• -10%

Pár poznámok o smútku

Tlačená verzia

Na sklade

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 8,91 € 9,90 €
- +
E-kniha

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

s DPH 8,10 € 9,00 €


PrekladateľKristína Karabová
Rok vydania 2022
Počet strán 110
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-355-0
Kategória

Mimo edície

Chimamanda Ngozi Adichie (1977) je nigérijská spisovateľka a publicistka. Vyrástla v univerzitnom meste Nsukka. Rok a pol študovala na vysokej škole medicínu a farmakológiu. Ako devätnásťročná opustila Nigériu a odišla študovať do USA. V roku 2002 sa dostala na shortlist prestížnej Caineovej ceny za africkú literatúru, kam sa prebojovala so svojou poviedkou Ty v Amerike. Knižne debutovala v roku 2003 románom Fialový ibištek (Purple Hibiscus). Svojou prvou knihou vzbudila živú čitateľskú i kritickú pozornosť.

V roku 2006 vydala druhý román Polovica žltého slnka (Half of a Yellow Sun, slovenské vydanie: Absynt 2021), ktorého dej sa odohráva v čase nigérijskej občianskej vojny v rokoch 1967 – 1970. Za román Polovica žltého slnka získala roku 2007 prestížnu cenu Women’s Prize, ktorá sa od roku 1996 každoročne udeľuje ženskej autorke za najlepší anglicky napísaný román. (V roku 2020 sa organizátori Women’s Prize rozhodli udeliť aj cenu „Winner of Winners“ za celé štvrťstoročie histórie tejto ceny a spomedzi všetkých dvadsiatich piatich víťaziek ju udelili práve Adichie.) V roku 2009 vydala zbierku poviedok To, čo máš na krku (The Thing Around Your Neck, v edičnom pláne Absyntu na rok 2022).

Vo svojom ďalšom románe Amerikánka (Americanah, slovenské vydanie: Absynt 2018) na pozadí ľúbostného príbehu analyzuje témy rasizmu v Amerike i hľadania vlastnej identity. Chimamanda Ngozi Adichie sa venuje aj aktivizmu v oblasti rodovej rovnosti. Veľmi populárnymi sa stali jej vystúpenia na TED. Jedno z nich vyšlo aj knižne pod názvom Všetci by sme mali byť feminist(k)ami (We Should All Be Feminists, slovenské vydanie: Absynt 2017). Jeho voľným pokračovaním je knižka Drahá Ijeawele alebo Feministický manifest v pätnástich radách (Dear Ijeawele, or A Feminist Manifesto in Fifteen Suggestions, slovenské vydanie: Absynt 2020). Chimamanda Ngozi Adichie odhodlane pomáha mladým nádejným literárnym talentom a v Nigérii založila Spisovateľskú dielňu, kde sa hlásia ľudia z celého sveta.

Láska. Strata. Hľadanie. To všetko so sebou prináša smrť niekoho blízkeho. A keď je tým blízkym nekonečne milovaný otec, všetko sa ešte umocňuje, všetko je ešte náročnejšie. Toto je najosobnejší text obľúbenej Chimamandy Ngozi Adichie!

Keď prišla pandémia COVID-19, počas spoločných videohovorov najčastejšie videla len jeho čelo – otec si totiž nevedel správne nastaviť kameru na telefóne. A potom zmizlo aj to čelo. Úderom nečakanej a neúprosnej smrti. Otec zomrel.
Táto strata bola o to krutejšia, že prišla v čase, keď sa ani tí najbližší, rozdelení neprekonateľným múrom pandémie, nemohli stretnúť osobne.
To, čo nasledovalo, nebolo len zlomené srdce. Bolo to srdce rozdriapané na tisíc kúskov.
V úprimnej a intímnej esejistickej knihe Pár poznámok o smútku nám Chimamanda Ngozi Adichie ponúka obraz cesty, ktorou sa uberala po smrti svojho otca. Od zúfalstva cez zúrivosť, nepochopenie, neuverenie, až po záplavu lásky. Je to jej najosobnejšia kniha, no všetko, o čom v nej rozpráva, je zároveň absolútne univerzálne a prenosné. Láska. Strata. Smrť. Hľadanie. Nádej. Slová a situácie, ktoré skôr či neskôr postretnú každého z nás.

Výnimočná esej Chimamandy Ngozi Adichie Pár poznámok o smútku vychádza v preklade Kristíny Karabovej.

Ukážku z knihy si môžete prečítať tu

Súvisiace produkty