• -10%

Kráľovstvo

Tlačená verzia

Na sklade

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

s DPH 22,41 € 24,90 €
- +
E-kniha

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

s DPH 17,50 €


PrekladateľKristína Svrčková
Rok vydania 2023
Počet strán 504
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká
ISBN 978-80-8203-454-0
Kategória

100%

Emmanuel Carrère (1957), spisovateľ a scenárista, jeden z najvýraznejších súčasných francúzskych autorov. Je autorom viac ako desiatky románov, z ktorých viaceré boli sfilmované. V slovenčine vyšlo viacero jeho kníh: Protivník (2004, preložil Igor Navrátil), Ruský román (2008) a Iné životy ako môj (2010), oba v preklade Ivany Dobrakovovej. V roku 2021 vyšiel vo Vydavateľstve Absynt jeho biografický román Limonov v preklade Igora Navrátila. Carrèrov monumentálny román Kráľovstvo z roku 2016 sa dočkal slovesnkého prekladu v roku 2023 a postarala sa oň Kristína Svrčková. Jeho zatiaľ poslednou knihou je autobiografický román Joga z roku 2020.

Hlavné postavy tohto románu dôverne poznáte. Ježiš Kristus, napríklad. Alebo apoštol Pavol. Či svätý Lukáš. Kráľovstvo Emmanuela Carrèra je výnimočná kniha, v ktorej sa prelína autorov intímny príbeh nájdenej i stratenej viery v Boha s raným vekom kresťanstva. Na túto knihu len tak ľahko nezabudnete.

Ako dokázala malá skupina Kristových nasledovníkov vytvoriť jednu z najsilnejších a najvýznamnejších inštitúcií v dejinách ľudstva? A čo má ešte súčasná cirkev spoločné s prvými kresťanmi?

Popredný francúzsky spisovateľ Emmanuel Carrère má za sebou silnú skúsenosť s vierou. Bolo to pred viac ako dvoma desaťročiami, keď prežil priam náboženské vytrženie. V tom období trávil každú voľnú chvíľu čítaním Svätého písma, diel filozofov i významných teológov, pričom si všetky svoje myšlienky starostlivo zapisoval. Jedného dňa ho však viera opustila – rovnako náhle a nečakane, ako sa objavila.

Carrère sa po rokoch vracia k svojim starším zážitkom a pokúša sa už ako skeptik pochopiť, čo vtedy vlastne prežil. Zostúpila na neho božská milosť, alebo sa stal obeťou kolektívnej hypnózy? Na základe svojich súkromných poznámok privoláva časy, keď bola jeho viera čistá a neotrasiteľná. Nezostáva však len pri svojom príbehu. Autobiografické nitky sa pred očami čitateľa prelínajú s odbočkami k umeniu, knihám, filmom i k Svätému písmu. Autobiografický príbeh sa tak mení na vášnivý román o Ježišových učeníkoch a začiatkoch nového náboženstva. Do popredia sa dostáva apoštol Pavol a evanjelista Lukáš – cestujeme s nimi z Tróje, kde sa prvýkrát stretli, cez Jeruzalem až do Ríma. Pozrieme sa na zakladanie ďalších miestnych cirkví a napokon na prenasledovanie kresťanov za vlády cisára Nera.

Je to úprimná autobiografia, román alebo teologický traktát? Carrèrovo Kráľovstvo je výnimočné dielo, ktoré sa vymyká všetkým literárnym škatuľkám. V Absynte vychádza v edícii 100% v preklade Kristíny Svrčkovej.


„Carrère dokázal prevrátiť naše predstavy o tom, ako môže vyzerať písať non-fiction. Vo svojej hlboko intímnej, historicky i filozoficky závažnej, ale zároveň podmanivo vyrozprávanej knihe mieša reportáž s vedeckým skúmaním teológie, filozofie, psychológie, osobných dejín i historiografie. Carrère dokáže písať jedno majstrovské dielo za druhým. Potreba pochopiť úlohu, akú máte v širšom ľudskom príbehu, je jadrom tejto krásnej a náročnej knihy. Náročná nie je formou, ale pocitom. Kráľovstvo preniká hlboko do našich predstáv o tom, čo nazývame intimitou.“

Wyatt Mason, The New York Times Magazine

Súvisiace produkty