• -10%
  • Nobelova cena

Zinkoví chlapci

  • -10%
  • Nobelova cena
Tlačená verzia

dočasne vypredané - titul máme na sklade v mäkkej väzbe

11,69 € s DPH 12,99 €
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

8,69 € s DPH


Prekladateľ: Kristína Karabová
Rok vydania: 2016
Počet strán: 328
Jazyk: Slovenčina
Väzba: pevná
ISBN: 978-80-89845-63-7

O knihe

Afganistan je jedno z najhorúcejších miest na mape sveta. A nie je to len podnebím. Svetlana Alexijevič, držiteľka Nobelovej ceny za literatúru venovala Afganistanu jednu zo svojich kníh. Presnejšie – desiatim rokom sovietskej intervencie a krvavej sovietsko-afganskej vojny.
Od knihy ku knihe sa Svetlana Alexijevič zaoberá jediným – zmenšuje veľké dejiny až na rozmery malého človeka. Vojna, impérium, tisícky mŕtvych – všetko sú to až príliš nepredstaviteľné veci. Ale chorľavý chlapec so samopalom, ktorý nemá rád popravy, to je už čosi skutočné. A rovnako aj vojačikovia s jazvami na tvári i matky, ktoré po smrti detí zaživa zomreli medzi zbierkami známok, fotografiami, nikdy neoblečenými vecami.
Po prvom vydaní knihy Zinkoví chlapci sa na Svetlanu Alexijevič spustila vlna súdnych sporov, ktoré proti nej viedli hrdinovia tejto knihy. Skutočne je pravda až taká neznesiteľná? Aj tá vlastná? V tejto knihe sa nedozviete, prečo Sovieti intervenovali do Afganistanu. Pochopíte však, aká nezmyselná je každá vojna, keď z nej prilietajú lietadlá plné zinkových sarkofágov.

O autorovi

Svetlana Alexijevič

Svetlana Alexijevič (*1948), bieloruská novinárka a  spisovateľka, laureátka Nobelovej ceny za literatúru 2015 za polyfónny literárny štýl, ktorý „je dokumentom utrpenia a  odvahy našej doby“. V  roku 1972 absolvovala žurnalistiku na Leninovej univerzite v  Minsku. Pracovala pre regionálne noviny a ako učiteľka. V roku 1976 sa stala dopisovateľkou minského literárneho časopisu Neman. Ako novinárka robila rozhovory s ľuďmi, ktorí zažili druhú svetovú vojnu, sovietsku intervenciu do Afganistanu alebo černobyľskú haváriu. Žila v Paríži, Göteborgu a Berlíne. V roku 2013 sa opäť vrátila do Minska.
V edícii Prekliati reportéri sme doposiaľ vydali tri knihy Svetlany Alexijevič: Vojna nemá ženskú tvár (Absynt, 2015) o osudoch žien vo Veľkej vlasteneckej vojne, Časy zo second handu. Koniec červeného človeka (Absynt, 2016) o homo sovieticus, ktorý svoj sovietsky pas ešte stále uchováva a ako najcennejšiu relikviu a knihu Zinkoví chlapci (Absynt, 2016), ktorá je desivým obrazom sovietskej invázie do Afganistanu z rokov 1979 –1989.

Recenzie

Zinkoví chlapci

Alexijevič opäť vyhľadávala veteránov a ženy, mladých vojakov a ich matky. Výsledkom je majstrovská reportáž a pravdepodobne aj jej najlepšia kniha. Zo slov mladíkov a ich matiek sa vynárajú ich problémy (teraz by sme ich asi nazvali posttraumatickou stresovou poruchou) a z individuálnych spomienok sa pomaličky rodia typické skúsenosti.

Timothy Snyder, The New York Review of Books

Zinkoví chlapci

Časti, prerozprávané z pohľadu matiek, z tej vojny urobili súčasnú, osobnú a asi najpravdivejšiu správu, aká kedy bola o vojne podaná. Alexijevič nám ju ponúka so svojou typickou jedinečnosťou a originalitou štýlu, vášňou, politickou inteligenciou a tragickou víziou.

Philip Gourevitch, The New Yorker

Zinkoví chlapci

Svetlana Alexijevič zozbierala skutočné príbehy veteránov a tiež ich matiek, nakoľko ich chlapci – vojaci, v skutočnosti ani nestihli dospieť. Vojna ich prežula a vyvrhla buď mŕtvych alebo zranených na duši aj na tele, nedospelých alebo v mnohých prípadoch neschopných niesť zodpovednosť za svoje konanie v civilnom živote.

Jozef Kuric, Blog - Denník N

Zinkoví chlapci

V čom sú ich príbehy výpovedné? Vo všetkom. Pretože Alexijevič rozpitvala vojnu dôkladne, ako keď sa vykosťuje kura, sviňa či človek.

Andrej Bán, .týždeň

Súvisiace produkty