• -10%

Koniec Eddyho

  • -10%
Tlačená verzia

na sklade

9,89 € s DPH 10,99 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

7,59 € s DPH


Prekladateľ: Andrea Černáková
Rok vydania: 2018
Počet strán: 160
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-8203-067-2

O knihe

„Na detstvo nemám ani jednu šťastnú spomienku.“ Tak znie prvá veta autobiografického románu Édouarda Louisa Koniec Eddyho.

Detstvo plné útrap prežité v sociálne i kultúrne limitovanom prostredí chudobnej severofrancúzskej dediny Hallencourt. Nie je to však len príbeh detstva a dospievania poznačený postupne odhaľovanou homosexualitou hlavného hrdinu. Je aj o sociálnej nerovnosti, sexualite i násilí, no najmä o hľadaní si vlastnej cesty za slobodou medzi úzkymi mantinelmi súčasného sveta.

Édouard Louis je jedným z najväčších objavov súčasnej francúzskej literatúry. Svoj knižný debut inšpirovaný vlastným životom vydal ako dvadsaťročný a vo Francúzsku sa ho predalo viac ako 300 000 výtlačkov.

Odvážny a bravúrne napísaný román Koniec Eddyho balansuje na hrane literárnej fikcie a dokumentu. Nástojčivé otázky, ktoré nám kladie, by nemali zostať bez odpovede.

Kniha Édouarda Louisa vychádza v preklade Andrey Černákovej.

O autorovi

Édouard Louis

Édouard Louis (1992), francúzsky spisovateľ. Narodil sa ako Eddy Bellegueule. Vyrástol v mestečku Hallencourt v severnom Francúzsku, kde sa odohráva aj jeho autobiografický román Koniec Eddyho. Vyrástol v chudobnej rodine a táto situácia spolu s problémom rasizmu a alkoholizmu sa stala stredobodom jeho literárnej pozornosti. Román Koniec Eddyho vyšiel v roku 2015 a stal sa literárnou senzáciou a francúzskym bestsellerom. Okamžite bol preložený do dvadsiatky jazykov. V roku 2016 vyšiel jeho druhý román Dejiny násilia, v ktorom sa vracia k svojmu znásilneniu a pokusu o vraždu počas vianočných sviatkov v roku 2012. Ťažiskovou témou tohto autobiografického príbehu je neporaziteľnosť násilia v spoločnosti. V roku 2018 vydal tretí román s názvom Kto zabil môjho otca.

Recenzie

Koniec Eddyho

Keď sa ozvú nové hlasy z prostredia, ktoré zostáva nepovšimnuté, vždy je to nádej na nový uhol pohľadu... Teraz môžem čítať Édouarda Louisa a dozvedieť sa niečo o tom, ako vyzerá dospievanie uprostred extrémnej chudoby v súčasnom Francúzsku.

Zadie Smith, Observer