• Predpredaj
  • -15%

Impérium bolesti

Tajné dejiny dynastie Sacklerovcov

Tlačená verzia

PREDPREDAJ

Odosielame 14. júna

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 25,42 € 29,90 €
- +
PrekladateľAlexandra Strelková
Rok vydania 2024
Počet strán 628
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-476-2
Kategória

Dejiny

Patrick Radden Keefe, americký spisovateľ a investigatívny novinár. Je členom redakcie časopisu New Yorker a autorom kníh The Snakehead (Hadia hlava) a Chatter (Vrava). Prispieva aj do New York Times Magazine, Slate, New York a New York Review of Books. V roku 2014 získal ocenenie National Magazine Award v kategórii esejistická tvorba (publicistika) za text s názvom A Loaded Gun (Nabitá zbraň) a v rokoch 2015 a 2016 bol finalistom National Magazine Awardv kategórii reportáž. Zároveň získal štipendiá od Nadácie Johna Simona Guggenheima a nadácie New America v rámci podporného programu Erica a Wendy Schmidtovcov. Jeho dokumentárny román Nič nehovor (slovenský preklad: Absynt 2021) bol ovenčený mnohými prestížnymi literárnymi cenami. V roku 2021 vydal fenomenálnu investigatívnu knihu Impérium bolesti, v ktorej skúma minulosť miliardárskej dynastie Sacklerovcov, no najmä ich úlohu v takzvanej opioidovej kauze.

Rozdali stovky miliónov dolárov a po celé desaťročia sa ich meno spájalo s filantropiou. Hovorili o nich ako o Mediciovcoch súčasnosti. Kto sú vlastne Sacklerovci? Kde prišli k svojmu imaniu? A ako ich meno súvisí so smrťou takmer pol milióna ľudí? Odpoveď ponúka Patrick Radden Keefe vo svojej fenomenálnej knihe Impérium bolesti.

História dynastie Sacklerovcov v sebe ukrýva všetky prvky správnej drámy – napínavé osobné príbehy, ostré boje o majetky, tvrdé súboje v zasadačkách, pozoruhodné zbierky moderného umenia, machiavelistické metódy v súdnych sieňach i finančné machinácie s cieľom vylepšiť svoju povesť a zničiť slabších.

Sacklerovci patria medzi najbohatšie rodiny na svete. Preslávili sa štedrou finančnou podporou umenia i vedy. Ich meno bolo vytesané do mramoru, vyryté na mosadzných plaketách, dokonca vsadené do farebných vitráží.

Pôvod ich majetku bol vždy zahalený tajomstvom, až kým nevyšlo najavo, že rodina má na svedomí vývoj a intenzívny marketing mimoriadne silného opioidného analgetika s názvom OxyContin, ktoré spôsobilo revolúciu v liečbe chronickej bolesti, no zároveň viedlo k takzvanej opioidovej kríze. Sacklerovci boli obvinení zo smrti závratného množstva ľudí a ich meno upadlo do nemilosti. Nečudo, že táto téma tak veľmi vzrušila filmárov, dokumentaristov i spisovateľov.

Impérium bolesti Patricka Raddena Keefa s podtitulom Tajné dejiny dynastie Sacklerovcov je príbeh jednej bohatej dynastie, ale zároveň aj podobenstvo o chamtivosti dvadsiateho prvého storočia.

Patrick Radden Keefe označuje svoje knihy za „výpravnú literatúru faktu“ (a nie za učebnice dejepisu). Jeho mimoriadne populárne knihy Nič nehovor aj Impérium bolesti tak možno s čistým svedomím označiť aj za „reportážne detektívky“.

Impérium bolesti vychádza v preklade Alexandry Strelkovej.

Súvisiace produkty