Úraz

Tlačená verzia

Na sklade

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 17,91 € 19,90 €
- +
Autor
PrekladateľMichal Hvorecký
Rok vydania 2022
Počet strán 128
Jazyk Slovenčina
Väzba pevná
ISBN 978-80-8203-342-0
Kategória

Mimo edície

Mikael Ross sa narodil v roku 1984 v Mníchove. Patrí medzi najvýraznejších predstaviteľov súčasného nemeckého komiksu. Vyučil sa za kostýmového krajčíra v Bavorskej štátnej opere, neskôr absolvoval Kunsthochschule v Berlíne-Weißensee a už počas štúdia vydal vlastným nákladom svoj prvý komiksový príbeh. Jeho grafické romány (predovšetkým Úraz, za ktorý dostal najprestížnejšiu nemeckú komiskovú cenu Max und Moritz) vyšli vo viacerých jazykových mutáciách po celej Európe. Mikael Ross v súčasnosti žije a tvorí v Berlíne.

Noel má svoju mamku a svoj domov. To je jeho VŠETKO. A tak mu vôbec nevadí, že svet je veľké cudzie miesto, ktoré obývajú samé cudzie bytosti. No zrazu o to svoje „všetko“ príde...

Spôsobil to mamkin úraz. Pád? Možno... Veľa krvi? Áno... A navyše kóma. To sa nesmie diať! V Noelovom živote sa zrazu všetko zmení. Zo sekundy na sekundu. Nie je tu viac jeho matka, ani jeho domov a tak sa chlapec po prvý raz vo svojom živote musí o seba postarať sám.

Zvládne to!

Musí to zvládnuť!

Lenže príde chlapík s fúzami a povie mu, že v žiadnom prípade nemôže zostať sám a odvezie ho do dedinky Neuerkerode v Dolnom Sasku, ktorá na prvý pohľad nie je ničím výnimočná. Až na to, že už celé desaťročia sa v nej o všetko starajú ľudia s mentálnym postihnutím. A teraz medzi nich patrí aj Noel.

Krehký grafický román Úraz nám s nezvyčajnou krásou, hĺbkou, ale aj živelným a duchaplným humorom predstavuje život mladého chlapca s mentálnym postihnutím, ktorý sa riadením osudu dostal na celkom neznáme miesto. Chcel by byť so svojou mamkou. Chcel by s ňou ísť na koncert AC/DC. No ocitol sa tu a okolo hlavy mu víria neodbytné otázky. Komu môže veriť? Na koho sa má spoľahnúť? A čo to vlastne znamená zamilovať sa?

Mikael Ross navštevoval Neuerkerode dva roky, počas ktorých nasával atmosféru tohto miesta a spoznával jeho tajných hrdinov. Aj preto sa mu podarilo vytvoriť autentický a hlboký príbeh, ktorý bez pátosu približuje, čo znamená život s mentálnym postihnutím. Jeho kniha je však zároveň aj poctou láske, priateľstvu i čistokrvnej ľudskosti.

Grafický román Úraz Mikaela Rossa získal cenu Max und Moritz pre najlepší nemecký komiks. V slovenčine vychádza v preklade Michala Hvoreckého.

Súvisiace produkty