierajúci civilní obyvatelia, znásilnené a ponížené ženy i muži – taký obraz Čečenska nám ponúka v knihe Vlčice zo Sernovodska. Čečensko, táto malá kaukazská krajina od nás nie je ďaleko a strašné udalosti sa tu neodohrali tak dávno – aj preto sa nás týkajú a budú sa týkať čoraz viac. Je tu však istá nádej. Stále sú tu ľudia, ktorí sa nenechali umlčať. Rozprávajú. Svedčia. Ony. Ženy v šatkách. Vlčice zo Sernovodska. A Irena Brežná medzi nimi.

O autorovi

Irena Brežná

Irena Brežná (*1950), je slovensko-švajčiarska spisovateľka, reportérka a publicistka. Detstvo prežila v Trenčíne, no v roku 1968 po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy spolu s rodičmi emigrovala a usadila sa vo Švajčiarsku. Na Univerzite v Bazileji študovala slavistiku, filozofiu a psychológiu.
Pred rokom 1989 bola švajčiarskou korešpondentkou Rádia Slobodná Európa a BBC. Aktívne sa podieľa na práci pre Amnesty International a na Slovensku spolupracuje s feministickým vzdelávacím a publikačným projektom ASPEKT. Publicistické a reportážne texty publikovala v prestížnych švajčiarskych a nemeckých periodikách ako Neue Zürcher Zeitung, Neue Deutsche Literatur, Die Weltwoche, Tages-Anzeiger- Magazin, Merian a i. Vo Švajčiarsku jej vyšlo deväť kníh. Do slovenčiny z nich boli preložené štyri: Psoriáza, moja láska, Tekutý fetiš, Na slepačích krídlach a Nevďačná cudzin(k)a, za ktorú získala prestížnu Cenu Dominika Tatarku.
V knihe Vlčice zo Sernovodska (Zápisky z rusko-čečenskej vojny) ponúka ucelený pohľad na viac ako dvadsať rokov trvajúci nerovný zápas Čečenska o svoju nezávislosť. Kniha vyšla v českom i talianskom preklade. Po slovensky vychádzajú reportážne texty Ireny Brežnej v takejto ucelenej podobe po prvý raz.

Recenzie

Vlčice zo Sernovodska

V centre pozornosti knihy Ireny Brežnej stoja čečenské ženy vojny. Slovenská reportérka s nimi žila na Kaukaze, bežala s nimi cez mínové polia, plakala s nimi nad ich mŕtvymi mužmi a deťmi. Tento osobný súbor reportáží však nie je len trpký, nebude vo vás vyvolávať iba zúrivosť. Voči týmto ženám totiž pocítite obrovský rešpekt, pre ich nezlomnú vôľu žiť.

Stuttgarter Zeitung

Vlčice zo Sernovodska

Irena Brežná, žena mnohých identít, si kladie aj otázku o hraniciach empatie voči druhým. A tak, ako to vedel aj majster žánru Ryszard Kapuściński, veľmi inteligentne hovorí o veciach, ktoré sa týkajú každého z nás, pričom žurnalistiku umne transformuje do podoby literatúry.

l’Espresso

Vlčice zo Sernovodska

Kniha Vlčice zo Sernovodska je nemilosrdným a neľudským obrazom reality. Irena Brežná v nás veľakrát vyvolá pocity, ktoré podvedome poznať nechceme, a ukáže skutočnosti, od ktorých by sme najradšej odvrátili tvár. To, čo čítame, sa nám môže chvíľami zdať vzdialené ako Čečensko, no v skutočnosti je bližšie, než si myslíme.

Alexandra Jurišová, Glosolália

Súvisiace produkty