• -10%
  • Vybraný produkt

Vlčice zo Sernovodska

Zápisky z rusko-čečenskej vojny

Tlačená verzia

Vypredané

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 13,41 € 14,90 €
E-kniha

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

s DPH 9,00 € 10,00 €


Rok vydania 2016
Počet strán 176
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-89845-67-5

Irena Brežná (*1950), je slovensko-švajčiarska spisovateľka, reportérka a publicistka. Detstvo prežila v Trenčíne, no v roku 1968 po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy spolu s rodičmi emigrovala a usadila sa vo Švajčiarsku. Na Univerzite v Bazileji študovala slavistiku, filozofiu a psychológiu.
Pred rokom 1989 bola švajčiarskou korešpondentkou Rádia Slobodná Európa a BBC. Aktívne sa podieľa na práci pre Amnesty International a na Slovensku spolupracuje s feministickým vzdelávacím a publikačným projektom ASPEKT. Publicistické a reportážne texty publikovala v prestížnych švajčiarskych a nemeckých periodikách ako Neue Zürcher Zeitung, Neue Deutsche Literatur, Die Weltwoche, Tages-Anzeiger- Magazin, Merian a i. Vo Švajčiarsku jej vyšlo deväť kníh. Do slovenčiny z nich boli preložené štyri: Psoriáza, moja láska, Tekutý fetiš, Na slepačích krídlach a Nevďačná cudzin(k)a, za ktorú získala prestížnu Cenu Dominika Tatarku.
V knihe Vlčice zo Sernovodska (Zápisky z rusko-čečenskej vojny) ponúka ucelený pohľad na viac ako dvadsať rokov trvajúci nerovný zápas Čečenska o svoju nezávislosť. Kniha vyšla v českom i talianskom preklade. Po slovensky vychádzajú reportážne texty Ireny Brežnej v takejto ucelenej podobe po prvý raz.

Dve krvavé koloniálne vojny, ktoré vyústili do diktatúry Ramzana Kadyrova pod patronátom Vladimira Putina – taká je cena, ktorú zaplatilo Čečensko na prahu 21. storočia za svoje vzopretie a volanie po samostatatnosti. Spisovateľka a reportérka Irena Brežná bola pri tom od začiatku.

Osud Čečenska prežila na vlastnej koži, zžila sa s ním a svoje reportážne texty publikovala v najprestížnejších nemeckých a švačiarskych médiách. Vypálené dediny, odkryté masové hroby, najprv štátny terorizmus Kremľa a potom aj ten čečenský, trpiaci a zomierajúci civilní obyvatelia, znásilnené a ponížené ženy i muži – taký obraz Čečenska nám ponúka v knihe Vlčice zo Sernovodska. Čečensko, táto malá kaukazská krajina od nás nie je ďaleko a strašné udalosti sa tu neodohrali tak dávno – aj preto sa nás týkajú a budú sa týkať čoraz viac. Je tu však istá nádej. Stále sú tu ľudia, ktorí sa nenechali umlčať. Rozprávajú. Svedčia. Ony. Ženy v šatkách. Vlčice zo Sernovodska. A Irena Brežná medzi nimi.

Súvisiace produkty